Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega?
Daria Siemion
Daria Siemion 09.05.2024 12:05

Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega?

Starsza kobieta trzyma w rękach pieniądze
Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Renta wdowia to nowe świadczenie, które ma być wypłacane jeszcze w tym roku. Może wynosić nawet 7600 zł brutto. Komu przysługuje i czym różni się od renty rodzinnej? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o rencie dla wdów i wdowców w 2024 roku.

"Kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu, czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów – to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby"  – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Polityczka chce, by seniorom żyło się lepiej – stąd zmiana w formie świadczenia.

Renta wdowia 2024 – zmiany w przepisach

Zgodnie z obecnymi przepisami w przypadku śmierci małżonka senior może albo zachować własną emeryturę albo pobierać 85 proc. emerytury zmarłego męża lub żony, co jest nazywane rentą rodzinną. Renta wdowia będzie wyliczana na innych zasadach – z korzyścią dla wdów i wdowców.

"Wszyscy, którzy nabyli prawo do renty lub emerytury w ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela, będą mogli wybrać między swoim świadczeniem i świadczeniem zmarłego małżonka (małżonki) to, które jest korzystniejsze oraz dodać do niego 50 proc. świadczenia, z którego zrezygnują" – wyjaśnia serwis SuperBiz.se.pl.

Nowe przepisy rozszerzają dotychczasową emeryturę lub rentę według dwóch modeli:

 • zachowanie 100 proc. własnej emerytury i 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku;
 • zachowanie 50 proc. własnej emerytury i 100 proc. świadczenia po zmarłym małżonku.

Każdy emeryt będzie mógł wybrać sam, które rozwiązanie jest dla niego bardziej korzystne. Projekt zakłada jednak pewne limity – wysokość renty wdowiej nie może przekraczać trzykrotności średniej miesięcznej emerytury (obecnie kwota ta wynosi 7600 złotych). Kwoty te mają być wprowadzane stopniowo.

Starszy pan niesie zakupy
Niektórym po śmierci małżonka trudno związać koniec z końcem Fot. East News / Marek Bazak
Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób "Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza

Renta wdowia – komu przysługuje?

Renta wdowia to świadczenie, które w wielu aspektach będzie przypominać pobieraną przez wielu Polaków rentę rodzinną. Będzie przysługiwać seniorom, którzy utracili małżonka, a także rodzicom, którzy z powodu śmierci małżonka wychowują samotnie dziecko w wieku szkolnym lub opiekują się dzieckiem trwale niezdolnym do pracy.

Renta wdowia będzie przysługiwać osobom mającym prawo do:

 • emerytury albo do jej uzyskania,
 • emerytury pomostowej,
 • zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego,
 • renty albo do jej uzyskania.

Dodatkowo trzeba będzie spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • mieć ukończone 50 lat,
 • wychowywać chociaż jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej,
 • opiekować się chociaż jednym dzieckiem trwale niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Ważne!
Rentę wdowią będą mogli też pobierać byli małżonkowie zmarłego, jeśli mieli oni prawo do alimentów od zmarłego.

Renta wdowia a renta rodzinna – ile będzie można zyskać?

Nowa Lewica przygotowała stronę internetową rentawdowia.pl, na której zaprezentowana przykładowe wyliczenia.

 • Przykład 1
  Pan Mirosław był emerytem policyjnym. Pobiera emeryturę policyjną w wysokości 4000 zł brutto. Jego żona, pani Ewa jest emerytowaną nauczycielką i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 2000 zł brutto. Pan Mirosław umiera.

  Teraz: Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto, jeśli zrezygnuje z własnej emerytury.

  Po zmianie: Projekt ustawy. Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę wdowią w kwocie 3400 zł brutto (jego emeryturę) powiększoną o kwotę 1000 zł brutto (50 proc. jej emerytury). W ten sposób jej renta wdowia będzie wynosić 4400 zł brutto.
   
 • Przykład 2
  Pani Katarzyna jest emerytowaną główną księgową i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 5000 zł brutto. Jej mąż, pan Paweł, który był kierowcą autobusu, pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 3500 zł brutto. Pan Paweł umiera.

  Teraz: Po śmierci pana Pawła pani Katarzyna nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury. 

  Po zmianie: Po śmierci pana Pawła emerytura pani Katarzyny zostanie zwiększona o 1487,5 zł brutto. W ten sposób jej emerytura będzie wynosić 6487,5 zł brutto.

Zobacz też:

Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie

To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować

Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?

Polecane