Wzdęcia nie zawsze biorą się z diety. Ich przyczyna może leżeć gdzie indziej
Gdy w brzuchu zbierają się gazy, ból bywa nieznośny. Do tego dochodzi dyskomfort związany z tym, że obwód w talii się powiększa, a ubranie zaczyna nas cisnąć. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrujemy zwykle we wzdymających pokarmach, ewentualnie – w braku ruchu.
Jednak przyczyna wzdęć może mieć zupełnie inne podłoże. Jeśli nie ustąpią po modyfikacji diety, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać pogłębioną diagnostykę.
Wzdęcia – najczęstsze przyczyny
Nieprzyjemne uczucie pełności w brzuchu, któremu często towarzyszy powiększenie jego obwodu, a także odbijanie, to popularne wzdęcia. Popularne – bo dotyczą wielu osób. Od czasu do czasu doświadcza ich każdy człowiek, np. wtedy, kiedy zje coś dla siebie nieodpowiedniego. Inne osoby cierpią z ich powodu systematycznie.
Wzdęcia powstają, gdy w jelitach gromadzi się nadmiar gazów – może to być efekt naturalnych procesów trawiennych, połykania powietrza podczas jedzenia, lub jakichś zaburzeń pracy układu pokarmowego.
Najczęstszą przyczyną wzdęć jest jednak dieta. Niektóre produkty, zwłaszcza bogate w błonnik, mogą powodować fermentację w jelitach ( produkty FODMAP ), co prowadzi do zwiększonej produkcji gazów. Problemem bywają także napoje gazowane, fast foody, nadmiar soli zatrzymującej wodę w organizmie czy nietolerancje pokarmowe, np. na laktozę lub gluten.
Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu jelit? Czytaj: Częste wzdęcia, brzuch jak balon? To może być jedna z tych chorób
Dyskomfort w brzuchu może mieć inny powód
Przyczyna wzdęć może jednak leżeć także gdzie indziej. Tu może chodzić o:
-
problemy hormonalne
– np. wahania progesteronu i estrogenu. Mogą one powodować zatrzymanie wody, ale także wzdęcia (np. w zespole policystycznych jajników, endometriozie, przed miesiączką, a także w perimenopauzie),
-
stres i układ nerwowy
– bo przewlekły stres wpływa na pracę jelit,
-
nietolerancje pokarmowe
– winne mogą być nie tylko laktoza i gluten, ale też histamina czy fruktoza oraz wiele innych składników diety,
-
problemy z
mikrobiotą
– np. dysbiozę jelita cienkiego,
-
problemy z krążeniem i limfą
– słabe krążenie może powodować zatrzymanie płynów, co bywa mylone ze wzdęciami,
-
problemy z tarczycą
– niedoczynność może spowalniać perystaltykę jelit, a to prowadzi „naturalnie” do wzdęć,
- pasożyty i infekcje – przewlekłe zakażenia, np. Helicobacter pylori czy kandydoza;
Być może zainteresuje Cię również: Powodują zaparcia i niszczą jelita. Jak usunąć złogi pokarmowe?

Mam wzdęcia – co robić?!
Wzdęcia mogą być bardzo uciążliwe, ale zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Z reguły można z nimi skutecznie walczyć przy pomocy zmiany diety i stylu życia. Pomocne mogą tu być:
-
modyfikacja diety
– np. dieta low FODMAP, warto ograniczyć rośliny strączkowe, kapustę, cebulę, brokuły, kalafiora czy napoje gazowane. Istotne jest tu też wolne i świadome przeżuwanie, niełykanie powietrza. Należy unikać soli, a niektóre osoby powinny zrezygnować zupełnie z laktozy lub glutenu – obserwuj swój organizm;
-
aktywność fizyczna
– ruch poprawia perystaltykę jelit i zapobiega gromadzeniu się gazów. Nawet
spacer po posiłku
może pomóc w trawieniu;
-
probiotyki
(70% skuteczności w łagodzeniu wzdęć) – kiszonki, jogurty naturalne lub kefir, ale warto także rozważyć probiotyki w kapsułkach;
- unikanie stresu – techniki oddechowe, medytacja czy nawet zwykła chwila wyciszenia mogą poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego.
Przeczytaj też: Zakazane połączenie. Gnije i fermentuje w jelitach, powoduje zaparcia, wzdęcia i zgagę

Wzdęcia – kiedy do lekarza?
Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli wzdęcia pojawiają się regularnie, są bolesne i nie ustępują mimo zmiany diety i trybu życia. Niepokojące powinny być także dodatkowe objawy, takie jak utrata masy ciała, krew w stolcu, przewlekłe biegunki, zaparcia czy utrzymujące się uczucie pełności po niewielkich posiłkach .
Lekarz może zlecić podstawowe badania krwi, w tym morfologię , CRP (w celu wykrycia stanów zapalnych) oraz testy na nietolerancje pokarmowe . Czasem konieczne jest USG jamy brzusznej, gastroskopia lub kolonoskopia, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie chorób przewodu pokarmowego. Jeśli przyczyną wzdęć może być tarczyca, warto sprawdzić poziom TSH, FT3 i FT4.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28316536/