Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek
Badania wykazały, że utrata zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów. Według nich osoby, które mają braki w uzębieniu, są bardziej narażone na problemy z między innymi sercem. Co gorsza, wywołane nimi kłopoty mogą prowadzić nawet do śmierci.
Braki w uzębieniu, a problemy z sercem
Już jakiś czas temu naukowcy dostrzegli związek między relacją w ubytkach zębów a problemami z sercem i krążeniem . Starano się również udowodnić, że zły stan jamy ustnej ma wpływ na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Nie jest tajemnicą, że to najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie.
Wszystko ma związek, z tym że ubytki w zębach i niewłaściwa higiena jamy ustnej umożliwia przedostanie się patogenom do dziąseł, a następnie układu krążenia. W efekcie prowadzi to do powstawania stanów zapalnych, które wpływają negatywnie na serce.
Problemy z zębami mają wpływ na stan zdrowia
Choć niektórzy zacięcie twierdzą, że utrata zębów nie ma nic wspólnego z problemami z sercem , badania przeprowadzone przez Anitę Aminoshariae, endodontę i badaczkę dentystyczną na Uniwersytecie Case Western Reserve w Ohio pokazują coś innego.
Nasze odkrycia wyraźnie pokazują, że utrata zębów to nie tylko problem stomatologiczny, ale i istotny czynnik prognostyczny śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych - mówi badaczka.
Dotyczy to zwłaszcza osób w starszym wieku i to właśnie wtedy najczęściej jest powiązana z większym ryzykiem zgonu z powodu choroby serca lub udaru . Badania opisane w “Journal of Endodontics” udowodniły, że ryzyko śmierci wynikające z problemów z sercem w przypadku osób z ubytkiem kilku lub wszystkich zębów było o 66% większe w porównaniu do tych, które nie straciły ich wcale.
Higiena jamy ustnej to podstawa
Wszystkie przestudiowane w tym zakresie badania prowadzą do tych samych wniosków. Dbanie o higienę jamy ustnej może być powiązane z globalnym obciążeniem chorobami serca i układu krążenia. Badacze sugerują, że chcąc zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych o tym podłożu, niezbędne jest między innymi leczenie zębów i regularne kontrole u stomatologa, by nie dopuścić do ich psucia, a w następstwie wypadania.
Nie można lekceważyć ratowania zębów i utrzymywania optymalnego zdrowia jamy ustnej - podsumowują badacze.
Zobacz też:
Czy WHO ogłosi "globalny stan wyjątkowy"? Wirus groźnej choroby rozprzestrzenia się w najlepsze
Dzieci sprzedają na ulicach lemoniadę. Zareagował sanepid
W gdańskim szpitalu wyjęli z pacjentki 30-kilogramowego guza. To nie był zwykły zabieg