Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG mięśni - na czym polega, kiedy wykonać? Przebieg i wyniki
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

USG mięśni - na czym polega, kiedy wykonać? Przebieg i wyniki

USG mięśni - na czym polega, kiedy wykonać? Przebieg i wyniki
pixabay.com

Badanie ultrasonograficzne (USG) mięśni to nieinwazyjna metoda, umożliwiająca rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie mięśni powstałych np. w wyniku uszkodzeń wywołanych przez wypadki lub urazy. Jakie są wskazania do wykonania USG mięśni oraz jak wygląda jego przebieg? 

Na czym polega badanie USG?

USG to obrazowa metoda diagnostyczna, która przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych daje możliwość zobrazowania tkanek i struktur zlokalizowanych pod powierzchnią skóry. Wszystko odbywa się za zasługą specjalnej głowicy, która stanowi część ultrasonografu, czyli urządzenia do przeprowadzania USG. Widoczny obraz badanych mięśni powstaje na ekranie urządzenia.

Kiedy należy wykonać USG mięśni? Wskazania do badania

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG są ostre urazy, kontuzje lub przewlekłe i niepokojące dolegliwości dotyczące mięśni oraz tkanek miękkich, do których należą:

  • naderwanie mięśnia lub ścięgna, czego zwiastunem jest ból w trakcie próby wykonania ruchu oraz osłabienie siły mięśniowej;

  • zerwanie mięśnia lub ścięgna powodujący trudność lub całkowity brak możliwości wykonania danego ruchu;

  • dolegliwości bólowe występujące po przeciążeniu w obrębie mięśnia;

  • stłuczenie mięśnia, na co wskazuje obecność siniaków;

  • bolesność tkanek miękkich,

  • ucisk nerwu przez krwiak, obrzęk mięśnia w przebiegu których występuje cierpnięcie palców rąk;

  • obecność ciała obcego w tkankach;

  • zmiany widoczne w objętości brzuśca mięśnia,

  • wyczuwalna obecność guza w tkance podskórnej.

USG mięśni - przeciwwskazania do wykonania badania

Badanie USG mięśni jest nieinwazyjne i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, dlatego właściwie nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie należy jedynie wykonywać tego badania w przypadku mechanicznego uszkodzenia tkanki mięśniowej - nie powinno ono wówczas być wykonywane przez skórę z otwartymi ranami.

Przygotowanie do badania USG mięśni

Nie jest wymagane od pacjenta specjalne przygotowanie do badania USG mięśni. Nie trzeba być na czczo, tak jak w przypadku innych badań, ani powstrzymywać się od zastosowania leków przyjmowanych przewlekle. 

Jedyne o czym warto pamiętać, to założenie wygodnego ubrania, które będzie można zdjąć lub podwinąć, aby lekarz miał dostęp do badanego obszaru i mógł bez problemu przeprowadzić badanie. Konieczne jest także zabranie ze sobą wcześniejszego wyniku USG mięśni, o ile było już wcześniej przeprowadzane. 

Tagi:
Polecane