Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wpływ pożaru w Siemianowicach Śląskich na zdrowie. Palą się chemikalia
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 10.05.2024 15:58

Wpływ pożaru w Siemianowicach Śląskich na zdrowie. Palą się chemikalia

Straż pożarna
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

W Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar na składowisku odpadów. Wysłany został alert RCB do okolicznych mieszkańców, także mieszkańców Katowic, odnośnie zachowania w tej sytuacji. Należy unikać wychodzenia na dwór i wietrzenia pomieszczeń. Pożar może być zagrożeniem zdrowotnym.

Pożar składowiska odpadów

- Prawdopodobnie palą się niebezpieczne chemikalia - przekazał Interii rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Sebastian Karpiński w rozmowie z Interią. Niestety pożar jest trudny do opanowania, ponieważ dochodzi do pojedynczych wybuchów płonących chemikaliów. Na miejscu pożaru działa także pluton chemiczny. 

Wpływ pożaru na środowisko i zdrowie

Nie ma osób poszkodowanych w wyniku pożaru, ale sytuacja jest nieopanowana, a do atmosfery wydzielają się szkodliwe substancje. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców: Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Sosnowca, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Katowic i pow. będzińskiego, a także osób przebywających na terenie Piekar Śląskich i Bytomia.

Chwilę przed godz. 14 doszło do aktualizacji komunikatu. Ostrzeżenie wysłano także do osób przebywających na terenie Jaworzna, Rudy Śląskiej i Zabrza.

Są to ostrzeżenia dotyczące oddychania skażonym powietrzem - najlepiej pozostać w domu i unikać wychodzenia na dwór, a także wietrzenia mieszkań. W odległości około 200 metrów od składowiska odpadów znajdują się już bloki mieszkalne. Ich mieszkańcy są szczególnie narażeni na kontakt z drażniącymi substancjami zawartymi w dymie. 

Składowisko odpadów niczym tykająca bomba

Niestety z informacji od naszych Czytelników wiemy, że takich miejsc jest w Polsce wiele, a niedostateczne kontrole sprawiają, że do pożaru może dojść w każdej chwili. Składowiska odpadów są często w sąsiedztwie dużych skupisk ludzkich, co czyni pożar zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców. 

W każdym dymie pożarowym obecne są tlenek węgla oraz cyjanowodór, które są substancjami toksycznymi dla ludzi i zwierząt. Cyjanowodór jest przy tym 35 razy bardziej toksyczny niż tlenek węgla. Aktualnie w Siemianowicach Śląskich trwa analiza dymu, aby móc określić poziom zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. 

Przeczytaj też: 

Renta wdowia 2024 – na czym polega i komu przysługuje? Przykładowe wyliczenia

Zmiany w skierowaniach do sanatoriów. Ministerstwo Zdrowia: “Będą e-skierowania”

Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie (pacjenci.pl)

 

Polecane