Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Udar mózgu - leczenie

Udar Mózgu - Leczenie

Udar mózgu – leczenie. Jak przebiega?

Udar mózgu to stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej – każde opóźnienie zwiększa ryzyko nieodwracalnych zmian neurologicznych, a nawet śmierci. Leczenie z kolei zależy od typu udaru. W przypadku udaru niedokrwiennego – który stanowi zdecydowaną większość przypadków – najistotniejsze jest przywrócenie przepływu krwi w uszkodzonym obszarze mózgu. Najczęściej odbywa się to poprzez dożylne podanie leku trombolitycznego lub mechaniczne usunięcie skrzepliny. 

Leczenie udaru krwotocznego natomiast polega na stabilizacji stanu pacjenta, kontrolowaniu ciśnienia tętniczego i – w razie potrzeby – interwencji neurochirurgicznej. Niemniej, bez względu na typ udaru, leczenie nie kończy się na oddziale szpitalnym – to długofalowy proces, obejmujący fizjoterapię, terapię mowy i wsparcie psychologiczne.

Jakie są objawy udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu są zasadniczo łatwe do rozpoznania, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku udaru mózgu czas jest na wagę złota, należy bezzwłocznie i precyzyjnie analizować wszystkie alarmujące czynniki. 

Objawy są wyraźne i jednostronne – wyliczyć możemy niedowład kończyn, opadanie kącika ust, trudności z mówieniem lub całkowitą niemożność wypowiedzenia prostych słów. Często pojawiają się także zaburzenia widzenia (mogą dotyczyć tylko jednego oka), zawroty głowy, dezorientacja, problemy z koordynacją lub równowagą. Co więcej, w przypadku udaru krwotocznego występuje silny, nagły ból głowy, któremu mogą towarzyszyć nudności i utrata przytomności.

W prawidłowej diagnozie udaru mózgu pomaga reguła FAST – jest to akronim, w którym trzy pierwsze litery oznaczają angielskie słowa „Face”, „Arms” i „Speech”, sugerując zwrócenie uwagi na opadniętą twarz, osłabienie kończyn i trudności z mową. Ostatnia z liter odpowiada słowu „Time”, przypominając, że czas reakcji ma kluczowe znaczenie dla ratowania życia i zdrowia pacjenta.

Udar mózgu – profilaktyka

Choć udar mózgu ma nagły przebieg, to jego tło rozwija się latami – często całkowicie niezauważalnie. Profilaktyka opiera się przede wszystkim na kontroli chorobowych czynników ryzyka, do których możemy zaliczyć nadciśnienie, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, otyłość czy choroby serca (zwłaszcza migotanie przedsionków).

Warto również zadbać o właściwy styl życia, w skład którego zaliczymy odpowiednią, zdrową dietę, unikanie używek, dbałość o prawidłową higienę snu oraz unikanie stresu.

Warto ponadto pamiętać, że udar nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej diagnozuje się go również u osób przed 50. rokiem życia, często z powodu przewlekłego stresu, nieleczonego nadciśnienia lub zbyt późno wykrytych zaburzeń metabolicznych.

Pokaż więcej

Kobieta w średnim wieku biega po plaży
01.06.2024 16:16 Miała 39 lat, świetną formę i udar. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych

Jenna Gibson miała tylko 39 lat, gdy przygotowywała się do przebiegnięcia maratonu, kiedy jej plany pokrzyżował udar. Mam dwójki dzieci podzieliła się w telewizji swoją historią, by ostrzec innych. 

Chirurdzy, operacja
20.05.2024 11:20 16-latka z Wrocławia miała udar. Lekarze cudem uratowali jej życie

Udar to coś, co może się przydarzyć nie tylko dorosłemu, ale również i dziecko. Dowodzi tego historia 16-latki z Wrocławia, która trafiła do szpitala z niedowładem kończyn i zaburzeniami mowy. Miała szczęście, bo czujni lekarze szybko rozpoznali udar, ratując jej życie. 

Tomasz Szypuła
20.04.2024 19:15 Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Coraz częściej otrzymujemy informacje, że pracownicy służby medycznej nie zareagowali właściwie lub nie zareagowali wcale. W przypadku Tomasza Szypuły, znanego działacza społecznego, popełnili fatalny błąd. Podali mu leki na obniżenie ciśnienia, podczas gdy mężczyzna miał udar. A potem - nie chcieli przyjąć go do szpitala.

Muniek Staszczyk
05.11.2023 21:29 Muniek Staszczyk miał udar. I przeżył. 30 tys. Polaków rocznie nie ma tego szczęścia

5 listopada swoje urodziny obchodził Muniek Staszczyk. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej muzyk wspomniał o przebytym kilka lat temu udarze krwotocznym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Według statystyk w Polsce na udar zapada rocznie 177 na 100 000 mieszkańców (mężczyźni) i 125 na 100 000 (kobiety). Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.

udar mózgu
26.08.2023 10:27 Udar się powtórzy, jeśli nie wyeliminujesz tych czynników. Ostrzeżenie od kardiologa

Udar jest chorobą starych ludzi. To nieprawda. Z roku na rok przybywa ofiar udaru, które dopiero co ukończyły 30. rok życia. Udar to nie jest także choroba, którą ma się tylko raz. Może się powtarzać. W przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko pojawienia się kolejnego udaru w pierwszych dniach po incydencie jest 8-krotnie większe. Zapobieganie jest możliwe – trzeba jednak wyeliminować te czynniki ryzyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

udar mózgu
09.08.2023 14:27 Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

badanie lekarskie
13.07.2023 11:37 Te grupy ludzi są najbardziej narażone na udar. Lekarz ostrzega!

Udar mózgu może być przyczyną śmierci – po nowotworach i chorobach serca jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów. Powoduje, że do części mózgu przestaje docierać krew i następuje jej obumarcie. Czynnikiem ryzyka udaru jest najczęściej wiek. Jednak przyczyn tych jest więcej i do grupy osób narażonych na udar zaliczają się również ludzie młodzi. Zapytaliśmy eksperta, kto jest najbardziej narażony na udar. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską

problemy z komunikacją
31.05.2023 12:07 Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?

Udar mózgu bywa tragiczny w skutkach dla osoby nim dotkniętej. Człowiek traci możliwość komunikowania się z innymi, co czyni go niezdolnym do życia. Czym się charakteryzuje się afazja? Jakie są jej rodzaje? Na czym polega proces leczenia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

rehabilitacja
24.05.2023 13:28 Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu u mężczyzn
22.05.2023 14:33 3 polecane przez specjalistę sposoby zapobiegania udarowi mózgu

Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar
18.07.2022 12:13 Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Udar mózgu to choroba mózgowo - naczyniowa, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego i po nowotworach. Jednocześnie jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Jakie są objawy udaru mózgu? Jak rozpoznać pierwsze objawy ostrzegawcze? Dlaczego udar nazywany jest zawałem mózgu? Ile trwa udar mózgu? Czy udar może się powtórzyć? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja po udarze? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.