Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? To może być jedna z tych chorób
Bezsenność to problem, który dotyczy wiele osób. Nie należy go bagatelizować, ponieważ mogą stać za nim poważne choroby.
Bezsenność objawia się na różne sposoby. Jedne osoby nie mogą zasnąć, inne często się budzą, mając problem z ponownym zaśnięciem. Jej przyczyną bywa stres, zaburzenia rytmu okołodobowego, ale mogą stać za nią poważne choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Oto najczęstsze choroby, które odpowiadają za bezsenność.
Bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny, w której w trakcie snu dochodzi do zatrzymania lub spłycenia oddechu. Chorzy podczas nocy mogą doświadczać nawet kilkudziesięciu bezdechów. Niektórzy są tego świadomi i budzą się za każdym razem, inni nie. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia, sprzyja mu otyłość. Pomóc w wyeliminowaniu problemu może redukcja masy ciała i zmiana stylu życia.
Zaburzenia rytmu okołodobowego
Zaburzenia rytmu okołodobowego to problem powszechny w dzisiejszych czasach. Wynika on z korzystania ze sztucznych źródeł świata, podróżowania między różnymi strefami czasowymi, pracy zmianowej, a także stosowania używek. Najczęstszym typem zaburzeń rytmu okołodobowego jest zespół opóźnionej fazy snu objawiający się przez trudności z zasypianiem i bezsenność.
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletkiZespół niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które może dotyczyć nawet 10 proc. populacji. Jego charakterystycznym objawem jest potrzeba ciągłego poruszania nogami, zwłaszcza podczas odpoczynku i w nocy, co powoduje problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. ZNN w połowie przypadków wiąże się z zaburzeniami somatycznymi lub neurologicznymi, np. stwardnieniem rozsianym.
Astma
Badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu dowodzą, że bezsenność jest powszechna wśród chorych na astmę – może występować nawet u 40 proc. chorych. Dzieje się tak z powodu nocnych napadów duszności i innych, nieco łagodniejszych objawów astmy: suchego kaszlu, spłycenia oddechu, "świszczenia". Właściwe leczenie astmy zazwyczaj pomaga w zniwelowaniu problemu.
Choroba refluksowa żołądka/przełyku
Choroba refluksowa żołądka/przełyku może objawiać się zgagą, czyli uczuciem palenia/pieczenia w przewodzie pokarmowym oraz ubytkami w błonie śluzowej, co skutecznie zakłóca sen. Chorzy mogą budzić się w środku nocy z bólem żołądka/przełyku lub z powodu cofania treści żołądkowej. Istotne jest to, że w pozycji leżącej utrudnione jest przełykanie, co jeszcze nasila objawy.
Niedoczynność tarczycy
Jednym z głównych objawów niedoczynności tarczycy jest senność wynikająca ze zmian hormonalnych i problemów ze snem. Inne objawy choroby to kołatanie serce, stałe odczucie zimna i zwiększenie wskaźnika BMI. Choroba może przyczyniać się również do powstania bezdechu sennego, powodującego zatrzymanie oddechu. Konsekwencją tego schorzenia jest niedoltlenienie i przewlekłe uczucie zmęczenia.
Nadciśnienie tętnicze
Trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu dotyczą wielu osób chorujących na nadciśnienie. Chorzy mogą doznawać w nocy bólu głowy, bólu klatki piersiowej lub nudności. Te problemy mogą dotyczyć nawet 37 proc. chorych. Ponadto, gdy krew nie może swobodnie przepływać przez tętnice z powodu blaszek miażdżycowych, mogą pojawić się zakłócające sen duszności.
Cukrzyca
Cukrzyca może być jedną z przyczyn bezsenności. Schorzeniu bardzo często towarzyszy neuropatia obwodowa, czyli ból i drętwienie kończyn, co skutecznie utrudnia sen. Kolejnym powodem bezsenności w przebiegu cukrzycy są częste zmiany poziomu glukozy we krwi w trakcie nocy, co może prowadzić do epizodów hipoglikemii i hiperglikemii, a te do nocnych potów, uczucia lęku, napadów głodu.
Choroba Parkinsona
Zaburzeń snu doświadcza ok. 80 proc. chorych na chorobę Parkinsona. Problemy ze snem mogą polegać zarówno na nadmiernej senności, jak i problemach z zaśnięciem. Powszechne są też zaburzenia zachowania w trakcie snu. Chorzy mogą doświadczać koszmarów sennych, którym mogą towarzyszyć nagłe ruchy nóg, krzyki. Ponadto u 20 proc. chorych stwierdza się zespół niespokojnych nóg.
Choroby psychiczne
Jest mnóstwo chorób psychicznych, które mogą powodować bezsenność. Należy do nich przede wszystkim depresja, ale również inne: zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, choroba afektywna-dwubiegunowa. Chorzy mogą budzić się w trakcie nocy i nie móc ponownie zasnąć lub w ogóle mieć problemy z zaśnięciem. Pomóc mogą leki na daną chorobę, leki nasenne i psychoterapia.
Menopauza
Menopauza, chociaż nie jest chorobą, tylko naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, może skutecznie utrudniać życie. Jednym z najczęściej wymienianych jej objawów są zaburzenia snu polegające na problemach z zaśnięciem i częstych wybudzeniach – bezpośrednich skutkach uderzeń gorąca czy nocnych potów. Pomóc mogą leki nasenne lub hormonalna terapia zastępcza.
Zobacz też:
Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?
Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?
Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?