7 dodatkowych dni wolnych w 2025 roku. Co musisz wiedzieć, zanim je zaplanujesz?
Zmiany w Kodeksie pracy umożliwiają pracownikom lepiej zaplanować przysługujące im dni wolne. Już od 1 stycznia 2025 roku wprowadzone przepisy dają prawo do skorzystania z dwóch dni wolnego z powodu tzw. siły wyższej, a także pięciu dni urlopu opiekuńczego.
Warto wiedzieć, że wolne dni nie są wliczane do wymiaru standardowego urlopu wypoczynkowego i przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę.
Siła wyższa i dwa dni urlopu
Dzięki nowelizacji wprowadzającej zmiany do Kodeksu pracy, pracownik może skorzystać d dodatkowych dwóch dni (przeliczanych na 16 godzin) wolnego w ciągu całego roku kalendarzowego – z powodu siły wyższej, czyli zdarzeń nieprzewidzianych.
„Zgodnie z art. 148¹ § 1 k.p., pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia” – czytamy na stronie ZUS.
Wykorzystanie urlopu jest możliwe zatem pod kilkoma warunkami:
- Przysługuje on wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę
- Za wykorzystane dni lub godziny przysługuje połowa wynagrodzenia
- Niewykorzystane dni nie kumulują się i przepadają
Jeśli w danym roku kalendarzowym pracownik nie będzie miał okazji do wykorzystania dni wolnych z powodu działania siły wyższej, nie może ich przenieść na rok następny. Warto wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, ale należy go złożyć najpóźniej w dniu planowanego wolnego.
Zmiana dla 98 tys. emerytów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kto odzyska należne świadczenia? To koniec Centrów Zdrowia Psychicznego? Rzeczniczka Praw Dziecka zaniepokojona planami rząduDodatkowe pięć dni na opiekę, ale…
Opieka oraz wsparcie członków rodziny lub osoby zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym w sytuacjach kryzysowych również zostały uwzględnione w Kodeksie pracy. Tutaj jednak warunki są nieco inne.
„Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych” – czytamy w art. 173 Kodeksu pracy.
Przepisy umożliwiają wykorzystanie pięciu dni urlopu opiekuńczego, pod następującymi warunkami:
- Urlop jest bezpłatny, a pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za jego wykorzystanie
- Nie ma obowiązku wykorzystywania go w całości, można też w razie potrzeby podzielić na części
- Niewykorzystane dni przepadają, a zatem nie można ich wykorzystać w kolejnym roku kalendarzowym
Dodatkowe dni wolnego, mimo iż bezpłatne, pozwalają w sytuacji awaryjnej zająć się bliską osobą, wymagającą wsparcia i opieki, np. z powodów medycznych.
Urlop nie tylko dla rodziców
Przyznane od nowego roku dodatkowe dni wolne są częścią dyrektywy work-life balance. Ale, co ciekawe, nie są zarezerwowane wyłącznie dla rodziców. Kodeks przewiduje, że mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, którzy znajdą się w nagłej sytuacji wymagającej ich zaangażowania w sprawy rodzinne. Pozwala to na większą elastyczność w organizacji życia zawodowego i prywatnego. Aby uniknąć nieporozumień, wszelkie szczegóły wynagrodzenia i zasady korzystania z dodatkowych dni wolnych warto ustalić wcześniej.
Źródło: ZUS
Zobacz także:
Najpierw koronawirus, teraz groźna bakteria. Kolejna choroba wypełnia szpitale
Drętwieją Ci kończyny? To może być groźna choroba
Boli cię głowa przed okresem, albo w trakcie? To może być migrena miesiączkowa