Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Marihuana będzie hodowana w Polsce. Wiemy, kiedy trafi do aptek
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.01.2024 21:33

Marihuana będzie hodowana w Polsce. Wiemy, kiedy trafi do aptek

medyczna marihuana
canva

Marihuana medyczna będzie wytwarzana w Polsce. To przełom. Od lat trwały wśród polityczne przepychanki między zwolennikami uprawiania konopii w Polsce, a tymi, którzy widzieli w tym ryzyko, że wymkną się one spod kontroli i posłużą do produkcji narkotyków, zamiast leków. 

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Główny Inspektor Farmaceutyczny w grudniu 2023 r. wydał zezwolenie, by uprawiać konopie i wytwarzać z nich surowiec farmaceutyczny zwany “medyczną marihuaną”. 

Marihuana medyczna z Polski

Podczas jednej z ostatnich rozmów w studiu PAP Jarosław Sachajko, poseł z partii Kukiz’15 zapowiedział, że w aptekach pojawi się marihuana medyczna wyprodukowana w Polsce, która będzie tańsza od zagranicznej. Jak poinformował Sachajko w Polsce do tej pory sprzedawano marihuanę medyczną pochodzącą głównie z Kanady. Pacjenci otrzymają  już wkrótce polski produkt. Warszawski Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego  otrzymał już zgodę. 

„Instytut Warszawski już produkuje, więc jest to kwestia około trzech miesięcy, bo to jest lek, cała procedura jest dosyć skomplikowana, ale będziemy mieli w aptekach tańsze konopie medyczne, dostępne cały czas. Nie może być tak, że ktoś się leczy dwa miesiące a później dostawa z Kanady nie dotarła”.- wyjaśnia Sachajko.

„Medyczna marihuana leczy raka". Czy to prawda? Spytaliśmy eksperta Jak medyczna marihuana pomaga na ból? W wielu przypadkach może zastąpić leki

Marihuana medyczna a marihuana rekreacyjna

Zarówno marihuana medyczna, jak i z założenia marihuana rekreacyjna są w 100% naturalnymi roślinami. W przypadku medycznego suszu mamy jednak pewność, że spełnia wszystkie normy jakości i pozbawiony jest metali ciężkich, pestycydów, związków chemicznych i pochodnych syntetycznych kannabinoidów, nazywanych potocznie dopalaczami.

Korzystając z medycznego suszu pacjent ma stuprocentową pewność, co zażywa i że jest to terapia bezpieczna. Nie możemy tego powiedzieć odnośnie suszu rekreacyjnego, który jest z niewiadomego pochodzenia. Medyczna marihuana hodowana jest na certyfikowanych farmach i ma określony stosunek kannabinoidów. Jesteśmy więc w stanie określić jej potencjał leczniczy i prawidłowo zaplanować terapię”. - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej

Medyczna marihuana – pomocna w leczeniu wielu schorzeń

Wciąż rośnie lista schorzeń z różnych dziedzin medycyny, przy których wykorzystuje się medyczną marihuanę. Jest stosowana jako dopełnienie klasycznej terapii, ale może być też alternatywą dla tradycyjnych form leczenia. W Internecie można natrafić na informacje, że medyczna marihuana niszczy komórki rakowe – nie ma jednak wystarczających danych potwierdzających to. Medyczna marihuana wykorzystywana jest głównie w leczeniu objawowym.

„Mamy udowodnione dane, że medyczna marihuana wspaniale sprawdza się jako kooterapia w przypadku nudności indukowanych chemioterapią i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Działa bardzo dobrze na spastyczność mięśni i jest stosowana przez wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Medyczna marihuana wykazuje także terapeutyczne działanie na migrenę i zaburzenia snu. Mamy także bardzo dużo pacjentek z endometriozą, które łączą terapię medyczną marihuaną z klasycznymi formami leczenia. Należy podkreślić, że ryzyko działań niepożądanych w przypadku stosowania medycznej marihuany jest o wiele mniejsze niż przy lekach opioidowych”. - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej

Tego rodzaju terapia może mieć skutki uboczne

Terapia z zastosowaniem medycznej marihuany powinna być przeprowadzona pod okiem lekarza, zajmującego się tego rodzaju leczeniem na co dzień. Terapię zazwyczaj zaczyna się od najmniejszych dawek i zwiększa się je stopniowo. Dzięki temu łatwiej zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. Najczęściej dolegliwościami są nudności.

„Mogą pojawić się także m.in. wymioty, przejściowe zaburzenia świadomości, nadmierna senność, zaczerwienienie oczu, zaburzenie koordynacji i percepcji psychoruchowej. Są to główne działania niepożądane, które zależą przede wszystkim od obecności THC. Niemniej jednak, tak jak podkreślałam, jeżeli stosujemy medyczny susz zgodnie z zaleceniem, wsłuchując się w swój organizm i zwiększając dawki stopniowo, możemy zminimalizować to ryzyko”. - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej

źródło: Pap.pl