Wczoraj całą Polską wstrząsnęła tragiczna wiadomość. Zmarła 25-letnia Białorusinka, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy. Rzeczniczka UCK WUM podała bezpośrednią przyczynę śmierci kobiety.
Mieszkam we Francji. Jakby tu podrożała bagietka, nazajutrz stanąłby cały kraj. Francuzi demonstrowaliby do upadłego. A my kochamy chwilowe zrywy narodowe – mówi Janka Baran, założycielka kolektywu „Plakaciary”, który włączył się w akcję przeciw przemocy wobec kobiet.Trwa światowa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” która promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Pacjenci.pl objęli kampanię patronatem medialnym.
Szorują się pod prysznicem i wyrzucają rzeczy, które miały na sobie, ale psychika kobiety cierpi do końca życia – mecenas Danuta Wawrowska mówi o tym, jakie konsekwencje ma gwałt. 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka" ustanowiony przez ONZ. W całej Unii Europejskiej trwa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Tu możesz podpisać petycję - apel w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D
Zadzwoniła do mnie przyjaciółka - policjantka. Powiedziała, że ta ustawa o izolacji sprawcy przemocy powinna nosić imię kobiety spod Zielonej Góry zamordowanej na oczach jej dziecka, bo policja, prokuratur i sąd latami nie zapewniły jej bezpieczeństwa we własnym domu – mówi posłanka Anita Kucharska – Dziedzic w rozmowie z Moniką Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet. „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" to największa na świecie kampania*. Promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Redakcja Pacjenci.pl objęła kampanię medialnym patronatem.
Czy gwałt w małżeństwie, lub nieformalnym związku w Polsce zdarza się często? Na to pytanie odpowiada Renata Durda, która 18 lat szefowała „Niebieskiej Linii”, znanej organizacji pozarządowej niosącej pomoc ofiarom przemocy domowej. „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”* to światowa kampania. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Pod tym linkiem możesz podpisać apel do rządu w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D
Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu – mówi – dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.Trwa światowa kampania promujące dyrektywę unijną. Chodzi o definicję gwałtu (tu możesz przeczytać i/lub podpisać petycję w tej sprawie). Organizuje ją Europejskie Lobby Kobiet. Portal Pacjenci.p objął patronatem medialnym. - W imieniu polskiego rządu brałam udział w pracach nad Konwencją Stambulską. 10 lat słyszałam, że Polska „tego nie podpisze”, a jeśli nawet, to nie ratyfikuje, a już na pewno nie wdroży. Dziś słyszę to samo, jeśli chodzi o definicję zgwałcenia – to ostatni bastion walki kobiet o kształt wspólnej dla wszystkich krajów dyrektywy o przemocy wobec kobiet – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.- Wojna na granicy skutecznie burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni muszą czuć się bezpiecznie w domu i rodzinie, by mieć siłę na działania równościowe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie we własnym domu i rodzinie. Nowa rzeczywistość, jaka stoi przed tworzącym się w Polsce rządem nie jest łatwa – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil. - Przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zmieniło się prawo dotyczące przemocy domowej, ale brak było kampanii, które wystarczająco uświadomiłyby wszystkim ludziom w Polsce to, że zmieniła się definicja przemocy - dodaje. Jest nią też przemoc ekonomiczna, i że jest już rozbudowany nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy z jednoczesnym zakazem zbliżania się sprawcy nie tylko do domu, ale i miejsc, gdzie osoba, która doznała przemocy z jego strony może się znaleźć – tłumaczy dr Monika Ksieniewicz-Mil.
Dzieci, które są świadkami przemocy mają dziś status osób, które jej doznają. A przed laty nie było w Polsce nawet bezpłatnej obdukcji, ani darmowej, całodobowej infolinii dla osób doznających przemocy. Dziś jest to ustawowo, a nie dopiero na wniosek sądu, zwolnione z opłat – dla portalu Pacjenci.pl mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet. Dr Monika Ksieniewicz-Mil przez kilkanaście lat pracowała w rządowej komórce do spraw równości i w imieniu RP negocjowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwaną Konwencją Stambulską. Nadzorowała też jej podpisanie przez polski rząd.