Powodują zaparcia i niszczą jelita. Jak usunąć złogi pokarmowe?
Złogi pokarmowe to nagromadzone w jelitach resztki niestrawionego pokarmu, które z czasem mogą twardnieć i tworzyć tzw. kamienie kałowe. Ich obecność zaburza funkcjonowanie układu trawiennego i może powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Jak je skutecznie usunąć i zapobiegać ich powstawaniu?
Przedłużająca się obecność złogów kałowych w jelitach może prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie ścian jelit.
Złogi jelitowe – więcej niż dyskomfort
Nagromadzenie złogów pokarmowych w jelitach powoduje ich przeciążenie i osłabia perystaltykę. Im dłużej zalegają w jelitach, tym więcej tracą wody, zamieniając się w twarde kamienie kałowe. W efekcie odczuwamy kłopotliwe dolegliwości z trawieniem i wypróżnianiem. Rozkładające się resztki pokarmowe mogą produkować toksyny, które przenikają do krwiobiegu, wywołując bóle głowy, osłabienie, pogorszenie nastroju i problemy skórne.
Obecność kamieni kałowych zaburza mikroflorę jelitową, co potęguje problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego. Długotrwałe zaleganie złogów może powodować stany zapalne oraz mikrourazy ścian jelit. Te z kolei zwiększają ryzyko rozwoju poważnych schorzeń, takich jak nowotwór jelita grubego. Jak radzić sobie ze złogami i w jaki sposób im zapobiegać?
Te ziemniaki powinniśmy jeść kilogramami. Boi się ich nowotwór jelita grubego Zakazane połączenia. Fermentują w jelitach, powodują zaparcia, wzdęcia i zgagęUważaj na domowe metody oczyszczania jelit
W sieci można znaleźć wiele rad dotyczących domowego oczyszczania jelit, jednak korzystanie z nich może być ryzykowne. Samodzielne stosowanie środków przeczyszczających czy lewatyw to prosta droga do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, a nawet infekcji i uszkodzenia jelit. Zanim zdecydujesz się sięgnąć po takie metody, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Przyczyny powstawania kamieni jelitowych
Najlepszym sposobem na usunięcie złogów jelitowych jest wyeliminowanie przyczyn ich powstawania. Główne z nich to:
- niewłaściwa dieta,
- mała aktywność fizyczna,
- zbyt niskie spożycie wody,
- nadwaga i otyłość,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia metaboliczne,
- choroby powodujące zaburzenia perystaltyki jelit.
Zanim zaczniesz szukać u siebie objawów zaburzeń z końca tej listy, zastanów się nad swoim stylem życia. Czy w twoim jadłospisie nie brakuje warzyw i owoców? Czy nie spędzasz zbyt dużo czasu na siedząco? A może nie lubisz pić wody? Drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą mieć zbawienny wpływ na twoje jelita i samopoczucie.
Zdrowe sposoby na złogi jelitowe
Bardzo prostym i zwykle skutecznym sposobem na pozbycie się złogów pokarmowych jest modyfikacja diety. Zadbaj o większe spożycie błonnika, który jest kluczowy dla prawidłowego trawienia i usuwania resztek pokarmowych z organizmu. Znajdziesz go w warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych i orzechach. Pamiętaj też o nawodnieniu. Osoba dorosła powinna pić co najmniej 1,5-2 l. wody dziennie. Jeśli nie lubisz jej smaku, wybierz napary ziołowe. Soki i słodzone napoje nie będą dla ciebie właściwym wyborem.
Zdrową, zbilansowaną dietę możesz dodatkowo wesprzeć probiotykami. Nie musisz przyjmować suplementów. Doskonałym źródłem probiotyków są kiszonki, kefir i jogurty naturalne. Postaraj się nie obciążać zbytnio swojego układu pokarmowego. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, a przede wszystkim produktów konserwowanych, słodzonych i tłustych. Jeśli to możliwe, wprowadź do swojej codzienności więcej ruchu.
Jeżeli kłopoty z zaparciami, wzdęciami oraz bóle brzucha utrzymują się mimo zdrowego stylu życia, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania, np. w kierunku zaburzeń funkcjonowania tarczycy.
Czytaj także:
Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby
Znak ostrzegawczy. Pojawia się, gdy jelita są zapchane złogami
Ta kasza to skarbnica błonnika. Działa zbawiennie na organizm, zastąp nią ryż i ziemniaki