Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 19.08.2024 09:52

Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”

Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”
Sanah, TRICOLORS/East News

Sarsa to znana i popularna piosenkarka. Niewielu wiedziało jednak, że od lat zmaga się z poważną chorobą, która upośledza najważniejszy w jej karierze zmysł – słuch. Otoskleroza wywołuje upośledzenie, a nawet utratę słuchu. 

Jak podaje „Via Medica Journals”, w Europie częstość występowania otosklerozy wynosi 0,3–0,4%. Dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jej pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w okolicach 30 roku życia. Pomimo intensywnych badań, nie wiadomo o tej chorobie zbyt wiele.

Sarsa dowiedziała się, że może całkowicie stracić słuch

Sarsa w rozmowie z dziennikarzem TVN 24 opowiedziała o swoim najnowszym utworze, ale i o chorobie, z którą się zmaga. Przyznała, że gdy usłyszała diagnozę, według której mogła wkrótce stracić słuch, poczuła się jakby grała w filmie, jakby jej to wszystko nie dotyczyło. 

- Szybko się nie podniosłam z tej sytuacji. Mam dwa tytanowe implanty w uszach i mogę śpiewać. Choroba została zatrzymana, jednak jest to niezbadane schorzenie, nie jest wyleczone, nie ma sposobu na leczenie tego, ale może mi się uda? Może będzie happy end? – opowiedziała Sarsa. 

Dodała również, że zamierza wykorzystać swoją chorobę do szerzenia świadomości na temat otosklerozy. Chce również pomagać poprzez pokazanie, jak wygląda u niej samej jej przebieg. 

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona Ci emeryci nie dostaną "czternastek". To już pewne: 14. emerytura nie dla wszystkich

Co to jest otoskleroza?

Otoskleroza to choroba ucha środkowego, która może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu. Wcześnie wykryta daje jednak spore szanse na wyzdrowienie. Jej istotą jest rozrost tkanki kostnej w obrębie kosteczki słuchowej i unieruchomiania jej podstawy, co upośledza słuch. Co ciekawe, uważa się, że wiele przypadków tego schorzenia jest dziedzicznych. Kontrowersyjna, niepotwierdzona teoria głosi, że na otosklerozę miał cierpieć Ludwig van Beethoven.

Przyczyny i objawy otosklerozy

Przyczyny otosklerozy są nieznane, jednak można wyróżnić czynniki ryzyka. Na chorobę narażone są kobiety, które przechodzą zmiany hormonalne. Często dotyka ona kobiety w ciąży. Kolejnym czynnikiem jest zakażenie wirusem odry. Ponadto jako czynniki ryzyka wyróżnia się zaburzenie genetyczne charakteryzujące się łamliwością kości i picie wody niefluoryzowanej. Otoskleroza może pojawić się również u osób, które nie są narażone na żaden z powyższych czynników.

Głównym objawem otosklerozy jest pogorszenie słuchu – najczęściej w jednym uchu, a następnie w kolejnym. Ponadto stopniowa utrata słuchu, zawroty głowy, problemy z równowagą oraz szumy uszne. Pacjenci nierzadko skarżą się też na dzwonienie, brzęczenie i syczenie w uszach lub głowie.

Otoskleroza – leczenie

Nie istnieje skuteczne leczenie otosklerozy. Łagodną postać choroby można jednak leczyć za pomocą aparatu słuchowego. Niewykluczona jest jednak operacja. Wykonując zabieg stapedektomii, chirurg wprowadza urządzenie protetyczne do ucha środkowego, aby ominąć nieprawidłową kość i pozwolić falom dźwiękowym dotrzeć do ucha wewnętrznego, a tym samym przywrócić słuch.

Zobacz też:

Ten chleb jest jak opatrunek dla jelit. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy i nowotworów

Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne

Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu