Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wyciskanie pryszczy – czy jest to bezpieczne?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wyciskanie pryszczy – czy jest to bezpieczne?

Wyciskanie pryszczy – czy jest to bezpieczne?
pixabay.com

Pryszcze – przyczyny powstawania

Pojawiające się na skórze pryszcze mogą być efektem wielu zmian bądź stanów chorobowych. Wśród najczęściej występujących przyczyn powstawania pryszczy wskazuje się na intensywną produkcję sebum, wzmożone namnażanie się bakterii, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, długotrwały stres, brak snu, zmęczenie, zachodzące zmiany hormonalne, które powodują nadmierny łojotok czy wejście w okres dojrzewania.

Wyciskanie pryszczy – krok po kroku

Warto wiedzieć, że najważniejszą zasadą w pozbywaniu się wyprysków jest unikanie ich wyciskania. Wyciskanie pryszczy prowadzi bowiem zazwyczaj do dużo poważniejszych stanów zapalnych oraz słabo gojących się ran, które pozostawiają nieestetyczne blizny. Aby zminimalizować negatywne skutki domowego pozbycia się wyprysków, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Najpierw oceń, czy zmiana na skórze to na pewno pryszcz. Pryszcze bowiem łatwo pomylić można z wągrami czy prosakami, które nie kwalifikują się do wyciskania. Musisz wiedzieć, że zdiagnozowany pryszcz musi być odpowiednio dojrzały, aby można go było wycisnąć. Oznacza to, iż powinien mieć jasny, ropny czop wystający ponad powierzchnię skóry. Kiedy pryszcz jest niedojrzały, wyciskanie go i ugniatanie może doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.

Warto pamiętać o tym, że zanim zaczniesz wyciskać pryszcze, zadbaj o odpowiednią higienę dłoni. Umyj je dokładnie i osusz, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Następnie przetrzyj twarz wacikiem, który będzie nasączony tonikiem antybakteryjnym.

Do wyciśnięcia pryszcza możesz użyć igły wykorzystywanej do robienia zastrzyków. Jej zaletą jest z pewnością sterylne opakowanie, dzięki czemu od razu po odpakowaniu można ją wykorzystać. Aby poprawnie wycisnąć pryszcz za pomocą igły, wprowadza się ją w jasną końcówkę pryszcza, a następnie gwałtownym ruchem zrywa się jego wierzchnią warstwę.

Jeśli chcesz wycisnąć pryszcza palcami, pamiętaj o owinięciu ich papierem higienicznym. Całą zawartość pryszcza należy usunąć delikatnie, opuszkami palców. Warto wiedzieć, że pryszczy nie należy wyciskać paznokciami, ponieważ uszkadza to skórę i powoduje trudno gojące się rany i w konsekwencji blizny.

Wyciskanie pryszczów zakończ w momencie, kiedy pojawi się przezroczysty płyn bądź krew. Po zakończeniu zabiegu, oczyść skórę środkiem antybakteryjnym. Dodatkowo, wyciśniętego pryszcza, warto posmarować maścią z antybiotykiem.

Wyciskanie pryszczy – skutki

Pierwszym skutkiem wyciskania pryszczy jest szybkie usunięcie nieestetycznej zmiany skórnej. Niestety, można powiedzieć, że to jedyny pozytywny skutek wyciskania pryszczy. Dermatolodzy wskazują bowiem na wiele negatywnych konsekwencji samodzielnego wyciskania pryszczy.

Wyciskanie pryszczy zazwyczaj bowiem roznosi bakterie po całej twarzy, co powoduje powstawanie jeszcze większej ilości pryszczy na skórze. Dodatkowo, zanieczyszczenie rany może wywołać infekcję, która małego pryszcza zamieni w poważną zmianę wymagającą specjalistycznego leczenia.

W trakcie samodzielnego wyciskania pryszczy zazwyczaj nie jesteśmy w stanie wycisnąć całej ropnej zawartości. Część ropy, która pozostanie pod skórą powoduje namnażanie bakterii i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. W takim wypadku rana po pryszczu goi się wolniej, jest bardziej zaczerwieniona, bolesna oraz obrzęknięta.

Wyciskanie pryszczy prowadzi także do powstawania trwałych blizn na skórze, zwłaszcza wtedy, kiedy ropę wyciska się paznokciami. Niestety, w trakcie wyciskania pryszczy może dojść także do deformacji porów, skutkiem czego będą one jeszcze bardziej widoczne.

Tagi: