Triada Becka - co to jest? Objawy, diagnostyka, leczenie
Triada Becka to zespół trzech, konkretnych objawów, których jednoczesne występowanie może świadczyć o tamponadzie serca. Tamponada serca to stan mogący bezpośrednio zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta, w związku z czym należy jak najszybciej znaleźć przyczynę, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są objawy triady Becka i jak wygląda leczenie?
Triada Becka - co to jest?
Triada Becka to suma symptomów towarzyszących tamponadzie serca, będącej stanem stanowiącym zagrożenie dla zdrowia lub życia. W prawidłowych, niezaburzonych warunkach, wokół serca, a konkretnie w osierdziu znajduje się stosunkowo niewielka ilość płynu, której zadaniem jest wspieranie prawidłowej pracy serca.
Tamponada serca - jak powstaje?
Istnieje kilka czynników, powodujących zwiększenie ilości płynu w osierdziu. Jeśli w szybkim tempie dojdzie do uzbierania się nadmiaru płynu, wówczas powstanie tamponada serca. Za potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy uznaje się:
choroby reumatologiczne,
różnego rodzaju urazy,
nowotwory.
Objawami tamponady serca są:
ból w klatce piersiowej,
duszności, kaszel,
ospałość, zmęczenie,
przyspieszona praca serca,
niekiedy może dojść do zatrzymania krążenia.
Jednoznacznym i najbardziej charakterystycznym symptomem jest triada Becka.
Triada Becka - objawy
Wystąpienie trzech niżej opisanych objawów jest jednoznaczne z obecnością tamponady serca:
obniżone ciśnienie tętnicze (poniżej 90/60 mmHg), zwane hipotensją;
nadmierne poszerzenie żył szyjnych, będące wynikiem zastoju krwi w układzie żylnym. Poszerzone żyły są łatwo zauważalne, zwłaszcza w okolicy obojczyków.
płyn osierdziowy tłumiący dźwięk zamykających się zastawek powoduje ciche tony w osłuchiwaniu serca.
W przebiegu tamponady serca rzadko występuje klasyczna triada Becka. Zwykle, pojawiają się tylko dwie z trzech dolegliwości, niekiedy tylko jedna. To znacznie utrudnia prawidłowe rozpoznanie tamponady serca.
Triada Becka - diagnostyka tamponady serca
W rozpoznaniu tamponady serca pomocne są następujące badania:
echokardiografia;
elektrokardiografia, czyli EKG;
badanie rentgenowskie.
Na podstawie tych badań ustala się, czy występuje któreś z charakterystycznych objawów triady Becka. Jeśli w trakcie badań lekarz nie zaobserwował żadnych zmian, ale mimo to płyn w osierdziu zebrał się w nadmiarze, należy niezwłocznie przeprowadzić zabieg.