Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – przyczyny, objawy, leczenie
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – przyczyny
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – objawy
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – leczenie
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – powikłanie
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – przyczyny
Pałeczka okrężnicy to gram-ujemna względnie beztlenowa bakteria, która należy do rodziny Enterobacteriaceae. Bakteria znajduje się we florze bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt o stałej ciepłocie ciała.
Przyczyny zakażenia pałeczką okrężnicy E.coli są różne. Najczęstsze z nich to:
Dostanie się pałeczek do układu moczowego. Gdy pałeczki są tam, gdzie ich środowisko, czyli w jelicie grubym, nie stanowią zagrożenia dla człowieka, jednak gdy przedostaną się do układu moczowego, powodują zakażenie. Przyczyną tego najczęściej jest cewnikowanie, a same przedostanie się do układu moczowego bakterii okrężnicy stanowi aż 80% zakażeń tego układu.
Ropnie narządowe. Powstają poprzez uszkodzenie ścian przewodu pokarmowego do jamy brzusznej przez nadżerki, chemioterapię lub radioterapię. Rozwój bakterii E.coli może być przyczyną powstawania zapalenia otrzewnej, co często powoduje sepsę i wstrząs endotoksyczny.
Sepsa, której przyczyną najczęściej jest zakażenie pałeczką E.coli.
Zapalenie opon mózgowych u noworodków.
Zapalenie płuc.
Zakażenia pooperacyjne.
Spożycie zakażonego pokarmu produkującego egzotoksynę. W tym przypadku przebieg schorzenia zależy od konkretnego przypadku. Zazwyczaj objawy nie są bardzo ciężkie, ale zdarza się, że zakażenie doprowadza do zespołu hemolityczno-mocznicowego.
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – objawy
Objawy zakażenia pałeczką okrężnicy E.coli to zazwyczaj:
- wymioty,
- ostre biegunki,
- boleści brzucha,
- gorączka,
- odwodnienie,
- osłabienie,
- bóle głowy i ogóle złe samopoczucie.
Jeśli zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli zamienia się w groźne powikłania lub przyczynia się do powstawania innych chorób, objawy są dużo bardziej martwiące, a leczenie odbywa się w gabinecie specjalisty.
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – leczenie
Leczenie zakażenia pałeczką okrężnicy E.coli odbywa się w szpitalu. Choremu podaje się leki, na które sprawnie eliminują zakażenie. Są to między innymi:
- penicyliny szerokowachlarzowe oraz penicyliny z inhibitorem,
- cefalosporyny wszystkich generacji,
- fluorochinolony,
- tetracykliny,
- aminoglikozydy.
Kiedy pacjent leczony jest operacyjnie, należy profilaktycznie podać mu antybiotyk, który zabezpiecza przed zakażeniem. Aby podanie antybiotyku było uznane za stosowane, operacja musi być wykonywana na jelicie grubym, a sam antybiotyk podany 2 godziny przed operacją i dwie godziny po operacji.
Zakażenie pałeczką okrężnicy E.coli – powikłanie
Powikłania po zakażeniu pałeczką okrężnicy E.coli zależą od rodzaju szczepu, ilości bakterii oraz funkcjonowania układu odpornościowego osoby zarażonej. Bakterie E.coli zazwyczaj powodują zatrucie pokarmowe, co objawia się wymiotami i ostra biegunką, ale gdy bakterie dostaną się do układu moczowego, zakażenie może stać się bardzo poważne. Powikłaniem takiego stanu rzeczy może być odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej.
Innym powikłaniem jest zapalenie opon mózgowych u noworodków oraz zapalenie otrzewnej, zależne od specyficznych szczepów pałeczki okrężnicy E.coli. To z kolei bardzo często prowadzi do groźnego stanu organizmu, jakim jest sepsa.
Warto wiedzieć, że w wyniku zakażenie pałeczką E.coli w ciężkich przypadkach może dojść także do biegunek choleropodobnych, krwotocznego zapalenia jelit oraz zespołu mocznicowo-hemolitycznego, a to z kolei bezpośrednio prowadzi do groźnej zakrzepicy.