Zatrucie grzybami w Polsce zdarza się wciąż stosunkowo często. Niestety część z nich jest diagnozowana dopiero po czasie. Jedne z najniebezpieczniejszych powikłań po skonsumowaniu niesie za sobą, wydawać by się mogło, wszystkim doskonale znany muchomor sromotnikowy.Jakie są pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym i kiedy zaczynają się pojawiać? Co zrobić w chwili, gdy okaże się, że doszło do zatrucia tym zagrażającym życiu człowieka grzybem? Ten schemat działania powinien znać każdy, nie tylko miłośnicy zbierania grzybów.
Sezon grzybowy w pełni. Warto jednak wiedzieć, jak z grzybami obchodzić się w bezpieczny sposób. GIS po raz kolejny zwrócił uwagę, by miłośnicy grzybów byli ostrożni.Niestety, niedawno doszło do wypadku, gdzie ofiarą grzybów padło dziecko. Malec zatruł się muchomorem i trafił do szpitala. W tej sytuacji potrzebny był przeszczep wątroby.
Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides), znany też jako muchomor zielonawy to silnie trujący grzyb blaszkowy, który rośnie pospolicie w Europie, również w Polsce. Zatrucie muchomorem sromotnikowym stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Z jakimi grzybami jest najczęściej mylony? Jakie są objawy zatrucia sromotnikiem? Wyjaśniamy poniżej.