Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Zabiegi na lato. Czy można zrobić botoks przed podróżą samolotem?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 02.04.2024 12:15

Zabiegi na lato. Czy można zrobić botoks przed podróżą samolotem?

Zabieg botoksu może nie być najlepszym pomysłem tuż przed podróżą samolotem
Fot. Canva

Zabieg botoksu (toksyna botulinowa) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Pozwala na szybką korekcję zmarszczek, jest stosunkowo mało inwazyjny, a do tego - nie jest drogi i efekty widać od razu.

Botoks - na jakie zmarszczki pomaga?

Toksyna botulinowa jest stosowana na zmarszczki palacza, kurze łapki, na lwią zmarszczkę, linie poziome czoła i wszystkie zmarszczki mimiczne twarzy. Jakby tego było mało botoks może pomóc także na bruksizm (zgrzytanie zębami) oraz w przypadku nadpotliwości. 

Botoks aplikowany jest cienką igłą pod skórę, w mięśnie. Jego zadaniem jest częściowa dezaktywacja mięśnia, przez co twarz jest wygładzona, a zmarszczki płytsze. 

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej są widoczne po dwóch dniach, natomiast pełen rezultat - do dwóch tygodni. Botoks nie jest na stałe - jego efekty słabną wraz z upływem czasu, dlatego zabieg warto powtarzać co jakiś czas.

Czego nie robić po botoksie?

W przypadku wykonania botoksu, chociaż jest to zabieg teoretycznie bezpieczny, nie wolno robić po nim pewnych rzeczy. Jakich?

Otóż nie wolno latać samolotem przez 24 godziny, a najlepiej przez 2-3 dni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - zmiany ciśnienia podczas lotu mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie toksyny botulinowej. 

Ciśnienie podnosi nie tylko lot samolotem, ale także alkohol, którego nie powinno się spożywać po zabiegu. Przez dobę po zabiegu nie wolno iść na siłownię, intensywnie ćwiczyć, pływać - nie wolno doprowadzać do pocenia się skóry. W kolejnym tygodniu po zabiegu można zacząć ćwiczyć, ale delikatnie i ostrożnie - dopiero po upływie tygodnia można wrócić do pełnej aktywności sportowej. Przez dwa dni po zabiegu nie wolno korzystać z sauny, kriokomory, nie wolno także się opalać. Zresztą opalanie nie jest zalecane - aby zachować młody wygląd skóry należy stosować kremy z filtrem.

Po botoksie zakazane jest wykonywanie innych zabiegów na twarz przez minimum 2 tygodnie. W pierwszej dobie nie powinno się nosić nawet makijażu - do mycia twarzy zalecane są łagodne środki, nie wolno masować ani uciskać skóry. Nie powinno się także stosować peelingów.

Zalecenia bezpośrednio po zabiegu

Po botoksie nie wolno się schylać ani kłaść przez 4 godziny. W miarę możliwości nie powinno się pochylać głowy. Czyli nie wolno przeglądać telefonu ani czytać książki pochylając się. To ważne ponieważ botoks rozprowadza się w skórze i mięśniu, a pochylanie może sprawić, że nie zrobi tego w pożądany sposób i w prawidłowym kierunku.

Przeciwwskazania do botoksu

Wśród przeciwwskazań do wykonania botoksu zaliczane są:

  • opryszczka wargowa,
  • przeziębienie,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • opalanie się przed zabiegiem,
  • stosowanie peelingów lub kwasów celem intensywnego złuszczania skóry, a także zabiegi z przerwaniem ciągłości skóry (np. mezoterapia) na 2 tygodnie przed botoksem,
  • trądzik, rany skóry w miejscu podania preparatu, stan zapalny na skórze,
  • ciąża,
  • choroby neurologiczne, np. miastenia,
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz witaminy C i preparatów z żeń-szeniem przez tydzień przed zabiegiem.

W przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych należy skonsultować to z lekarzem wykonującym botoks.