USG ślinianek. Wskazania i przeciwwskazania do badania
Ślinianki to gruczoły znajdujące się w ciele człowieka, które służą do produkcji śliny i trawienia cukrów w jamie ustnej. Częste bóle gardła oraz ból uszu to mogą być pierwsze objawy chorób ślinianek. USG ślinianek wymaga sprzętu o wysokiej jakości, które ma za zadanie wykrycie niewielkich zmian w gruczole. Czym jest USG ślinianek? Jakie są wskazania do wykonania badania?
Czym jest USG ślinianek?
USG ślinianek to nieinwazyjne, badanie ultradźwiękowe. Polega na obrazowym przedstawieniu zmian w gruczołach ślinowych. Badanie jest całkowicie bezpieczne oraz można je powtarzać bez obaw o negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.
Badanie USG ślinianek polega na emisji fal ultradźwiękowych w głąb ciała pacjenta, następnie promienie odbijają się od poszczególnych struktur wewnątrz organów i zostają wyświetlane na monitorze. Istnieje możliwość zrobienia zdjęć w celu dalszych badań, na które pacjent po wykonaniu USG ślinianek dostaje skierowanie od lekarza. W celu uzyskania lepszego obrazu może zostać wykonany rezonans magnetyczny z kontrastem.
Gdzie znajdują się ślinianki?
Ślinianki to parzyste narządy o symetrycznym ułożeniu. Do wykonywania badania USG ślinianek wykorzystywana jest mała głowica, którą lekarz przykłada do badanego obszaru na twarzy. Ślinianki rozmieszczone są w różnych miejscach i można podzielić je na: ślinianki przyuszne, ślinianki podżuchwowe oraz ślinianki podjęzykowe.
Jakie są wskazania do wykonania USG ślinianek?
USG ślinianek wykonuje się w następujących przypadkach:
diagnostyka guzów i nowotworów,
nieprzyjemny posmak w ustach,
uczucie suchości w jamie ustnej,
rozpoznanie zapalenia ślinianek,
obrzęk twarzy,
przeprowadzenie biopsji ślinianek,
trudności w przełykaniu śliny,
ocenę stanu ślinianek po zabiegach i operacjach.
Jakie są przeciwwskazania do wykonywania USG ślinianek?
Niekiedy zdarza się, że badanie USG ślinianek nie może zostać wykonane. Dzieje się tak w przypadku, gdy pacjent posiada:
otwarte rany,
otwarte infekcje,
oparzenia zlokalizowane w obrębie badanego miejsca.