Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wstrząs urazowy – przyczyny, objawy, postępowanie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wstrząs urazowy – przyczyny, objawy, postępowanie

Wstrząs urazowy – przyczyny, objawy, postępowanie
pixaby.com

Wstrząs urazowy – przyczyny

Najczęstsze przyczyny wstrząsu urazowego to obfity krwotok z ran i uszkodzeń wewnętrznych, ciężkie urazy, którym towarzyszy duża utrata krwi i osocza do tkanek, złamania kości długich (szczególnie kości udowej) oraz rozległe oparzenia z ubytkiem osocza.

Wstrząs urazowy – objawy

Nie ma jednego, typowego objawu wstrząsu. Jest to najczęściej zespół objawów, wśród których jest to, że chory zachowuje świadomość w początkowym okresie wstrząsu. Bezpośrednio po urazie może on być podniecony, ale później staje się obojętny i przestaje się interesować swoim losem i otoczeniem.

Innym objawem jest fakt, że skóra pacjenta staje się blada, ma sinawy odcień i jest chłodna. Skórę często pokrywa pot, a tętno jest przyspieszone, praktycznie niewyczuwalne.

Pacjentowi szybko spada ciśnienie tętnicze. Wraz z jego spadkiem może dojść do rozszerzenia źrenic i zniesienia ich reakcji na światło w następstwie niedokrwienia i niedostatecznego utlenowania mózgu.

Wstrząs urazowy – postępowanie

Warto pamiętać o tym, aby na miejscu wypadku zapewnić choremu spokój. Należy położyć go płasko z nisko położoną głową, ewentualnie unieść kończymy dolne. Ważne jest, aby nie poruszać chorego bez potrzeby. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, najlepiej jest ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej.

Liczy się także to, aby w odpowiedni sposób udzielić pierwszej pomocy. W skład tego wchodzi także opanowanie ewentualnego krwotoku zewnętrznego, nałożenie opatrunku i unieruchomienie. Dodatkowo, należy zabezpieczyć pacjenta przed utratą ciepłą.

Bardzo ważnym krokiem jest zadzwonienie po pogotowie ratunkowe, które przewiezie chorego do najbliższego szpitala.

Lekarz z karetki reanimacyjnej może rozpocząć postępowanie przeciwwstrząsowe od razu na miejscu wypadku i kontynuować je w karetce, w trakcie transportu do szpitala. Ponadto, może on skutecznie uśmierzyć ból poprzez podanie środków przeciwbólowych oraz podłączenie kroplówki.

U pacjenta z tego rodzaju urazem najważniejsze jest wykonanie wymienionych zabiegów na miejscu. Decyduje to o powodzeniu leczenia.

Tagi:
Polecane