Pacjenci.pl > Zdrowie > 3 polecane przez specjalistę sposoby zapobiegania udarowi mózgu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.05.2023 14:33

3 polecane przez specjalistę sposoby zapobiegania udarowi mózgu

udar mózgu u mężczyzn
canva

Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Redukcja wagi, zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia

By zapobiegać udarowi mózgu, należy wyeliminować lub ograniczyć czynniki ryzyka powodujące wystąpienie choroby: „Bardzo ważnym działaniem prewencyjnym jest zapobieganie miażdżycy. Miażdżyca to uogólniona choroba naczyń, której główną przyczyną są zaburzenia metaboliczne (jak cukrzyca czy dislipidemia), powiązane z otyłością, niewłaściwą dietą, brakiem aktywności fizycznej czy paleniem papierosów” – powiedział specjalista kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

 • Redukcja wagi 

Kilka nawyków ułatwiających zrzucenie wagi to:

 • rezygnacja z niezdrowych przekąsek i sięganie po zdrowe np. warzywa i owoce,
 • spożywanie śniadań,
 • powolne przeżuwanie każdego kęsu,
 • rezygnacja z oglądania telewizji podczas jedzenia,
 • spożywanie odpowiednio dużej ilości białka.

Zrzucenie wagi można uznać za kluczową metodę zapobiegania udarowi mózgu. Szczególnie jest to istotne dla kobiet, które w pasie mają więcej niż 81 cm i mężczyzn, którzy w pasie mają więcej niż 101 cm. Grunt to zmiana nawyków żywieniowych – warto ograniczyć ilość zjadanego białego pieczywa, słodyczy, czerwonego mięsa i kalorycznych potraw.

 • Ćwiczenia

Oprócz diety niezwykle ważne jest dbanie o aktywność fizyczną. Wysiłek fizyczny to jedno z najlepszych lekarstw na wiele dolegliwości – dzięki regularnym ćwiczeniom poprawi się krążenie krwi, unormuje się ciśnienie tętnicze i nastąpi poprawa funkcjonowania naczyń krwionośnych.

 • Rzucenie palenia

Warto również rzucić palenie lub przynajmniej je ograniczyć:

„Druga grupa pacjentów młodych, którym grozi udar mózgu, to osoby otyłe, palące papierosy, z zaburzeniami metabolicznymi i nadciśnieniem tętniczym, które pomimo młodego wieku metrykalnego nazbierały dużo czynników ryzyka i tym samym biologicznie zbliżyły się do osób starszych”. – powiedział specjalista kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Palenie jest bezpośrednią przyczyną udaru mózgu. Powoduje, że ścianki naczyń krwionośnych ulegają zniszczeniu i następuje zwiększenie krzepliwości krwi. Palenie 10 papierosów dziennie przez dłuższy czas znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Projekt bez nazwy (34).png

Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru? Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

Wykrycie migotania przedsionków

„Kolejnym elementem profilaktyki udaru mózgu jest wykrycie migotania przedsionków oraz profilaktyczne stosowanie leków przeciwkrzepliwych u osób, które mają do tego wskazania. Zidentyfikowanie takich pacjentów to zadanie lekarza rodzinnego i kardiologa, ale lekarze innych specjalności również nie powinni pozostawać obojętni, jeśli zauważą u chorego migotanie przedsionków”. – powiedział specjalista kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Migotanie przedsionków występuje gdy mamy do czynienia z nieregularnymi skurczami przedsionków – skutkiem tego jest mniejszy napływ krwi do komór sercowych. Objawami migotania przedsionków są:

 • napady potów,
 • kołatanie w klatce piersiowej,
 • niemiarowe bicie serce,
 • omdlenia.

Badania stosowanie w diagnostyce migotania przedsionków to:

 • EKG w spoczynku,
 • EKG metodą Holtera,
 • ECHO serca.

 


 

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych

Leki przeciwzakrzepowe spowalniają krzepnięcie krwi. Stosowane są w celu uchronienia pacjentów przed wystąpieniem udaru mózgu, ale i w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Działania profilaktyczne zależą jednak od stanu zdrowia danej osoby: 

„Jeśli doszło już do zaawansowanej miażdżycy tętnic szyjnych, to oprócz odpowiedniej farmakoterapii, działaniem profilaktycznym będzie poszerzenie krytycznych zwężeń poprzez wszczepienie stentu lub endarterektomię czyli chirurgiczne usunięcie blaszki miażdżycowej. Bardzo ważne jest też utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, w tym przyjmowanie leków hipotensyjnych, jeśli jego wartości są podwyższone". – powiedział specjalista kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Polecane