Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj
Daria  Siemion
Daria Siemion 02.07.2024 15:45

Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj

Kobieta sięga po papier toaletowy
Fot. Shutterstock / Pixel-Shot

Stolec to cenne źródło informacji na temat naszego zdrowia. Jeśli przybiera nietypowy kształt lub kolor, może być skutkiem choroby. Jaki kolor ma stolec przy raku żołądka i jakie objawy powinny skłonić do dalszej diagnostyki?

Kolor stolca a zdrowie

Kolor stolca może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Na przykład zielony stolec oznacza, że spożywamy dużo chlorofilu – substancji obecnej w brokułach czy szpinaku. Zdarza się, że zielony stolec występuje po antybiotykach lub w trakcie infekcji.

Za czerwony stolec może odpowiadać spożycie buraków. Taki kolor stolca występuje też czasami w trakcie suplementacji potasu. Może być też objawem raka jelita grubego i krwawienia z odbytnicy.

Najgorszy ze wszystkich jest czarny stolec, który pojawia się często u osób nadużywających alkoholu lub przyjmujących wiele leków. Zazwyczaj jest on oznaką krwawienia z układu trawiennego – im ciemniejszy, tym wyżej krwawimy.

Prawidłowy stolec powinien być brązowy. Jego kształt powinien przypominać banana. Najlepiej, jeśli jego struktura jest gładka. Taki wygląd stolca świadczy o prawidłowym trawieniu. 

WC
Kolor stolca może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu Fot. Freepik
Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Czarny stolec a rak żołądka

Przy raku żołądka może dochodzić do krwawienia z żołądka. Krew razem z pokarmem przedostaje się do dalszej części przewodu pokarmowego, aż w końcu zostanie wydalona razem ze stolcem, barwiąc go na czerwono lub czarno, co nazywa się stolcem smolistym.


Stolec smolisty może być luźny, lepki. Bardzo często towarzyszą mu fusowate wymioty, które są efektem krwawienia żołądka. Jeżeli krwawienie jest obfite, może dojść do osłabienia, a nawet omdlenia. Skóra może stać się blada.


Należy jednak zaznaczyć, że rak żołądka nie jest jedyną przyczyną smolistego stolca. Czarny stolec może pojawiać się również w przebiegu innych chorób, np. przy chorobie wrzodowej żołądka czy raku jelita

Inne objawy raka żołądka:

bóle brzucha, 
utrata masy ciała, 
jadłowstręt,
niestrawność,
wczesne uczucie sytości, 
częste odbijania, 
wymioty,
zaburzenia połykania, 
czarny stolec,
osłabienie. 

Zobacz też:

Nietypowy objaw raka pojawia się nocą. Zauważysz go rano na pościeli

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy

Córka Christiny Applegate też jest ciężko chora. Długi czas lekceważono jej objawy

Lekarka wzywa firmy do wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. "Uszanujmy fizjologię kobiet"
Dr Mindy Pelz, urlop menstruacyjny, lekarz
Dr Mindy Pelz
Dr Mindy Pelz wzywa przedsiębiorców do dawania pracownicom trzech dni wolnego w miesiącu, aby mogły poradzić sobie z PMS oraz miesiączką. Amerykańska lekarka specjalizuje się w dziedzinie zdrowia kobiet, jest doktorką chiropraktyki. Napisała wiele bestsellerów, w tym popularną książkę The Menopause Reset. Jej podcast "The Resetter Podcast" znajduje się w dwudziestce najlepszych podcastów w USA. Łącznie zgromadził ponad 60 milionów wyświetleń. W najnowszym odcinku dr Mindy Pelz  poruszyła temat urlopów menstruacyjnych. Jej zdaniem należą się one każdej miesiączkującej osobie.
Czytaj dalej
To najbardziej niedoceniany zdrowy chleb. Kupisz go za grosze w Lidlu
Chleb razowy, zdrowy chleb
Chleb razowy
Dobry chleb wcale nie musi być drogi. Można kupić go w dyskoncie za mniej niż 5 złotych. Oczywiście nadal będzie to najtańszy bochenek, ale warto wydać te pieniądze, by zadbać o swoje zdrowie. Chlebem razowym najemy się na dłużej i dostarczymy organizmowi cenne składniki. Jeden z takich produktów można kupić tanio w Lidlu – jest polecany przez dietetyków. O jaki chleb chodzi i ile kosztuje?Z najnowszych badań TNS Polska wynika, że ponad połowa Polaków kupuje pieczywo codziennie i 47 proc. nie sprawdza jego składu. Przy wyborze pieczywa bardziej kierujemy się tym, czy chleb jest ciepły, chrupki i ładnie pachnie. Z tego powodu dużą popularnością w Polsce cieszy się pieczywo pszenne, a więc chleb baltonowski czy kajzerki. Jego piękny zapach pobudza zmysły, a twarda skórka jest obietnicą dobrego smaku. Jest jednak jeden haczyk – takie pieczywo nie jest zbyt zdrowe.
Czytaj dalej