Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Miała 39 lat, świetną formę i udar. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.06.2024 16:16

Miała 39 lat, świetną formę i udar. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych

Kobieta w średnim wieku biega po plaży
Fot. Shutterstock / STEKLO

Jenna Gibson miała tylko 39 lat, gdy przygotowywała się do przebiegnięcia maratonu, kiedy jej plany pokrzyżował udar. Mam dwójki dzieci podzieliła się w telewizji swoją historią, by ostrzec innych. 

W dniu udaru czuła się świetnie

W dniu udaru Jenna czuła się świetnie. To był piękny dzień i cieszyła się, że wieczorem przebiegnie kolejny maraton. W obiedzie towarzyszyła jej mama, z którą spacerowała później po lesie.

– Rozmawiałyśmy o moich przygotowaniach do maratonu, po czym nagle, zupełnie niespodziewanie, poczułam się, jakby spadła na mnie tona cegieł – powiedziała w rozmowie z Fox News Digital.

Gibson upadła nagle na ziemię. Jej mama myślała, że to żart i poprosiła, żeby wstała. Zrobiła jej nawet zdjęcie. Kiedy Gibson wstała, nie mogła wyprostować pleców. – Czułam się, jakbym była pijana, coś było nie tak – mówiła.
 

Kobieta w średnim wieku na plaży
Udar może spotkać każdego (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Shutterstock / STEKLO
Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru? Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Pierwsze objawy były nietypowe

Pierwsze objawy udaru u Gibson były nietypowe, ponieważ nie doświadczyła symptomów takich jak asymetria twarzy, porażenie kończyn czy zaburzenia mowy. Kiedy wróciła do domu, wzięła tabletkę na ból głowy i zasnęła jak dziecko.

– Kilka godzin później obudziłam się i nadal nie czułam się dobrze. Nie mogłam wstać z łóżka, nie mogłam się ruszyć – wspomina. 

Właśnie wtedy 39-latka podjęła decyzję o wizycie na SOR-ze. Pojechała z nią matka, która powiedziała lekarzowi, że córka ma problemy z chodzeniem i najprawdopodobniej przechodzi udar.

– Zbadali mnie, przeprowadzili wszystkie badania i nie zauważyli typowych objawów, których mogliby szukać – powiedziała Gibson. – Po części było to spowodowane tym, że byłam młoda.

Po tomografii komputerowej lekarze orzekli, że Gibson cierpi na migrenę, ale na wszelki wypadek zatrzymali ją w szpitalu. Następnego dnia, kiedy  nadal nie czuła się dobrze, wykonali tomografię z kontrastem, rozpoznając niedokrwienny udar mózgu.

Amerykankę natychmiast przetransportowano helikopterem do innego szpitala, gdzie wykonano jej operację usunięcia z mózgu skrzepu. – Istniało ryzyko śmierci. Gdyby zwlekali dłużej, mogłabym nie żyć – stwierdziła Gibson.


Kobieta bardzo bała się, że nigdy już nie zobaczy swoich dzieci. – Myślałam, że umrę albo będę żyć w stanie wegetatywnym. Zastanawiałam się jak często mówiłam dziewczynkom, że bardzo je kocham. 

"Żyję dzięki Bogu"

Po operacji Gibson obudziła się na OIOM-ie. Nie mogła wydusić z siebie ani słowa.

– Na początku w ogóle nie mogłam mówić. Nie mogłem poruszyć prawą stroną. Byłem uwięziona w swojej głowie – widziałam, co się dzieje i słyszałem, jak ludzie zadają mi pytania, ale nie mogłam odpowiedzieć.

Gibson jest obecnie po długiej terapii logopedycznej i fizjoterapii. Z czasem udało jej się uzyskać władzę nad kończynami i mową. Pierwsze, co powiedziała swoim córkom, to żeby się nie martwiły, bo "z mamusią będzie wszystko dobrze".


W październiku zeszłego roku Jenna Gibson ukończyła w Detroit półmaraton, co daje nadzieje na wyzdrowienie wielu pacjentom.  – Wyglądam jak zdrowa osoba – mówi Jenna, zaznaczając, jak w procesie zdrowienia istotna jest nadzieja.

Zobacz też:
 Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Udar mózgu a stan przedudarowy - jak je odróżnić? Kardiolog tłumaczy

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Robi zakupy przez sen z powodu rzadkiej choroby. To niewiarygodne, ile ma długów
Młoda kobieta siedzi w nocy przy komputerze, lunatykuje
Młoda kobieta siedzi w nocy przy komputerze, lunatykuje
Pewna Brytyjka budzi się w środku nocy i zasiada do internetowych zakupów. Rano o niczym nie pamięta i jest zdziwiona, kiedy z jej konta znikają pieniądze, a do domu docierają dziwne przesyłki.Kelly Knipes  wyznaje, że podczas jednego z zakupowych szaleństw wydała ponad 10 tys. złotych. – To naprawdę przygnębiające i frustrujące, gdy kładę się spać z myślą: «Nie wiem, do czego doprowadzi ta noc»  – zdradziła dziennikowi South West News Service.
Czytaj dalej
Wstajesz i od razu pijesz kawę? Zła wiadomość. Zbadano, jak to na Ciebie wpływa
Kobieta 40 lat pije kawę
Kobieta 40 lat pije kawę
Są ludzie, którzy obwiniają poranne wypicie kawy za popołudniowe "zjazdy" i tacy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez małej czarnej. Ba, są też osoby, które pierwszą kawę piją w łóżku! I która z nich ma rację? Kiedy pić kawę, by działa najdłużej i szkodziła najmniej?– Każdy inaczej reaguje na kofeinę  – powiedziała w rozmowie z dziennikiem The New York Times Marilyn Cornelis, badaczka kofeiny z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.Są jednak pewne zasady, dzięki którym kawa może działać dłużej. Chodzi o to, ile czasu dzieli pierwszą filiżankę od momentu otwarcia oczu i oto, jak zbyt wczesne wypicie kawy wpływa na nasze hormony. Chcecie wiedzieć więcej? Zostańcie z nami.
Czytaj dalej