Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Tragedia w wiosce olimpijskiej. Nie żyje uwielbiany trener
Fot. Pexels / Abdul Kadher Akib

Tragedia w wiosce olimpijskiej. Nie żyje uwielbiany trener

29 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W piątek, w wiosce olimpijskiej w Seine-Saint-Denis, doszło do tragicznego wydarzenia. Lionel Elika Fatupaito, trener reprezentacji Samoa w boksie, zmarł nagle w wieku 60 lat na skutek zatrzymania akcji serca.

Informację tę potwierdziła prokuratura w Bobigny, dodając, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych i nie będzie prowadzone śledztwo.  W związku z tragedią, Międzynarodowa Federacja Bokserska IBA przekazała kondolencje bliskim i współpracownikom sportowca.

Nagłe zatrzymanie krążenia – sportowcy w grupie ryzyka


Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to stan, w którym dochodzi do nagłego zaprzestania pracy serca, co prowadzi do natychmiastowego ustania krążenia krwi. Jest to stan krytyczny, który bez szybkiej interwencji prowadzi do śmierci na skutek niedotlenienia mózgu.

Za NZK najczęściej stoją przyczyny kardiologiczne takie jak zawał mięśnia sercowego , zatorowość płucna i niewydolność serca. Niemniej NZK może wystąpić u osób pozornie zdrowych. W grupie ryzyka znajdują się sportowcy.

– Intensywny wysiłek podczas zawodów, szczególnie w sytuacjach, kiedy motywacja jest wysoka, może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia – tłumaczy cytowany przez portal zwrotnikraka.pl dr hab. n. med. Adam Janas., kardiolog.

Pozostałe częste przyczyny NZK to nierozpoznane  choroby serca takie jak zespół długiego odcinka QT czy wrodzona kardiomiopatia.

 Lionel Elika Fatupaito
Nie żyje Lionel Elika Fatupaito, trener reprezentacji Samoa w boksie Fot. x.com/@LaSueur
Bóle w zawale serca – jakie objawy mogą świadczyć o zawale serca? Czy zawał serca boli?
Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Objawy nagłego zatrzymania krążenia:

⦁ utrata przytomności,
⦁ brak reakcji na bodźce,
⦁ brak wyczuwalnego oddechu lub oddech agonalny (nieregularne próby łapania powietrza),
⦁ brak wyczuwalnego tętna na większych tętnicach.

Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca. Masz 4 minuty

W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia łatwo wpaść w panikę, co często prowadzi do biernej postawy i oczekiwania na przyjazd karetki. Tymczasem szybka reakcja i podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) może uratować komuś życie.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy chory oddycha i ma drożne drogi oddechowe. Jeśli nie, należy wezwać pogotowie. Następnie należy rozpocząć masaż serca , uciskając 1/3 dolnej części mostka na głębokość od 3 do 4 cm.


Prawidłowy schemat to 30 uciśnięć i 2 wdechy , ale jeśli wykonanie wdechów jest niemożliwe lub budzi objawy, można poprzestać na uciskaniu – to ono ma największe znaczenie, gdyż pompuje krew do mózgu.


W miejscach publicznych, takich jak lotniska czy dworce, często znajdują się defibrylatory (AED) . Te urządzenia krok po kroku instruują, jak udzielić pierwszej pomocy, a w razie konieczności mogą automatycznie rozpocząć defibrylację, ratując życie.

Śmierć Lionela Eliki Fatupaito jest tragicznym przypomnieniem, jak ważne jest dbanie o zdrowie serca i szybkie reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia. Jego odejście pozostawi wielką pustkę w świecie boksu.

Zobacz też:
Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Zatrzymali 12 ton lodów z Ukrainy. Oto co znaleźli w środku
Niedobór wapnia poznasz po nogach. Zwróć uwagę na jeden szczegół
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko