Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tomografia komputerowa kręgosłupa - Wskazania, przebieg badania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

Tomografia komputerowa kręgosłupa - Wskazania, przebieg badania

Tomografia komputerowa kręgosłupa. Przeciwwskazania, wskazania, przebieg badania
pixabay.com

Tomografia komputerowa kręgosłupa to badanie umożliwiające postawienie diagnozy w przypadku pojawienia się u pacjenta uciążliwych dolegliwości bólowych. Zazwyczaj tego typu bóle uniemożliwiają normalne poruszanie się i utrudniają codzienne życie, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Na czym polega tomografia komputerowa kręgosłupa? Jaki jest przebieg tego badania?

Na czym polega tomografia komputerowa kręgosłupa?

Tomografia komputerowa kręgosłupa jest to metoda diagnostyczna, którą przeprowadza się przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu tkanek kostnych i tkanek miękkich. Badanie jest proste, szybkie i nieinwazyjne, chyba, że zachodzi konieczność podania środka kontrastującego (inaczej cieniującego), którego zadaniem jest uwidocznienie nieprawidłowości w organizmie. 

Tomografia komputerowa kręgosłupa - przebieg badania

Badanie tomografii komputerowej wykonywane jest przy użyciu aparatu składającego się z kozetki i gantry. We wnętrzu gantry umieszczone są specjalne lampy rentgenowskie przymocowane do głowicy. W trakcie badanie głowica pozostaje nieruchoma, przemieszcza się jedynie stół, na którym leży pacjent. 

Ruch łóżka jest powolny, zautomatyzowany w taki sposób, by nie stanowić żadnego zagrożenia dla pacjenta. Ważne jest, aby pacjent w trakcie badania starał się leżeć nieruchomo. Lampy wykonują wówczas serię zdjęć kręgosłupa pacjenta. Powstałe podczas badania zdjęcia okazują trójwymiarowy obraz badanej części ciała. 

Tomografia komputerowa jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Niekiedy jednak, konieczne jest dożylne podanie pacjentowi substancji zwanej kontrastem. Dzieje się tak najczęściej, gdy u pacjenta podejrzewany jest nowotwór. Wówczas zadaniem kontrastu jest uwidocznienie nawet najmniejszych zmian w obrębie tkanek, które mogłyby nie zostać zauważone bez podania środka cieniującego. 

Jakie są wskazania do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej kręgosłupa są silne, uciążliwe i nawracające bóle w obrębie kręgosłupa, których przyczyny pochodzenia są niejednoznaczne. Tego typu dolegliwościom nierzadko towarzyszy drętwienie kończyn, co w połączeniu z dokuczliwym, nieprzemijającym bólem może znacznie wpływać na możliwość poruszania się i wykonywania codziennych czynności. Pojawienie się wyżej wymienionych dolegliwości nie powinno być lekceważone i należy je skonsultować z lekarzem. Postawienie właściwej diagnozy będzie możliwe, dzięki wykonaniu tomografii komputerowej kręgosłupa. 

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa:

  • urazy; 

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;

  • podejrzenie nacieków nowotworowych na kręgosłup;

  • podejrzenie wypadnięcia krążka międzykręgowego;

  • podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa lub rdzenia kręgowego;

  • poszukiwanie przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa i nieprawidłowości w funkcjonowania układu ruchu.

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa

W trakcie wykonywania tomografii komputerowej pacjent poddawany promieniowaniu. Dlatego też przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża pacjentki. Tomografię komputerową u ciężarnej można wykonać wyłącznie wtedy, gdy stan zagraża jej życiu. Konieczne jest wówczas samodzielne wyrażenie przez ciężarną zgody na wykonanie badania.

Do innych przeciwwskazań należą upośledzenie pracy nerek, nadczynność tarczycy oraz uczulenie na środek cieniujący (kontrast).

Tagi:
Polecane