To nie zemsta faraona, a sułtana, ale też potrafi dać w kość. Lekarz radzi, co robić
Wybierając się na wymarzone wakacje, mamy nadzieję, że unikniemy wszelkich przykrych dolegliwości i chorób. Życie lubi jednak płatać figle. Warto więc być przygotowanym na najgorsze. Co robić, gdy podczas wakacji w Turcji dopadnie nas zemsta sułtana? Lekarz odpowiada.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że popularna zemsta dotyka nie tylko turystów w Egipcie, ale też w Turcji. W tym kraju mowa więc nie o zemście faraona, ale o zemście sułtana. Ta biegunka podróżnych potrafi zepsuć każde wakacje. Czy da się jej uniknąć? A jeśli już się pojawi – jak sobie z nią radzić?
Co to jest zemsta sułtana i jakie daje objawy?
Wyjazd do kraju, gdzie są inne standardy epidemiczno-sanitarne, może odbić się na naszym zdrowiu. W Turcji turyści cierpią najczęściej z powodu biegunki podróżnych nazywanej zemstą sułtana. Ta ostra infekcja układu pokarmowego potrafi sprawić, że urlop spędzimy w pokoju hotelowym – może trwać nawet do pięciu dni. Najczęstsze objawy zemsty sułtana to:
- częste luźne stolce,
- silny ból brzucha,
- wzdęcia,
- nudności,
- wymioty,
- osłabienie,
- gorączka,
- ból głowy.
Lekarz podpowiada, jak leczyć zemstę sułtana
Najważniejsze jest nawodnienie doustne – czyli uzupełnianie utraconej wody i elektrolitów. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w saszetki do tworzenia doustnego płynu nawadniającego. Dieta lekkostrawna, banany, gotowana marchew, krakersy, sucharki, petit beurre. W razie biegunki trwającej ponad dobę można zastosować loperamid. Nie ma dowodów naukowych, aby probiotyki skracały przebieg biegunki podróżnych – mówi w rozmowie z Onetem dr Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.
Jeśli silne dolegliwości nie ustąpią po dwóch lub trzech dniach, warto poprosić o konsultację z lekarzem , który zadecyduje, czy konieczna jest hospitalizacja . Dlatego bardzo ważne jest wykupienie ubezpieczenia na czas podróży.
Jak uniknąć zemsty sułtana?
Wiele osób zastanawia się, co robić, by uniknąć zemsty sułtana. Przede wszystkim należy stosować się do pewnych zasad, a na pewno uda się zminimalizować ryzyko. Ważne jest, by często myć ręce i nie wkładać ich do ust. Choć może być to trudne, warto też zrezygnować z kupowania i spożywania żywności z lokalnych targów i od ulicznych sprzedawców , szczególnie jeśli widzimy, że nie dba się tam o higienę .
Należy unikać też wody z kranu - nawet przy myciu zębów - i pić wyłącznie wodę butelkowaną . Warto też zapytać obsługę, jakie lodu używa. Jeśli nie jest to mrożona woda butelkowana, należy unikać zimnych drinków oraz napojów z lodem.
Zobacz też:
Ta witamina hamuje rozwój stwardnienia rozsianego. Pojawiła się szansa dla tysięcy Polaków
Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”
Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź