Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zaburzenia Psychiczne

Zaburzenia Psychiczne

ból karku
21.09.2023 15:02 Nie lekceważ napięcia karku. To może być kluczowy objaw poważnego zaburzenia

Napięcie karku i towarzyszące mu inne dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpisz na stany lękowe, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę mgr Weronikę Janeczko. 

depresja
20.09.2023 18:54 Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś!

Depresja nazywana jest rakiem duszy. Według WHO do 2030 r. będzie jedną z najczęściej występujących chorób. Depresja nie wybiera – chorują na nią mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, bogaci i biedni. Można jej jednak zapobiegać. I co ciekawe, sposoby na to są bardzo różne, a o jednym z nich dziś powiemy trochę więcej! O opinię poprosiliśmy eksperta. 

objadanie się przed snem
13.09.2023 15:33 Masz już dość bezsennych nocy? Dietetyk wskazał najskuteczniejszy sposób na głęboki sen

Jakość snu zależy od wielu czynników – zaliczamy do nich zarówno naturalne predyspozycje, jak i czynniki zewnętrzne. Niektórzy mają problem z zaśnięciem, inni z kolei mogą mieć problem z utrzymaniem snu. Przyczyna nieprzespanych nocy może być złożona, ale może stać za nią również prozaiczna przyczyna, którą można łatwo wyeliminować. Psychodietetyczka wskazała, jak na jakość snu wpływa dieta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetyczką Katarzyną Sobolewską. 

bezsenność
10.09.2023 14:19 Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są zaburzenia snu. Osoby nieświadome specyfiki choroby często odbierają chorych albo za leniwych, albo za tzw. ranne ptaszki. Jak więc śpią osoby chorujące na depresję? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. 

adhd
28.08.2023 17:33 Nie możesz skończyć tego, co zacząłeś? Psycholog wskazał przyczynę, której wielu się nie spodziewa

Osoby mające problem z ukończeniem czynności, które zaczęły, zazwyczaj są uważane za ludzi leniwych, mało ambitnych czy kogoś bez tzw. charakteru. Często pod wpływem takich opinii również one zaczynają tak o sobie myśleć, co nie przynosi poprawy jakości ich życia. Okazuje się, że niemożność ukończenia danej czynności to częsty objaw zaburzenia rozwijającego się już we wczesnym dzieciństwie, o którym przez wiele lat w Polsce się nie mówiło. Co to za zaburzenie? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.  

Atak paniki
27.08.2023 11:29 Gdy pojawia się atak paniki. Psycholog wskazał, co od razu należy zrobić!

Nerwica lękowa jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń o podłożu psychicznym, polegającym na wzmożonym odczuwaniu lęku i strachu. Jest to problem, z którym zmaga się obecnie duża część społeczeństwa. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, gdy pojawia się atak paniki? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.

atak nerwicy
14.08.2023 15:04 Jak wygląda atak nerwicy? Te objawy będą na to wskazywać!

Nerwica lękowa jest to zaburzenie związane z psychiką, które opiera się na wzmożonym lęku, niepokoju i strachu. Dotyka ona dużą część społeczeństwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie poprzez uciążliwe objawy somatyczne. Jak wygląda naprawdę atak nerwicy lękowej i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko. 

tajemniczy mężczyzna
12.08.2023 09:59 Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

W potocznym rozumieniu psychopatą nazywamy m.in. dyszącego zemstą człowieka, stanowiącego zagrożenie dla innych ludzi. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Psychopatia to jedno z zaburzeń osobowości, a psychopata nie musi być mordercą lub zwyrodnialcem. Prawdopodobnie każdy z nas codziennie spotyka na ulicy jakiegoś psychopatę. Są to ludzie z pozoru nieróżniący się od innych. Jednak mają kilka zachowań, które ich zdradzają. Co to za zachowania? 

nerwica
10.08.2023 14:07 To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie

Nerwica lękowa to ogromny problem naszych czasów, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Lęk to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie, jednak kiedy staje się nadmierny, nieadekwatny i utrzymuje się bez wyraźnego powodu, może zakłócać codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżać jakość życia. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak wygląda atak nerwicy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.

None
09.08.2023 17:38 Gdy ciało mówi STOP! To sygnał oznaczający, że masz za dużo stresu

Każdy człowiek otrzymuje codzienną dawkę stresu, bez którego organizm nie mógłby się zmobilizować do działania. Jednak problem pojawia się w momencie, gdy stres jest stanem doświadczanym długotrwale. Rujnuje zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jak rozpoznać, że żyje się w przewlekłym stresie? Jak sobie z tym poradzić? 

Psycholog o nerwicy lękowej - wywiad
08.08.2023 12:31 Czy to już nerwica? Psychoterapeutka Weronika Janeczko tłumaczy

Nerwica lękowa to zaburzenie związane z odczuwaniem nasilonego lęku i strachu, będące jednym z najczęściej rozpoznawanych problemów zdrowia psychicznego. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak ją diagnozować i leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko. 

alpaki
07.08.2023 14:29 Lecznicza moc alpak. Na czym polega alpakoterapia i komu jest zalecana?

Alpakoterapia to fantastyczna forma zooterapii, która polega na interakcji z uroczymi alpakami. Te przyjazne zwierzątka mają wiele zalet, które sprawiają, że ludzie chętnie spędzają z nimi czas. Kontakt z alpakami poprawia nastrój, obniża poziom stresu i pomaga w leczeniu wielu schorzeń. 

ludzie
06.08.2023 15:28 Przerażające prognozy naukowców. Te zaburzenia mogą dotknąć co drugą osobę na świecie

Z problemami natury psychicznej boryka się coraz większa liczba ludzi, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Poziom wiedzy na ten temat rośnie, a to z kolei przekłada się na lepszą diagnostykę zaburzeń. Naukowcy ocenili, jak duża będzie grupa osób, którą w przyszłości dotkną problemy psychiczne. 

lekarze
03.08.2023 14:27 Do tych lekarzy nie potrzeba skierowania. Co z psychologiem? Planowano nowelizację ustawy

Aby skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, musimy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Do których specjalistów nie potrzebujemy skierowania? 

uderzenie gorąca
23.07.2023 09:01 Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie

Fale gorąca i poty są nie tylko objawami menopauzy. Co więcej, nie dotyczą tylko kobiet. Okazuje się, że uderzenia gorąca to także problem ludzi młodych, w tym również i mężczyzn. Co jest przyczyną? 

adhd
18.07.2023 15:32 Masz problem z wysiedzeniem w jednym miejscu? Psychiatra sugeruje, co może być przyczyną

ADHD nie jest zaburzeniem dotyczącym wyłącznie dzieci. Cierpią na nie również dorośli. Leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u osób dorosłych nie jest tak powszechne jak w przypadku młodych pacjentów. Jak objawia się ADHD u dorosłych? O odpowiedź poprosiliśmy psychiatrę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.

kobieta
16.07.2023 18:06 To jedna z najczęstszych obaw przyszłych mam. To już prawdziwa plaga

Strach przed zostaniem mamą odczuwa wiele kobiet zarówno dopiero rozmyślających o macierzyństwie, jak i tych, które już czekają na narodziny potomka. Okazuje się, że jest to problem coraz większej liczby Polek. Co jest przyczyną tego strachu? O odpowiedź poprosiliśmy psychologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychoterapeutą i seksuologiem Marią Kamińską.

choroba psychiczna
15.07.2023 12:50 Skutki uboczne farmakologicznego leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Lekarz objaśnia

Na chorobę afektywną dwubiegunową choruje ok. 2% populacji. Każdy przypadek jest inny, więc zdiagnozowanie choroby powoduje wiele trudności. Wbrew powszechnej opinii jej ofiarami nie są ludzie słabi psychicznie, lecz osoby, które wyróżnia silna psychika i mocna osobowość.  Właściwie dobrane środki stosowane w celu leczenia ChaD umożliwiają pacjentowi w miarę dobre funkcjonowanie, lecz powodują też skutki uboczne. Jakie są to skutki uboczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychiatrą lek. Adamem Bełdą, absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

chłopiec jedzący kanapkę
14.07.2023 11:46 O tym skutku otyłości u dzieci nikt nie mówi. Może być najgroźniejszy ze wszystkich

Wzrost otyłości wśród dzieci to zjawisko, które obserwujemy od lat. Jednak otyłość nie tylko utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie, lecz przyczynia się również do powstawania poważnych chorób np. depresji i zaburzeń lękowych. Otyłość może mieć głęboki wpływ na każdy aspekt życia dziecka – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny czy społeczny. Jak jeszcze otyłość może kształtować psychikę dziecka? Artykuł powstała na podstawie rozmowy ze specjalistą i dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

ChaD
11.07.2023 13:22 Czy choroba afektywna dwubiegunowa jest dziedziczna? Mamy odpowiedź specjalisty

Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD, to zaburzenie psychiczne, które objawia się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii. Jak podają statystyki, cierpi na nią około 2% społeczeństwa. Co powoduje chorobę afektywną dwubiegunową? Czy jest to choroba dziedziczna? Zapytaliśmy lek. psychiatrę Adama Bełdę.  

borderline
11.07.2023 10:12 Po tych cechach poznasz osobę z zaburzeniami borderline. Ekspert tłumaczy

Osobowość borderline to inne określenie na osobowość z pogranicza. Termin powstał w połowie XX wieku, aby określić osoby z zaburzeniami, które można umieścić między zaburzeniami schizofrenicznymi i nerwicami. Jaki więc zachowuje się osoba chorująca na borderline? Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

olejek cbd
07.07.2023 16:11 Olejek CBD – środek przeciwlękowy dostępny bez recepty? Ekspert wyjaśnia

Jednym z hitów medycyny konopnej w naszym kraju są bez wątpienia olejki CBD. Coraz to nowe badania ukazują, że zastosowanie olejków konopnych CBD jest szersze niż mogło się wydawać. Okazuje się, że CBD można traktować również jak środek przeciwlękowy. I co ważne – w odróżnieniu od leków farmakologicznych dostępny jest bez recepty. Co warto wiedzieć o zastosowaniu olejków CBD w leczeniu stanów lękowych? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

dziecko
06.07.2023 16:24 Fobia szkolna - przyczyna niejednej dziecięcej tragedii. Socjoterapeutka uczy, jak ją rozpoznać

Fobia szkolna jest zaburzeniem lękowym, zaliczanym do fobii społecznych. Jednym z jej objawów jest lęk przed pójściem do szkoły. Dziecko z fobią szkolną paraliżuje sama myśl, że będzie musiało spędzić wiele godzin w szkole. Skutkiem choroby jest m.in. pogłębiająca się izolacja społeczna i problemy relacyjne. Po czym rozpoznać, że dziecko ma fobię szkolną? Psycholog tłumaczy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z socjoterapeutką mgr Magdaleną Szczodry. 

matka z dzieckiem
03.07.2023 18:43 Depresja w ciąży – mało znana twarz depresji. Jak ją rozpoznać?

Depresja poporodowa to jedno z wielu obliczy depresji. Niestety wiele kobiet chorujących na nią  nie zgłasza się nawet z tym problemem do lekarza, ani nie jest badana pod tym kątem zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Nieleczona depresja poporodowa jest nierzadko przyczyną wielu tragedii życiowych – tak samo dla kobiet jak i ich dzieci. Jak rozpoznać depresję poporodową? Jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, mgr. Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

fobia szkolna - wywiad
29.06.2023 12:18 Fobia szkolna u dzieci i nastolatków - jak się objawia i jak pomóc dziecku? Ekspert tłumaczy

Fobia szkolna często bywa nierozpoznawana i bagatelizowana przez rodziców, tłumaczona jako lenistwo czy zwykła niechęć do szkoły. Tymczasem dziecko może być realnie przerażone myślą o pójściu do szkoły, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Jak objawia się fobia szkolna, czym jest spowodowana i jak ją leczyć? Na pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry. 

romantyczny wieczór
23.06.2023 13:52 Jak przygotować okolice intymne do stosunku seksualnego, by nie czuć bólu? 4 porady od seksuolożki

Stres wkrada się do każdej sfery naszego życia – również do sypialni. Z jego powodu upojne chwile sam na sam potrafią zamienić się coś nieprzyjemnego, powodować ból fizyczny i skutecznie zniechęcić do bliskości. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, co zrobić, gdy z powodu stresu stosunek seksualny zaczyna powodować ból. Ekspertka wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą seksuolożką i położną mgr Aleksandrą Przekwas.

depresja
22.06.2023 13:12 Niedobór tych substancji może spowodować depresję. Psycholog wyjaśnia

Na depresję choruje rocznie aż 350 mln ludzi, a w Polsce co roku dotyka ok. 1,5 milion osób. Wbrew pozorom przyczyną choroby nie zawsze jest stres, uzależnienia od narkotyków, alkoholu, zmiany hormonalne czy niektóre choroby.  Depresję może powodować również błahy na pozór powód czyli niedobór dwóch składników w diecie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy mgr Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

schizofrenia
20.06.2023 13:14 Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.