USG sutków - kiedy wykonać? Dla kogo jest to badanie i co wykazuje?
USG sutków to metoda obrazowa stosowana w profilaktyce raka piersi i diagnostyce nowotworowej. Wbrew pozorom badanie to przeprowadza się nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Kiedy należy wykonać USG sutków? Jakie są wskazania do badania i jak wygląda jego przebieg?
USG sutków - co to jest?
Badanie USG sutków to nic innego, jak ultrasonografia piersi - pod tymi dwiema nazwami kryje się to samo badanie. Sutek w terminologii medycznej obejmuje gruczoły mleczne i brodawkę, które ulokowane są w całej piersi.
USG sutków, jak każde badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokich częstotliwościach, które są dla człowieka nieszkodliwe, a więc badanie jest dla pacjenta bezpieczne.
Ta metoda diagnostyczna charakteryzuje się wysoką skutecznością w rozpoznawaniu zmian w tkance gruczołowej. Badanie umożliwia ocenę budowy piersi oraz stanu węzłów chłonnych. Jego wykonanie zaleca się głównie młodym kobietom, a u tych, które ukończyły 40. rok życia stanowi uzupełnienie do mammografii.
Kiedy wykonać USG sutków? Wskazania do badania
USG sutków stanowi nieodzowny element tak ważnej profilaktyki raka piersi, dlatego tak ważne jest nie tylko regularne samobadanie piersi, ale także cykliczne wykonywanie USG.
Dotyczy to kobiet, które ukończyły 18. rok życia - kobietom w tym wieku zaleca się przeprowadzanie badania USG piersi co około 2 lata oraz zachęca się je, do wykonywania samodzielnego badania palpacyjnego w domu raz w miesiącu.
Kobiety po 35. roku życia powinny stawiać się na to badanie co roku, a po 40. roku lekarze zalecają wykonywanie także mammografii piersi. Sygnałem do przeprowadzenia badania jest także pojawienie się niecodziennych objawów i dolegliwości ze strony piersi, takich jak: dolegliwości bólowe piersi, obecność guzków i zgrubień lub wycieki wydzieliny.
USG sutków - dla kogo jest to badanie?
Wykonanie USG sutków jest zalecane przede wszystkim:
kobietom od 18. roku życia w ramach profilaktyki raka piersi;
kobietom, które w trakcie samobadania piersi zaobserwowały zmiany w obrębie gruczołów;
mężczyznom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór sutka;
osobom, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi.
USG sutków - przygotowanie do badania
USG sutków nie wymaga wcześniejszego przygotowania od pacjenta. U kobiet zalecane jest przeprowadzenie USG w na początku cyklu miesiączkowego. Z uwagi na to, że jest to badanie nieinwazyjne, można je także wykonywać u kobiet w ciąży.