Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.08.2023 14:27

Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

udar mózgu
canva

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

W ten sposób mówi osoba, która dostała udaru

Udar mózgu jest chorobą mózgowo-naczyniowa. Trwa około dobę i może być przyczyną śmierci. Skutek choroby jest ciężki do przewidzenia i wyróżniamy dwa jej rodzaje – udar krwotoczny i niedokrwienny. Ten drugi występuje częściej, lecz ma nieco lżejsze skutki. Zarówno na jeden, jak i drugi rodzaj udaru może dotknąć osoby w każdym wieku, lecz w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze.

Skutkiem udaru są zaburzenia mowy, które mają różne nasilenie i przebieg: „Bardzo częstym objawem udaru są zaburzenia mowy, które mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwszy typ spowodowany jest uszkodzeniem ośrodka sterującego pracą naszego narządu głosu (krtań, język, mięśni dolnej połowy twarzy), co prowadzi do nieprawidłowej artykulacji. Mowa jest wówczas niewyraźna, bełkotliwa, skandowana, ale treść jest zazwyczaj logiczna”. - powiedział kardiolog dr. n.med. Ewa Uścińska.

Osoba która dostała udaru ma osłabione mięśnie języka i gardła. Pojawiają się wręcz trudności z mówienie i połykaniem. Chory mówi niewyraźnie, trudno go zrozumieć i może się krztusić np. podczas posiłku. Jego komunikacja z otoczeniem zostaje utrudniona, co objawia się problemem z informowaniem o swoich potrzebach. Potrzebuje też więcej czasu na komunikację. Osoba po udarze rozumie, lecz nie umie dobrać słów, by wyrazić własne myśli lub wypowiada słowa w niewłaściwej kolejności.

Projekt bez nazwy - 2023-08-08T223518.219.png

Ten dziecinnie prosty test może komuś uratować życie. Zrób go osobie, u której podejrzewasz udar! Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Afazja – drugi rodzaj zaburzeń mowy po udarze

Zaburzenie po udarze miewa niekiedy charakter afazji: „ Drugi typ zaburzeń mowy zwany afazją jest spowodowany uszkodzeniem ośrodka mowy, który odpowiada na to, że rozumiemy znaczenie słów. Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności”. - powiedział kardiolog dr. n.med. Ewa Uścińska.  

Afazje powoduje wyraziste objawy, którymi są: 
   • znaczne trudności ze wypowiedzeniem prostego zdania,
   • problemy z nazywaniem przedmiotów,
   • tworzenie zdań pozbawionych sensu.

„Czasem afazja może być tylko częściowa, np. dotyczyć tylko braku zdolności do formułowania wyrazów czy zdań, natomiast rozumienie treści jest prawidłowe. Możemy to poznać po tym, że taka osoba spełnia polecenia, gdy prosimy o dotknięcie lewą ręką prawego ucha, czy pokazanie czerwonego przedmiotu, natomiast nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie typu jak się nazywa, gdzie mieszka itp. Afazja znacznie utrudnia komunikację, a osoba nią dotknięta musi na nowo uczyć się macierzystego języka”. - powiedział kardiolog dr. n.med. Ewa Uścińska.  

Na czym polega leczenie zaburzeń mowy spowodowanych przez udar?

Leczenie afazji ma za cel usunięcie jej przyczyny. Gdy afazja jest skutkiem udaru, wraz z poprawą stanu zdrowia, powinny ustępować także zaburzenia mowy. U niektórych afazja ustępuje całkowicie, jednak u innych utrzymuje się już cały czas. Ważnym elementem rehabilitacji są ćwiczenia mowy z udziałem logopedy.

Terapię najlepiej zacząć jak najszybciej. Może ona trwać kilka miesięcy lub kilka lat i ogromną rolę odgrywa w niej również rodzina opiekująca się chorym – proces rehabilitacji jest długi, a sam chory może mieć w międzyczasie momenty zwątpienia, zaniżone poczucie własnej wartości i depresję, więc wsparcie bliskich w tych trudnych momentach jest szczególnie potrzebne.

Samo leczenie udaru zależy od jego przyczyn, lokalizacji i rozległości: „Nie sposób wymienić wszystkich leków stosowanych u pacjentów z udarem, terapię dostosowuje się do indywidualnej sytuacji klinicznej”. - powiedział kardiolog dr. n.med. Ewa Uścińska.