Wrocławska prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch ratowników medycznych, którzy badali pacjentki ginekologicznie. Skandal wyszedł na jaw pod koniec ubiegłego roku, gdy jedna z pacjentek złożyła skargę do Pogotowia Ratunkowego na postępowanie paramedyków. Szokujące wydarzenia we wrocławskim pogotowiu ujawnił Onet. Jak się okazało, dwaj ratownicy medyczni podczas interwencji badali pacjentki ginekologicznie, choć nie mają do tego uprawnień.
Wczoraj całą Polską wstrząsnęła tragiczna wiadomość. Zmarła 25-letnia Białorusinka, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy. Rzeczniczka UCK WUM podała bezpośrednią przyczynę śmierci kobiety.
Mieszkam we Francji. Jakby tu podrożała bagietka, nazajutrz stanąłby cały kraj. Francuzi demonstrowaliby do upadłego. A my kochamy chwilowe zrywy narodowe – mówi Janka Baran, założycielka kolektywu „Plakaciary”, który włączył się w akcję przeciw przemocy wobec kobiet.Trwa światowa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” która promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Pacjenci.pl objęli kampanię patronatem medialnym.
Szorują się pod prysznicem i wyrzucają rzeczy, które miały na sobie, ale psychika kobiety cierpi do końca życia – mecenas Danuta Wawrowska mówi o tym, jakie konsekwencje ma gwałt. 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka" ustanowiony przez ONZ. W całej Unii Europejskiej trwa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Tu możesz podpisać petycję - apel w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D
Zadzwoniła do mnie przyjaciółka - policjantka. Powiedziała, że ta ustawa o izolacji sprawcy przemocy powinna nosić imię kobiety spod Zielonej Góry zamordowanej na oczach jej dziecka, bo policja, prokuratur i sąd latami nie zapewniły jej bezpieczeństwa we własnym domu – mówi posłanka Anita Kucharska – Dziedzic w rozmowie z Moniką Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet. „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" to największa na świecie kampania*. Promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Redakcja Pacjenci.pl objęła kampanię medialnym patronatem.
Czy gwałt w małżeństwie, lub nieformalnym związku w Polsce zdarza się często? Na to pytanie odpowiada Renata Durda, która 18 lat szefowała „Niebieskiej Linii”, znanej organizacji pozarządowej niosącej pomoc ofiarom przemocy domowej. „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”* to światowa kampania. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Pod tym linkiem możesz podpisać apel do rządu w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D
Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu – mówi – dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.Trwa światowa kampania promujące dyrektywę unijną. Chodzi o definicję gwałtu (tu możesz przeczytać i/lub podpisać petycję w tej sprawie). Organizuje ją Europejskie Lobby Kobiet. Portal Pacjenci.p objął patronatem medialnym. - W imieniu polskiego rządu brałam udział w pracach nad Konwencją Stambulską. 10 lat słyszałam, że Polska „tego nie podpisze”, a jeśli nawet, to nie ratyfikuje, a już na pewno nie wdroży. Dziś słyszę to samo, jeśli chodzi o definicję zgwałcenia – to ostatni bastion walki kobiet o kształt wspólnej dla wszystkich krajów dyrektywy o przemocy wobec kobiet – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.- Wojna na granicy skutecznie burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni muszą czuć się bezpiecznie w domu i rodzinie, by mieć siłę na działania równościowe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie we własnym domu i rodzinie. Nowa rzeczywistość, jaka stoi przed tworzącym się w Polsce rządem nie jest łatwa – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil. - Przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zmieniło się prawo dotyczące przemocy domowej, ale brak było kampanii, które wystarczająco uświadomiłyby wszystkim ludziom w Polsce to, że zmieniła się definicja przemocy - dodaje. Jest nią też przemoc ekonomiczna, i że jest już rozbudowany nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy z jednoczesnym zakazem zbliżania się sprawcy nie tylko do domu, ale i miejsc, gdzie osoba, która doznała przemocy z jego strony może się znaleźć – tłumaczy dr Monika Ksieniewicz-Mil.
Dzieci, które są świadkami przemocy mają dziś status osób, które jej doznają. A przed laty nie było w Polsce nawet bezpłatnej obdukcji, ani darmowej, całodobowej infolinii dla osób doznających przemocy. Dziś jest to ustawowo, a nie dopiero na wniosek sądu, zwolnione z opłat – dla portalu Pacjenci.pl mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet. Dr Monika Ksieniewicz-Mil przez kilkanaście lat pracowała w rządowej komórce do spraw równości i w imieniu RP negocjowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwaną Konwencją Stambulską. Nadzorowała też jej podpisanie przez polski rząd.