Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Ten kolor moczu może oznaczać, że wysiadają Ci nerki. Nigdy go nie ignoruj
Fot. Shutterstock / PawelKacperek

Ten kolor moczu może oznaczać, że wysiadają Ci nerki. Nigdy go nie ignoruj

8 października 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Barwa moczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Niektóre odcienie mogą być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Na jeden kolor szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę – może oznaczać poważną infekcję lub chorobę nerek.

Idealny kolor moczu

U zdrowego człowieka mocz zwykle ma jasnożółtą, słomkową barwę i jest klarowny. To znak, że organizm jest odpowiednio nawodniony, a dieta nie dostarcza nadmiernych ilości toksyn. Taki mocz nie zawiera krwi, białka, ani glukozy.

Wskaźnik pH moczu powinien oscylować między 4,5 a 8,0 , z optymalnym poziomem wynoszącym 5,0-6,0. Również gęstość moczu powinna mieścić się w przedziale 1,023–1,035 g/ml, co wskazuje na właściwą koncentrację substancji rozpuszczonych w płynach ustrojowych.

Obecność jakichkolwiek niepożądanych składników w moczu, takich jak związki ketonowe, bilirubina, azotyny, erytrocyty czy esteraza leukocytów, może sygnalizować problemy zdrowotne. Idealny mocz nie zawiera bakterii, a liczba leukocytów i erytrocytów powinna być minimalna.

Odchylenia od tych norm mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Zauważyłeś taki kształt kupy? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Ten kolor stolca to sygnał ostrzegawczy! Onkolog kliniczny wskazał na niepokojący objaw

Zielony mocz a choroby

Nietypowa, zielona barwa moczu jest rzadko spotykana, dlatego łatwo ją dostrzec. Zazwyczaj odpowiada za nią dieta. Zielony mocz może pojawić się po spożyciu dużej ilości zielonych warzyw takich jak szpinak, szparagi czy jarmuż. Podobny efekt wywołują niektóre leki, zwłaszcza te stosowane na bezsenność czy środek znieczulający propofol.


Jednak jeśli kolor moczu nie wraca do normy po odstawieniu leków czy zmianie diety, może oznaczać infekcję dróg moczowych. Za ten stan najcześciej odpowiada bakteria Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), która atakuje osoby z obniżoną odpornością, często hospitalizowane lub cewnikowane. U chorych na cukrzycę również istnieje zwiększone ryzyko infekcji tą bakterią.


Infekcja może objawiać się również pieczeniem i swędzeniem podczas oddawania moczu, bólem brzucha, gorączką, ropomoczem, a także obecnością krwi w moczu. W przypadku wystąpienia tych objawów, konieczna jest natychmiastowa wizyta lekarska i odpowiednie badania diagnostyczne, aby ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć leczenie.

Zielony kolor moczu może oznaczać również odmiedniczkowe zapalenie nerek. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest zakażenie dróg moczowych – wygląda to tak, że bakterie z pęcherza, przenoszą się na nerki. Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek obejmują ból nerki (ból w okolicy lędźwiowej), pieczenie podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, a także nudności i wymioty.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Zielony kolor moczu – jak wygląda?

Zielony mocz
Zielony mocz Fot. Springer Link

Inne nieprawidłowe kolory moczu

Kolor moczu może zmieniać się w zależności od wielu czynników, w tym nawodnienia, diety czy obecnych chorób. Każdy nietypowy odcień może być sygnałem, że organizm zaczyna chorować.

Nieprawidłowe kolory moczu i ich znaczenie:

  • przezroczysty mocz – nadmierne nawodnienie, deficyt sodu;
  • ciemnożółty mocz – niedostateczne nawodnienie, nadmierny wysiłek;
  • jaskrawożółty mocz – niegroźny nadmiar witamin z grupy B;
  • pomarańczowy mocz – zaburzenia pracy wątroby lub układu żółciowego;
  • brązowy mocz – infekcja układu moczowego, nowotwór układu pokarmowego;
  • różowy lub czerwony mocz – infekcja układu moczowego, kamica nerkowa, nowotwór;
  • mętny mocz – infekcja układu moczowego.

Zmiany w kolorze moczu nie zawsze oznaczają chorobę, czasami są skutkiem diety (np. różowy mocz może wystąpić po zjedzeniu buraków), ale jeżeli zmiany te utrzymują się przez dłuższy czas, a zwłaszcza jeśli towarzyszą im niepokojące sygnały, takie jak ból czy gorączka, należy niezwłocznie odwiedzić lekarza. Szybka interwencja może zapobiec poważnym problemom.

Zobacz też:

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Gdy go zauważysz, biegiem do lekarza

Stolec smolisty – dlaczego występuje i o jakich chorobach świadczy?

Roxie Węgiel wylądowała w szpitalu. Usłyszała straszną diagnozę
Jedyny taki przeszczep w Polsce. 3-miesięczna Gabrysia ma nowe serce
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko