Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata
Daria  Siemion
Daria Siemion 14.05.2024 15:35

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata

Pieniądze w walizce
Fot. East News / Marek Bazak

Średnia emerytura w Polsce wynosi 3482,63 zł brutto. Nie da się ukryć, że nie jest to dużo i za takie pieniądze w dużym mieście ciężko przeżyć. Są jednak w naszym kraju osoby, których świadczenie emerytalne wynosi nawet 10 razy więcej. O jakich pieniądzach mowa? Kto je dostaje?

Najwyższa emerytura w Polsce

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 43,4 tys. złotych. Jak podaje regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Beata Kopczyńska, należy ona do mieszkańca Zabrza (woj. śląskie), który na emeryturę przeszedł późno, bo dopiero w wieku 86 lat. Co ciekawe, nigdy nie był na L4 czy innego typu zwolnieniu. Jego łączny staż pracy wynosi 62 lata i 5 miesięcy.
 

Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega? Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane?

Kolejne najwyższe emerytury

Drugą najwyższa emeryturę w Polsce otrzymuje emeryt z Warszawy, który co miesiąc dostaje od ZUS 36 tys. zł. Trzecie miejsce ze świadczeniem w wysokości 31 tys. zł miesięcznie zajmuje mieszkaniec Poznania. Poza podium, na czwartym miejscu, plasuje się mieszkanka Bydgoszczy – jej świadczenie wynosi 30 tys. złotych. 
 

Siedziba ZUS
Niektórych cieszą przelewy z ZUS Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Skoro jedne emerytury są najwyższe, to muszą być też najniższe. Na drugim końcu skali się znajduje się emeryt z Wrocławiu, który co miesiąc otrzymuje od ZUS przelew na 2 grosze oraz mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego, która pobiera emeryturę wynoszącą 5 groszy – to 868 tys. razy mniej niż najbogatszy emeryt w Polsce.

Zobacz też:

Emeryt gnębiony przez ZUS. Dali mu grosze, każą oddać krocie

Polscy emeryci zastąpili kieliszek telewizją. „Leczą” depresję i nudę oglądaniem tureckich seriali

Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. “Na leki już i tak mi nie starcza”

Polecane