Pacjenci.pl Żywienie Ten owoc to „brazylijski klejnot”. Działa jak metaboliczna rakieta i tarcza przed infekcjami
fot.shutterstock/manbo-photo

Ten owoc to „brazylijski klejnot”. Działa jak metaboliczna rakieta i tarcza przed infekcjami

1 lutego 2025

Ten owoc nazywany jest „brazylijskim klejnotem” nie bez powodu. To istna witaminowa bomba, która ma szereg różnorodnych korzyści zdrowotnych. Co to za owoc i dlaczego warto włączyć go do diety? Odpowiadamy.

„Brazylijski klejnot” czyli superowoc

Owoc feijoa to niepozorny, ale wyjątkowy owoc. Ma zielony kolor i smakuje jak połączenie ananasa z nutą jabłka i banana. Ponadto ma dość intensywny, słodki zapach, a jego kształt przywodzi na myśl wydłużoną jagodę, która ma grubą, ale jadalną skórkę.  Choć ma niewielkie rozmiary, to jest tak odżywczy i zdrowy, że zdecydowanie warto po niego sięgnąć.

Owoc feijoa – na co działa?

Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów

Gdzie rośnie feijoa?

Feijoa to owoc, który pochodzi z południowej Brazylii, północnej Argentyny, Paragwaju i Urugwaju i jest uprawiana na całym świecie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Co ciekawe okazjonalnym wtargnięciem do chronionych środowisk umiarkowanych. Owoce wielkości jajka są zbierane z wolno rosnącego krzewu, który może być formowany jako drzewo.

Owoc feijoa – na co działa?

Owoc feijoa jest bardzo zdrowy. Charakteryzuje się bogactwem witamin. Zawiera witaminy A, D, C, E i K oraz witaminy z grupy B. Owoc ten to również doskonałe źródło magnezu, żelaza, jodu, fosforu, potasu i cynku oraz antyoksydantów. Te ostatnie zmniejszają wpływ wolnych rodników, a co za tym idzie, opóźniają procesy starzenia.

Owoc feijoa – na co działa?

Dlaczego warto jeść owoc feijoa? Świetnie poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i chroni przed infekcjami oraz rozwojem drobnoustrojów. Zawiera też dużo błonnika, który przyspiesza metabolizm i pozwala pozbyć się zaparć.  Warto jeść go szczególnie na diecie redukcyjnej bo zawiera niewiele kalorii – 100 g to tylko 61 kcal.

Zobacz też:

Po tym poznasz, że w nodze robi się zator. Reaguj, nim będzie za późno

Wczesne sygnały i nietypowe objawy zawału serca

Czy kobieta w wieku dojrzałym może trenować siłowo? Wpływ na kości i stawy

Przy tej chorobie należy się zasiłek. Chorym się o tym nie mówi
5 objawów cukrzycy. Reaguj, jeśli masz choć jeden
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko