Wyższa emerytura dla 100 tys. seniorów. Padł konkretny termin
Resort Rodziny pracuje nad przepisami, które rozwiążą problem tzw. "czerwcowych emerytur". W szczególności planowane zmiany mają umożliwić wyrównanie oraz podwyższenie emerytur osób, które otrzymywały zaniżone świadczenia, ponieważ przechodziły na emeryturę w czerwcu. Chodzi konkretnie o świadczenia przyznawane w czerwcu w latach 2009-2019. Taka sytuacja oznacza wypłatę dużych kwot dla poszkodowanych seniorów. Skoro mowa o seniorach nie można nie wspomnieć o ich zdrowiu psychicznym. Jak o nie zadbać?
100 tys. osób czeka na wyrównania swoich świadczeń
Aż 100 tys. osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019, czeka na wyrównania swoich świadczeń. W tamtych latach czerwiec był najmniej korzystnym miesiącem do przechodzenia na emeryturę ze względu na mniej korzystne zasady waloryzacji stosowane przez ZUS. Oczywiście problem został częściowo rozwiązany, jednak osoby dotknięte czerwcowym zaniżeniem świadczeń wciąż otrzymują niższe emerytury. Planowane przepisy mają umożliwić wyrównanie i podwyższenie tych świadczeń.
Od 1 czerwca 2025 roku seniorzy, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, będą mogli złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczeń, co może zwiększyć ich wysokość. Szacuje się, że niemal 100 tysięcy emerytów mogłoby skorzystać z tej możliwości, otrzymując wyższe emerytury. Przez wiele lat ZUS przyznawał emerytury czerwcowe w mniej korzystny sposób. Skutkowało to zaniżonymi świadczeniami dla osób przechodzących na emeryturę.
Zasady składania wniosku
Dokumenty dotyczące ponownego przeliczenia emerytur, w tym oczywiście wniosek, będzie można złożyć w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy. Nowa wysokość świadczenia zacznie obowiązywać od miesiąca, w którym złożony został wniosek.
Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ubiegłego roku orzekł o konieczności wyrównania krzywd, jednak osoby pokrzywdzone przez zaniżone emerytury do tej pory nie otrzymały należnych pieniędzy. Rząd opóźniał wprowadzenie odpowiednich przepisów, argumentując, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia-dubler - Justyn Piskorski.
Po długim okresie analiz Ministerstwo Rodziny ogłosiło zmiany w przepisach dotyczących wyrównania emerytur. 4 listopada w Wykazie Prac Legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź nowych regulacji. Mają one na celu rozwiązanie problemu zaniżonych świadczeń dla seniorów.
Co mają na celu proponowane zmiany?
Proponowane zmiany w przepisach mają na celu, aby w przypadku ustalania wysokości emerytury według nowych zasad w czerwcu w latach 2009–2019, waloryzacja kapitału początkowego i składek była dokonywana tak, jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonej osoby. Takie podejście ma na celu zapewnienie sprawiedliwszego przeliczenia emerytur.
Oznacza to, że osoby, które otrzymały emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019, będą mogły złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. Nowa emerytura lub renta zostanie także zwaloryzowana. Wysokość nowego świadczenia przysługiwałaby od miesiąca złożenia wniosku.
Resort rodziny ma plan, aby nowe przepisy weszły w życie 1 czerwca 2025 roku. Osoby poszkodowane będą mogły składać wnioski przez sześć miesięcy. ZUS będzie miał 60 dni na ustalenie nowej wysokości świadczenia. Szacuje się, że wyrównania dla seniorów wyniosą około 1,6 miliarda złotych, natomiast odsetki przekroczą 531 milionów złotych, przy czym te kwoty mogą być teraz znacznie wyższe.
Czytaj też:
Listopadowe emerytury będą wcześniej. Ale tylko dla dwóch grup seniorów
Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury
Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona
Jak zadbać o zdrowie psychiczne seniorów?
Edukacja w zakresie zdrowia psychicznego osób starszych oraz ich opiekunów ma ogromne znaczenie. Gdy pojawiają się takie wyzwania starszego wieku jak m.in. samotność, utrata bliskich czy ograniczenia fizyczne, zdrowie psychiczne staje się kluczowe dla ogólnego dobrostanu. Niestety, zaburzenia takie jak depresja czy lęki często pozostają niezauważone, ponieważ bywają mylnie interpretowane jako naturalna część procesu starzenia się.
Podnoszenie świadomości wśród seniorów i ich opiekunów na temat symptomów tych schorzeń pozwala szybciej reagować i wspierać osoby potrzebujące pomocy. Ważne jest również, by edukacja obejmowała dostępne opcje wsparcia: terapeutyczne, jak i społeczne, co może zmniejszyć barierę przed ich wykorzystywaniem. Grupy wsparcia, terapie indywidualne czy zajęcia aktywizujące dostosowane do potrzeb seniorów mogą znacząco poprawić ich samopoczucie i jakość życia, a także zapobiec dalszemu rozwojowi problemów. Tworzenie środowisk świadomych potrzeb seniorów i wspierających ich zdrowie psychiczne przyczynia się do budowania społeczności bardziej wrażliwej i otwartej na potrzeby osób starszych.