Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Uwaga na fałszywe leki! Odchudzające i na erekcję najczęściej podrabiane
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.10.2023 14:39

Uwaga na fałszywe leki! Odchudzające i na erekcję najczęściej podrabiane

None
Pexels

Zwykle nie działają i stracisz tylko pieniądze. Jeśli masz pecha, możesz stracić zdrowie i życie. W internecie, na bazarach, czasem w sklepach dla kulturystów, coraz częściej możesz trafić na fałszywe suplementy, leki, sterydy. Kusi cię cena, ale Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podrobionymi preparatami.

Najwięcej jest fałszywych preparatów odchudzających i na potencję. W Polsce najczęściej oferowane są w internecie, szemranych sklepach z odżywkami dla sportowców i na bazarach. Polacy ostatnio poszukują drogiego leku na odchudzanie, który stosowany jest przez chorych na cukrzycę, jednak gdy okazało się, że  ozempic (substancja czynna semaglutyd) pomaga w szybkiej redukcji wagi, zaczął być masowo kupowany przez osoby, które nie mają cukrzycy, ale chcą schudnąć. Niedawno wszedł na polski rynek kolejny lek, który obiecuje błyskawiczne schudnięcie - i choć wegovy kosztuje ponad 1000 zł, chętnych nie brakuje. A wiele osób walczących z nadwagą poszukuje go przez internet w nadziei, że kupi go po cenie hurtowej. 

Podobnie rzecz ma się z odpowiednikami słynnej viagry, czyli preparatów zawierających substancję czynną sidenafil. Wielu mężczyzn suplementów  leków na erekcję zamiast w aptekach, szuka w innych źródłach, głównie przez internet. 

Podrabiane suplementy, leki i odżywki dla sportowców

W Polsce fałszowane są suplementy diety, leki popularne, ale i specjalistyczne i wydawana tylko na receptę. Zarówno oryginalne, jak i tzw. generyki (zawierają tę samą substancję czynną, co oryginalny preparat innego producenta). Dziś wśród podrabianych leków i suplementów królują te odchudzające – szczególnie chętnie kupowane przez kobiety i podróbki viagry i hormonów sterydowych – wybierane przez mężczyzn. 

(Przed braniem sterydów i testosteronu ostrzegał zresztą niedawno słynny ex kulturysta, aktor i polityk Arnold Schwarzenegger, bo sam przyjmował je w przeszłości, by zwiększyć masę mięśniową i mimo, że pochodziły z legalnych źródeł Schwarzenegger podkreśla, że tego typy preparaty to po prostu doping i prędzej czy później zapłacimy za to zdrowiem).

Coraz częściej można już kupić także „leki” antykoncepcyjne i psychotropowe. Nie musimy tłumaczyć, że w tym przypadku pokusa kupienia tańszego preparatu z niewiadomego źródła może skończyć się w pierwszym przypadku niechcianą ciążą, a w drugim – nasileniem się depresji, a w konsekwencji nawet próbą samobójczą (to już najczarniejszy scenariusz). 

W krajach o wyższych dochodach coraz więcej podrabia się, albo sprowadza z innych krajów, gdzie produkcja jest tańsza (Chiny, Indie), leki specjalistyczne i bardzo drogie.

Proceder podrabiania leków oraz nielegalny handel nimi to już problem całego świata i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Zdarzają się już nawet fałszywe leki w legalnym obrocie, czyli takie, które nieświadomi niczego kupimy a aptece. Na szczęście, na razie nie dotyczy to Polski, w każdym razie kontrole prowadzone przez narodowe laboratoria badania leków pobranych z aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych nie wykazały, jak dotąd obecności leków sfałszowanych w tych miejscach. 

Jednak w internecie sprawa wygląda inaczej – tu kupić już możemy wszystko i sprowadzić każdy lek, także podrobiony, z dowolnego miejsca świata. 

W Polsce podrobione i niedopuszczone do oficjalnej sprzedaży produkty lecznicze, suplementy i leki możesz kupić też coraz częściej w sklepach z odżywkami dla sportowców - tzw. sklepach kulturystycznych, w siłowniach, klubach fitness, gabinetach masażu i medycyny naturalnej, w sex-shopach, na bazarach i targowiska. Za nielegalny obrót tego typu preparatami grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 

Sfałszowane suplementy i leki nie spełniają oczywiście norm jakości. Najczęściej zawierają składniki gorszej jakości, w złych proporcjach (substancje, które mają nam pomóc są w śladowych ilościach, więc preparat nie ma szansy zadziałać), często bywają zanieczyszczone, a nawet zawierają zakazane substancje, np. rakotwórcze. I inne, które zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Często też skład leku czy suplementu diety ma niewiele wspólnego z tym, co deklaruje na opakowaniu producent. 

Sprzedaż podrobionych leków i innych preparatów oczywiście odbywa się głównie przez internet (w sklepach internetowych, serwisach aukcyjnych, na forach dyskusyjnych są nawzajem polecane przez użytkowników, z których część to po prostu opłacone przez producentów osoby udające zadowolonych klientów). 

Najbardziej pożądany lek na odchudzanie dostępny już w Polsce. Naukowcy przed nim ostrzegają! Anna Lewandowska ma problem z jelitami. Dietetyczka wyjaśnia, czym jest SIBO

Podróbki suplementów i leków – jak sprawdzić?

Nielegalne sklepy internetowe oferujące w sprzedaży farmaceutyki nigdy nie podają na swoich stronach internetowych danych kontaktowych – unikają komunikacji z klientem. Brak informacji o miejscu prowadzeniu działalności sprzedawcy, brak danych kontaktowych. Przeważnie nie ma możliwości kupienia produktów w opcji za pobraniem. Gdy czytamy takie oferty powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Na terenie Polski mogą być sprzedawana tylko produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub przez Radę czy Komisję Europejską. A producent rejestrując lek czy suplement,  musi przedstawić tzw. charakterystykę produktu leczniczego, ulotkę dla pacjenta, a opakowania muszą być oznakowane. Inaczej produkt leczniczy nie zostanie dopuszczony do sprzedaży. 

Na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego znajdują się dokładne wytyczne, co powinieneś sprawdzić, kupując suplementy i leki. Pamiętaj, że producent na opakowaniu musi zamieścić następujące informacje w takiej kolejności:

1. Nazwę produktu leczniczego i nazwę powszechnie stosowaną substancji czynnej lub substancji czynnych, moc produktu leczniczego, określenie postaci farmaceutycznej, informację czy produkt jest przeznaczony dla niemowląt, dzieci lub dorosłych, jeżeli dotyczy, określenie wielkości opakowania, z podaniem masy, objętości lub liczby jednostek dawkowania produktu leczniczego.

2. Zawartość substancji czynnych określoną jakościowo i ilościowo na jednostkę dawkowania, objętości lub masy, z zastosowaniem nazw powszechnie stosowanych.

3. Wykaz substancji pomocniczych o uznanym działaniu i skutku, określonych na podstawie art. 65 dyrektywie 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz. Urz. WE L 311 z 28.11.2001, str. 67, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 27, str. 69, z poźn. zm.), a w przypadku produktów leczniczych stosowanych pozajelitowo, miejscowo i do oczu- wykaz wszystkich substancji pomocniczych.

4. Sposób stosowania i w razie konieczności drogę podania.

5. Ostrzeżenie dotyczące przechowywania w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

6. Ostrzeżenia dotyczące miejsca oraz sposobu przechowywania, jeżeli występują.

7. Inne ostrzeżenia specjalne, jeżeli są konieczne.

8. Kategorię dostępności, o której mowa w art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, zwanej dalej „ustawą".

9. Termin ważności (miesiąc i rok), a dla leków gotowych, które wymagają specjalnego postępowania bezpośrednio przed ich zastosowaniem - także, jeżeli jest to niezbędne ze względu na właściwości produktu leczniczego, oznaczenie okresu przydatności po doprowadzeniu leku do postaci nadającej się do zastosowania.

10. Specjalne środki ostrożności, które należy zachować podczas usuwania niezużytego produktu leczniczego lub odpadów pochodzących z produktów leczniczych, jeżeli występują.

11. Nazwę i adres podmiotu odpowiedzialnego oraz, jeżeli dotyczy, nazwę i adres przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.

12. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

13. Numer serii.

14. Instrukcję użycia, jeżeli produkt leczniczy jest wydawany bez przepisu lekarza.

15. kod kreskowy EAN UCC.

Ulotka musi zawierać wszystkie informacje dotyczące bezpiecznego i skutecznego działania leku. Tekst w ulotce skierowany jest do pacjenta.

Wykaz leków dopuszczonych do obrotu w Polsce znajdziesz pod linkiem: https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/

Pamiętaj, by kupować suplementy i leki tylko w aptekach i punktach aptecznych! Listę legalnie działających aptek internetowych można sprawdzić na stronie: https://rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ra/

Jeśli podejrzewasz, że ma do czynienia z sfałszowanym lekiem, pójdź do najbliższej apteki i pokaż go farmaceucie. Jeśli potwierdzi twoje obawy, zawiadom policję lub państwową inspekcję farmaceutyczną. 

Jak kupować i przewozić leki za granicę?

Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, wybierasz się za granicę i chcesz zabrać ze sobą większą ich ilość, powinieneś mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że je używasz. Pamiętaj o tym nawet jeśli granicę przekraczasz na pokładzie samolotu. Na własny użytek możesz bowiem przewozić nie więcej niż pięć opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych. Leku przywiezionego zza granicy na własny użytek nie wolno nikomu odsprzedawać. 

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie GIF (www.gov.pl/web/gif).