Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Troponina I i troponina T - kiedy wykonać badanie? Przebieg i wyniki
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

Troponina I i troponina T - kiedy wykonać badanie? Przebieg i wyniki

Troponina I i troponina T - kiedy wykonać badanie? Przebieg i wyniki
pixabay.com

Troponina I i troponina T to białka mieszczące się w komórkach mięśnia sercowego. Odgrywają ogromną rolę w procesie kurczliwości mięśni poprzecznie prążkowanych. Oznaczenie stężenia troponin jest pomocne w diagnozowaniu np. zawału mięśnia sercowego. W jakich przypadkach należy zbadać poziom troponiny? Jaki przebieg ma to badanie? 

Troponina  I i troponina T - czym są?

Troponina I i troponina T to enzymy sercowe, których zbadanie jest konieczne w sytuacji, gdy podejrzewa się ryzyko zawału serca (ostrego zespołu wieńcowego). Zawał serca objawia się ściskającym bólem w klatce piersiowej, który może promieniować do lewego ramienia, żuchwy, szyi, a niekiedy także do pleców. W przebiegu zawału pacjent nie reaguje odpowiednio na podanie nitrogliceryny. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska, podczas której lekarz na pewno zleci zbadanie stężenia troponiny. 

Podwyższone wyniki troponiny I i T wskazywać mogą na schorzenia, takie jak niewydolność nerek, migotanie przedsionków, niewydolność serca, zatorowość płucna, uszkodzenie mięśnia sercowego, czy hipowolemia. 

Kiedy wykonuje się badanie stężenia troponiny?

Badanie stężenia troponiny  jest wskazane u pacjentów, u których występuje podejrzenie martwicy komórek mięśnia sercowego. Wysokie stężenie tego białka może również być wynikiem zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia, mikrozawału, niewydolności serca rozwarstwieniu aorty lub wady zastawki aortalnej.

Nieprawidłowe stężenie troponiny może wskazywać także na inne schorzenia:

  • wylewy podpajęczynówkowe;

  • niedoczynność tarczycy;

  • posocznica;

  • wstrząsy;

  • oparzenia;

  • zatorowość płucna;

  • niewydolność nerek;

  • sarkoidoza; 

  • hemochromatoza.

Aby lekarz podjął decyzję o zleceniu badań na poziom troponiny, konieczne jest  wystąpienie dolegliwości, takich jak ból w klatce piersiowej, opisywany jako silny, gniotący, ściskający, ulokowany w środkowej części nadbrzusza. Tego typu dolegliwość utrzymuje się zazwyczaj przez około 20 minut, a jej intensywność wzrasta. Innymi objawami sugerującymi zawał serca  są osłabienie, omdlenia, uczucie duszności, kołatanie serca i lęk. Pierwszy pomiar należy przeprowadzić po wystąpieniu objawów, a oznaczenie powtarza się zazwyczaj co najmniej dwa razy w przedziale czasowym od 6 do 24 godzin.

Troponina I i troponina T - przebieg badania

Materiałem do badania troponiny jest surowica, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta. Nie jest wymagane przygotowanie się do badania. Miejsce wkłucia dezynfekuje się przy użyciu środka antyseptycznego. Badana krew poddawana jest analizie w specjalnym urządzeniu. W badaniu wykonuje się test na obecność jednej z troponin, ponieważ obydwa testy są równoważne.

Troponina I i troponina T - wyniki

Wyniki badań mogą być różne, ponieważ ma na nie wpływ kilka poniższych czynników:

  • wiek,

  • płeć,

  • metody oznaczenia.

Każdy wynik badania powinien być indywidualnie przeanalizowany przez lekarza specjalistę. Ogólnie przyjętą normą jest stężenie nie większe, niż 0,1 ng/ml. 

Tagi:
Polecane