Pacjenci.pl Choroby To 3 najgorsze rodzaje raka. Według statystyk zabijają najczęściej
Fot. Canva / Getty Images

To 3 najgorsze rodzaje raka. Według statystyk zabijają najczęściej

29 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w krajach wysokorozwiniętych. Niestety są wśród nich takie, które zabijają zdecydowanie częściej niż inne. Oto lista najbardziej zabójczych nowotworów XXI wieku.

Lista powstała na podstawie opracowania The Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER), The National Program of Cancer Registries. Uwzględnia 3 najbardziej zabójcze nowotwory , jednak nie taki, które są częste i w związki z tym zabijają najczęściej, ale takie, które mają najniższy wskaźnik 5-letnich przeżyć . Oto one.

1. Rak trzustki – wskaźnik 5-letniego przeżycia: 11,5 proc.

Rak trzustki to jedna z najbardziej śmiercionośnych chorób . Rozwija się w tkankach trzustki, zaburzając trawienie i wydzielanie hormonów.

Z danych amerykańskiego rządu wynika, że na nowotwór trzustki na terenie samych tylko Stanów Zjednoczonych w 2023 roku zmarło prawie 50 tys. osób.  Wysoka śmiertelność raka trzustki wynika głównie z tego, że nowotwór długo nie daje żadnych objawów.

– Jedyne, co możemy zrobić, to wspomagać się badaniami okresowymi z nadzieją, że nasz lekarz będzie na tyle doświadczony, że zobaczy zmianę w trzustce podczas rutynowego USG jamy brzusznej. Takie badanie warto wykonywać co najmniej raz na dwa lata, a po 50. roku życia raz do roku – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.

Lekarz dodaje, że na raka trzustki najbardziej narażone są osoby palące papierosy , chorujące na otyłość, przewlekłe zapalenie trzustki i nadużywające alkoholu. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.


Objawy raka trzustki:

  • utrata masy ciała,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu.

Leczenie raka trzustki zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może obejmować leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię, immunoterapię lub terapie celowane.

Ból brzucha, kobieta trzyma się za nadbrzusze
Ból brzucha może świadczyć o nowotworze trzustki Fot. Canva / Getty Images
Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

2. Międzybłoniak opłucnej (mezotelioma) – wskaźnik 5-letniego przeżycia: 12 proc.

Kiedy mówimy o raku płuc , wyobrażamy sobie jeden rodzaj nowotworu. Tymczasem pod tym pojęciem kryje się wiele chorób. Jedną z nich jest międzybłoniak opłucnej , czyli nowotwór opłucnej – tkanki, która otacza płuca.

Na zachorowanie najbardziej narażeni są palacze po 60. roku życia .

Pozostałe 5 proc. to takie czynniki, jak zanieczyszczenie środowiska, narażenie na miedź, kadm, nikiel, azbest, a także styl życia czy dieta – mówi w rozmowie z Pacjentami prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii.

Objawy międzybłoniaka opłucnej:

  • ból w klatce piersiowej,
  • przewlekły kaszel,
  • duszności,
  • utrata masy ciała.

Leczenie międzybłoniaka zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj polega na zmniejszaniu guza przez radio- czy chemioterapię. Niestety rokowania w przypadku tego nowotworu nie są dobre. Ma on silną tendencję do tworzenia przerzutów.

Rak pęcherzyka żółciowego – wskaźnik 5-letniego przeżycia: 19,4 proc.

Pęcherzyk żółciowy to niewielki organ połączony z wątrobą i dwunastnicą. Jego rola polega na gromadzeniu niezbędnej do prawidłowego trawienia żółci. Niestety narząd ten może dotknąć nowotwór.

Rak pęcherzyka żółciowego najczęściej występuje u osób chorujących na otyłość, nadużywających alkoholu, palących papierosy, a także u chorych na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B lub C.  Co ciekawe, kobiety chorują 5 razy częściej.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego:

  • ból nadbrzusza,
  • żółtaczka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • tłuszczowe stolce,
  • zaburzenia trawienia,
  • osłabienie.

Niestety do rozpoznania tego nowotworu bardzo często dochodzi przypadkiem podczas badania USG z innych wskazań, przez co bywa rozpoznany zbyt późno.

Rokowania w przypadku raka pęcherzyka żółciowego są niekorzystne. Jedyną skuteczną formą leczenia jest wycięcie guza, ale u wielu pacjentów nie jest to możliwe. W takiej sytuacji stosuje się leczenie paliatywne.

Zobacz też:
Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?

Ta kawa zawiera rakotwórcze substancje. Jest najgorsza, a pijemy ją litrami

Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga

Po tym poznasz, że możesz mieć raka. Zdaniem onkologa to jeden z najczęstszych objawów
Ten owoc dosłownie "topi" tłuszcz. Efekty widać już po dwóch tygodniach
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko