Wystarczy 1 łyżka dziennie przed śniadaniem. Ten olej to płynny skarb
Olej lniany jest wykorzystywany od wieków. Jego wpływające korzystnie na zdrowie właściwości wciąż mają swoich zwolenników, którzy są przekonani, że regularne przyjmowanie jednej łyżeczki dziennie wpłynie pozytywnie nawet na kilka kwestii zdrowotnych. Kto w takim razie powinien go przyjmować?
Po co pić olej lniany?
Najbardziej wartościowy jest olej lniany tłoczony na zimno i nierafinowany. Po taką postacią przez niektórych jest uważany nawet za jeden z najzdrowszych na świecie. Ma żółto-złocistą barwę, a w jego smaku niektórzy doszukują się lekko orzechowej nuty. Wbrew pozorom to produkt, który zdecydowanie nie jest przeznaczony do smażenia, spożywa się go jedynie na zimno. Podczas podgrzewania traci swoje właściwości, a nawet zmienia je w niekorzystne dla organizmu substancje.
Olej lniany jest jednym z ulubionych suplementów przyjmowanych przez osoby stosujące zdrową dietę, opartą na naturalnych składnikach. Jego skład obfituje we właściwości zdrowotne, czym zaskarbił sobie sympatię tak wielu osób.
W gdańskim szpitalu wyjęli z pacjentki 30-kilogramowego guza. To nie był zwykły zabieg Kołatanie serca, bóle głowy? Tak może objawiać się niedobór tej witaminyWłaściwości oleju lnianego
Olej lniany jest jednym z najbogatszych źródeł roślinnych kwasów omega-3. Te natomiast przyczyniają się do właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, ale także skóry, za czym stoi między innymi obecność witaminy E.
Kolejną zaletą złocisto-żółtego trunku są zdrowe kwasy tłuszczowe, które mogą obniżać poziom cholesterolu, a także ciśnienia krwi. Ponadto działa wspierająco dla układu trawiennego, przyczynia się do regulacji wypróżnień oraz zapobiega zaparciom. Spożywanie go łagodzi również zapalenia stawów i mięśni.
Jak suplementować olej lniany?
Zaleca się przyjmowanie 1-2 łyżek dziennie oleju lnianego, choć najrozsądniej zaczynać od mniejszych porcji, po czym stopniowo je zwiększać. Okazuje się, że samo suplementowanie go nie wystarczy. Kluczowa jest także pora spożywania.
Coraz bardziej rozrasta się grono zwolenników przyjmowania oleju na czczo, 15-30 minut jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Ten sposób ma wspomóc przenikanie go do organizmu, a także lepsze przyswajanie zawartych w nim substancji odżywczych. Dodatkowym atutem ma być oczyszczenie przewodu pokarmowego.
Zobacz też:
35-godzinny tydzień pracy od 1 września. Ta decyzja jest już pewna
Dodatkowe 215 zł dla emerytów. Zasiłek wypłaca nie ZUS, a MOPS
Wybierasz się na urlop samochodem? Lekarz zdradza, o czym koniecznie powinien pamiętać kierowca