Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > W Polsce przybywa dzieci chorych na szkarlatynę. Są oficjalne dane
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.12.2023 12:19

W Polsce przybywa dzieci chorych na szkarlatynę. Są oficjalne dane

chore dziecko
canva

W 2023 r. zarejestrowano o 30 tysięcy więcej przypadków zachorowań na szkarlatynę niż w poprzednim roku. Od stycznia zachorowało już 41 579 osób. Nauczyciele ostrzegają rodziców, by nie przyprowadzali do szkół dzieci, które chorują. Jak rozpoznać objawy szkarlatyny? Jak ją leczyć? 


 

 

Coraz więcej dzieci choruje na szkarlatynę

Od 1 styczna do 15 grudnia 2023 r. zarejestrowano 41 579 przypadków szkarlatyny – takie dane przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Instytut Badawczy.  Są to jednak tylko oficjalne dane – chorych może być więcej, lecz wielu z nich wciąż nie zgłosiło się do lekarza. 

Liczba zachorowań przedstawia się następująco

 • raport z 15 grudnia – 41 579,
 • raport z 30 listopada – 38 216,
 • raport z 15 listopada – 35 902,
 • raport z 31 października – 34 429,
 • raport z 15 października – 33 129,
 • raport z 30 września – 32 553,
 • raport z 15 września – 31 968.

Szkarlatyna, zwana też płonicą, przebiega łagodnie. Powoduje też podobne objawy co trzydniówka, choroba zakaźna dotykającą głównie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat – dlatego też wielu rodziców myli obydwie choroby. Przychodnie nie zawsze też wiedzą, że ktoś choruje na szkarlatynę, więc nie informują stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Szkarlatyna rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli podczas kichania, kaszlu lub podczas kontaktu ze śliną chorego. Do zakażenia może dojść także przez kontakt z zakażonym przedmiotem np. zabawkami. Z tych powodów bardzo łatwo o infekcję w miejscach takich jak żłobki, przedszkola i szkoły.

Jeśli dziecko jest chore, powinno zostać w domu. Rodzice powinni poinformować placówki również wtedy, gdy dziecko choruje na inne choroby zakaźne np. odrę, szkarlatynę, ospę, bostonkę, jelitówkę i zapalenie spojówek.

Projekt bez nazwy - 2023-12-20T121708.489.png

Noworodek w oknie życia. Jakie będą dalsze losy dziewczynki? Wirus przenoszony przez gołębie zabił dziecko. To już nie pierwszy przypadek

Jakie są objawy szkarlatyny?

Na infekcję najbardziej narażone są dzieci przebywające w dużych skupiskach. Najczęściej chorują osoby z przedziału wiekowego 4-6. Zakażenie przenosi osoba chora lub nosiciel paciorkowca, którym może być także dorosły. Jest to typowa choroba wieku dziecięcego, lecz chorują na nią również dorośli, u których przebieg jest wyjątkowo ciężki.

Okres wylęgania się szkarlatyny trwa od 2 do 5 dni i nie ma objawów. Po tym czasie pojawiają się następujące symptomy:

 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
 • osłabienie i apatia,
 • zaczerwienienie gardła,
 • biały nalot na języki i następnie zaczerwienienie tzw. język malinowy.

Szkarlatyna nie powoduje kataru i kaszlu. Na skórze pojawia się jednak wysypka o szkarłatnym kolorze – stąd nazwa choroby. Zmiany widoczne są twarzy, tułowiu, pośladkach, brzuchu, pachwinach, zgięciach łokciowych i podkolanowych. Skóra zaczyna się łuszczyć po kilku dnia i może trwać to nawet kilka tygodni.

Jak leczyć szkarlatynę?

Choremu przeważnie podaje się antybiotyk np. z grupy penicylin. Tego rodzaju leczenie trwa ok. 10 dni i stosuje się je, nawet gdy przebieg szkarlatyny jest łagodny. Szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań. Jednocześnie chorego leczy się objawowo – podawane są wówczas leki przeciwgorączkowe i leki na ból gardła. Blizny leczy się za pomocą maści i żelów, lecz dopiero, gdy rany zostaną zagojone.

Chore dziecko powinno odpoczywać. Nie można dopuścić, by było odwodnione. Szkarlatynę można leczyć w domu. Leczenie szpitalne wskazane jest tylko przy powikłaniach i przy ciężkich przypadkach.

Czy mężczyzna może mieć depresję poporodową, gdy jego partnerka urodzi dziecko?
ojciec dziecko
Mówi się o depresji poporodowej kobiet, tymczasem część mężczyzn, którzy zostali ojcami, też może dopaść depresja. Wpływa negatywnie na dziecko, także w późniejszych latach jego życia. Jacy mężczyźni są w grupie ryzyka i jak objawia się depresja u ojców?Depresja poporodowa kobiet na szczęście przestała być na szczęście tematem tabu. Dzięki temu coraz więcej matek zgłasza się po pomoc psychiatry i psychologa. I decydują się na przyjmowanie leków – niektóre można brać także w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią, oczywiście pod kontrolą lekarza psychiatry.Jednak obniżenie nastroju, a nawet depresja może wystąpić także u młodych, niezależnie od wieku, ojców. I tak, jak depresja poporodowa matek, także ta może wpływać na dziecko. Negatywnie. Nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i na późniejszych niż niemowlęcy etapach życia.To nie są błahostki. Depresję poporodową zwykle definiuje się jako epizod ciężkiej depresji, który pojawia się krótko po porodzie, choć może pojawić się nawet w przeciągu roku od narodzin dziecka. Objawy nie różnią się znacząco o tych stwierdzanych w depresji „zwykłej” z takim m.in. wyjątkiem, że w tej poporodowej matka często doświadcza obsesyjnych myśli, iż nie poradzi sobie z macierzyństwem, że jest złą matką, bywa, że wręcz unika kontaktu z dzieckiem.
Czytaj dalej
Na szkarlatynę zachorowało już 32 tys Polaków! Rozpoznasz ją tym wyglądzie języka
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego alarmuje, że nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań  na szkarlatynę. Najbardziej narażone na infekcje są dzieci w przedziale wiekowym 5-15. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby! To trzeba wiedzieć. Nieleczona szkarlatyna może spowodować poważne konsekwencje. 
Czytaj dalej