Jenna Gibson miała tylko 39 lat, gdy przygotowywała się do przebiegnięcia maratonu, kiedy jej plany pokrzyżował udar. Mam dwójki dzieci podzieliła się w telewizji swoją historią, by ostrzec innych.
Udar to coś, co może się przydarzyć nie tylko dorosłemu, ale również i dziecko. Dowodzi tego historia 16-latki z Wrocławia, która trafiła do szpitala z niedowładem kończyn i zaburzeniami mowy. Miała szczęście, bo czujni lekarze szybko rozpoznali udar, ratując jej życie.
Coraz częściej otrzymujemy informacje, że pracownicy służby medycznej nie zareagowali właściwie lub nie zareagowali wcale. W przypadku Tomasza Szypuły, znanego działacza społecznego, popełnili fatalny błąd. Podali mu leki na obniżenie ciśnienia, podczas gdy mężczyzna miał udar. A potem - nie chcieli przyjąć go do szpitala.
5 listopada swoje urodziny obchodził Muniek Staszczyk. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej muzyk wspomniał o przebytym kilka lat temu udarze krwotocznym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Według statystyk w Polsce na udar zapada rocznie 177 na 100 000 mieszkańców (mężczyźni) i 125 na 100 000 (kobiety). Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.
Udar jest chorobą starych ludzi. To nieprawda. Z roku na rok przybywa ofiar udaru, które dopiero co ukończyły 30. rok życia. Udar to nie jest także choroba, którą ma się tylko raz. Może się powtarzać. W przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko pojawienia się kolejnego udaru w pierwszych dniach po incydencie jest 8-krotnie większe. Zapobieganie jest możliwe – trzeba jednak wyeliminować te czynniki ryzyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu może być przyczyną śmierci – po nowotworach i chorobach serca jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów. Powoduje, że do części mózgu przestaje docierać krew i następuje jej obumarcie. Czynnikiem ryzyka udaru jest najczęściej wiek. Jednak przyczyn tych jest więcej i do grupy osób narażonych na udar zaliczają się również ludzie młodzi. Zapytaliśmy eksperta, kto jest najbardziej narażony na udar. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską
Udar mózgu bywa tragiczny w skutkach dla osoby nim dotkniętej. Człowiek traci możliwość komunikowania się z innymi, co czyni go niezdolnym do życia. Czym się charakteryzuje się afazja? Jakie są jej rodzaje? Na czym polega proces leczenia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.
Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu to choroba mózgowo - naczyniowa, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego i po nowotworach. Jednocześnie jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Jakie są objawy udaru mózgu? Jak rozpoznać pierwsze objawy ostrzegawcze? Dlaczego udar nazywany jest zawałem mózgu? Ile trwa udar mózgu? Czy udar może się powtórzyć? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja po udarze? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.