Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zaburzenia Psychiczne

Zaburzenia Psychiczne

otyły człowiek
15.06.2023 10:18 Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny

Potrzebujemy zmian od zaraz! Co piąty Polak choruje na otyłość, a polskie dzieci tyją szybciej niż dzieci z pozostałych państw europejskich. Mimo to nadwaga i otyłość to hasła, o których najprędzej usłyszymy podczas akcji marketingowych firm z branży fitness czy cateringów dietetycznych. Otyłość to jednak coś więcej niż wyłącznie problem natury estetycznej. Otyłość to groźna choroba stanowiąca zagrożenie dla życia. Co więcej, wpływa destrukcyjnie zarówno na ciało, jak i psychikę i powoduje konsekwencje ekonomiczne. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Posła na Sejm RP - Rajmunda Millera.

bezsenność
07.06.2023 16:49 Ekspert zdradza jak poradzić sobie z bezsennością. Te 3 porady są bezcenne

Bezsenność to poważny problem. Z jej powodu zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i to, jak człowiek funkcjonuje na co dzień. W skrajnych przypadkach bezsenność stanowi nawet zagrożenie dla życia. Przedstawiamy 3 sposoby na to, jak poradzić sobie z bezsennością. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

atak paniki
07.06.2023 12:59 To może nie być zawał serca tylko atak paniki. Lekarz wskazuje, czym się różnią

Atak paniki jest ostrą formą lęku. Pojawia się jako odpowiedź na zagrożenie fizyczne, lecz może pojawić się także bez powodu. Objawy które powoduje sprawiają, że bywa mylony z zawałem serca. Dziś wyjaśniamy, jak rozpoznać obydwa stany. O pomoc poprosiliśmy kardiologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem

kobieta i suplement diety
05.06.2023 12:09 Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?

Mniejszego lub większego stresu doświadcza każdy z nas. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że w pewnym momencie możemy potrzebować wsparcia, chociażby w postaci suplementów diety. Jednak czy preparaty tego rodzaju są rzeczywiście pomocne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

problem relacyjny
01.06.2023 13:57 Jak stres może wpływać na jakość życia seksualnego? Potrzebna wiedza

Stres wpływa na życie seksualne – i większość z nas wie to intuicyjnie. Niemniej istnieją również dowody naukowe potwierdzające, że przewlekły stres jest przyczyną zaburzeń seksualnych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jak konkretnie stres wpływa na jakość życia seksualnego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położoną, seksuolożką mgr. Aleksandrą Przekwas.

borderline
29.05.2023 16:07 Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Osobę kwalifikującą się do bycia osobowością borderline cechuje pesymizm, niestabilność emocjonalna i wysoka impulsywność. Dysfunkcja powoduje, że chory odczuwa silny lęk przed odrzuceniem i rozczarowaniem. Leczenie polega niekiedy na łączeniu psychoterapii z farmakoterapią, choć druga z wymienionych metod wciąż budzi wiele obaw. Czy słusznie? Jakie leki podaje się chorym na borderline? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

agorafobia
26.05.2023 18:16 Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?

Agorafobia jest zaburzeniem lękowym należącym do kręgu zaburzeń nerwicowych. „Agorafobię najczęściej kojarzymy jako przypadłość, która objawia się lękiem przed przestrzenią. Obecnie można rozszerzyć rozumienie o lęk przed zbiorowiskiem ludzi, przestrzenią czy nieznanymi miejscami.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. Czego obawiają się osoby z agorafobią i z jakimi dolegliwościami się zmagają? Artrykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

kobieta
24.05.2023 11:27 Czy medyczna marihuana jest pomocna również dla seniorów? Warte uwagi!

Jeszcze do niedawna osoby starsze często traktowały medyczną marihuanę jak narkotyk. Jednak z roku na rok zainteresowanie nią rośnie również wśród tej grupy. Okazuje się, że substancje chemiczne zawarte w medycznej marihuanie są pomocne w leczeniu niektórych dolegliwości wieku starczego. Co konkretnie marihuana medyczna może zaoferować seniorom? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr.n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

borderline
18.05.2023 14:06 Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać?

W ostatnich czasach rośnie liczba pacjentów, u których diagnozuje się borderline - jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Osoby z borderline są niestabilne emocjonalnie, łatwo popadają w skrajne emocje i mają problemy w zbudowaniu trwałych relacji. Jakie są cechy charakterystyczne borderline i na czym polega diagnoza? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą. 

wywiad agorafobia
18.05.2023 11:03 Agorafobia - objawy, przyczyny, leczenie. Czym się różni od fobii społecznej? Ekspert tłumaczy

Agorafobia jest zaburzeniem nerwicowym, przejawiającym się nieuzasadnionym lękiem przed otwartą przestrzenią lub zamkniętymi, zatłoczonymi pomieszczeniami. W dłuższej perspektywie może prowadzić do wystąpienia fobii społecznej. Kto najczęściej choruje na agorafobię? Jakie są objawy agorafobii? Czym się różni agorafobia od fobii społecznej? Na te i inne pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry.

agorafobia
17.05.2023 15:21 Jakich miejsc i sytuacji unikają osoby z agorafobią? Co jest źródłem lęku w agorafobii?

Agorafobia to zaburzenie, związane z lękiem przed wychodzeniem z domu, zazwyczaj idące w parze z atakiem paniki. Dotyka głównie młodych dorosłych, częściej kobiet niż mężczyzn. Osoby z agorafobią borykają się z lękiem przed sytuacją, której nie będą w stanie skontrolować i stąd też unikają konkretnych miejsc. Co jest źródłem lęku w agorafobii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

borderline
15.05.2023 10:08 Zaburzenie osobowości typu borderline - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Osobowość borderline, inaczej nazywana osobowością z pogranicza, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się niestabilnością nastroju, zaburzeniami tożsamości oraz poczuciem pustki i niespełnienia. W przypadku zaburzeń typu borderline często występuje współchorobowość. Jak rozpoznać borderline? Jakie są przyczyny borderline? Jak leczyć borderline? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra Adam Bełda.

IBS
02.05.2023 10:54 Jak leczyć zespół jelita drażliwego (IBS)? Terapię należy dostosować indywidualnie do pacjenta

Zespół jelita drażliwego (IBS - irritable bowel syndrome) to przewlekłe schorzenie, powszechnie występujące wśród młodych dorosłych. Mimo iż nie stanowi poważniejszego zagrożenia zdrowotnego, w znaczący sposób pogarsza jakość życia pacjentów. Przyczyna tej choroby jest złożona i nie do końca poznana, a jej leczenie to duże wyzwanie dla specjalistów. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

ADHD
25.04.2023 17:39 ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?

Jeszcze do niedawna ADHD przypisywano tylko dzieciom. W rzeczywistości z ADHD się nie wyrasta i jest diagnozowane u coraz większej liczby osób dorosłych. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej może znacznie utrudniać życie codzienne, jednak ma też swoje zalety. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.

konopia
14.04.2023 13:29 Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Co to jest THC i CBD?

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. Lecznicza marihuana została zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. W rozmowie z dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej poruszyliśmy te kwestie. 

dopamina
13.04.2023 21:22 Jaką rolę w organizmie pełni dopamina? Jej niedobór i nadmiar są niebezpieczne dla zdrowia

Dopamina to związek chemiczny z grupy katecholamin, produkowany przez komórki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za prawidłową pracę obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.  Zarówno niedobór, jak i nadmiar dopaminy są niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

lekarz psychiatra
13.04.2023 14:43 Z ADHD się nie wyrasta. Wielu dowiaduje się, że je ma dopiero w dorosłym życiu

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest diagnozowane zazwyczaj wśród dzieci, a niektóre objawy utrzymują się także w życiu dorosłym. Gdy młody człowiek z ADHD wchodzi w dorosłe życie, niektóre objawy kliniczne mogą się zmienić. Objawy mogą być maskowane także przez inne, nierzadko współistniejące z ADHD schorzenia psychiczne. Rozmowa z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

schizofrenia
13.03.2023 12:16 Czy traumatyczne zdarzenia mogą wywołać schizofrenię? Specjalista wyjaśnia

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną charakteryzującą się zaburzeniami funkcji poznawczych, myślenia i postrzegania. Chorzy zmagają się z zaburzoną percepcją rzeczywistości i fałszywym postrzeganiem otaczającego świata. Schizofrenia jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Okazuje się, że czynniki środowiskowe, takie jak stres mają istotny wpływ na wystąpienie choroby. 

anoreksja
01.03.2023 11:26 Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń

Anoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na celowym unikaniu posiłków w lęku przed przybraniem masy ciała. Osoba z anoreksją świadomie i rygorystycznie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, silnie koncentrując się na swojej masie ciała. Często choroba zaczyna się niewinnie, nie zwiastując zbliżających się poważnych problemów. 

otyłość
23.02.2023 12:25 Pomijany czynnik, który prowadzi do otyłości. Przez niego jemy więcej i tyjemy na potęgę

Każdego roku coraz więcej osób boryka się z otyłością. Niepokojące jest to, że problem ten dotyczy ogromnej liczby dzieci. Najczęstszą przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii, czyli zbyt dużo spożytych kalorii i zbyt mała aktywność fizyczna. Wciąż niewiele się o tym mówi, ale nierzadko do otyłości prowadzą czynniki psychologiczne. 

anoreksja
03.01.2023 16:00 Anoreksja - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Jakie są objawy anoreksji? Jak się zaczyna anoreksja? Co to jest anoreksja bulimiczna? Jak leczyć anoreksję? Czy anoreksja wymaga hospitalizacji? Czy mężczyźni chorują na anoreksję? Jak rozpoznać anoreksję u dzieci i młodzieży? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk kliniczny Magdalena Jezierska.