Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – przyczyny, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – przyczyny, leczenie

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – przyczyny, leczenie
pixabay.com

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – przyczyny

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – rodzaje

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – objawy

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – diagnostyka i leczenie

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – przyczyny

Przyczyn zapalenia brzegów powiek i gruczołów powiekowych są różne. Mogą mieć podłoże zakaźne lub niezakaźne. Jeśli chodzi o funkcję gruczołów łojowych, to produkują one wydzielinę łojową, a z każdym mrugnięciem wydzielina ta jest właściwie rozprowadzana po powierzchni oka. To właśnie ten mechanizm sprawia, że nasze powieki mogą płynnie zamykać się i otwierać, a łzy właściwie nawilżają powierzchnię nasze oka i wewnętrznej powieki. Jeśli gruczoł zostanie zablokowany, ciągnie to za sobą upośledzenie całego mechanizmu gruczołowego i łojowego. Najczęstszą przyczyną takich blokad są infekcje. Przez te i inne czynniki oko wysycha i dochodzi do jego uszkodzeń, co powoduje zapalenie i chorobę powiek oraz gruczołów.

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – rodzaje

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych można podzielić na trzy główne rodzaje:

1.    Zakaźne zapalenie brzegów powieki: pierwszy rodzaj zapalenia brzegów powiek to zapalenie na skutek zakażenia. Najczęściej dzieje się to przez dostanie się do powiek bakterii gronkowca. Gronkowce naturalnie występują na skórze powiek, ale jeśli wnikną do gruczołu tarczkowego mogą powodować zagęszczenie wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł i zatkać gruczoły. Zakaźne zapalenie brzegów powieki może być także spowodowane zakażenie wirusem opryszczki lub innymi wirusami.

2.    Niezakaźne zapalenie brzegów powieki: niezakaźne zapalenie brzegów powieki powstaje przez zbyt duże wytwarzanie łoju przez gruczoły tarczkowe. Przez to nadmiar łoju blokuje ujście gruczołów, ponieważ zasycha na rzęsach. W skutek tego może dojść do tego rodzaju choroby powiek. Co więcej czynniki niezakaźne, które mogą ją wywołać to także przeciągi, dym lub pył.

3.    Zespół potrójnego S: zespół potrójnego s wziął swoją nazwę z języka angielskiego – seborrhoea, staphylococci infection, sicca syndrome, i obejmuje kilka czynników jednocześnie, które może uznać za przyczynę powstawania zapalenia brzegów powieki. Ten rodzaj choroby powiek można podzielić na łojotok, zakażenie gronkowcem i zespół suchego oka.

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – objawy

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych ma charakterystyczne objawy, między innymi:

- lśniące brzegi powiek,

- uczucie ciała obcego,

- łuszcząca się skóra na rzęsach,

- obrzęk powiek,

- pieczenie oczu,

- swędzenie oczu,

- zaczerwienienie gałek ocznych,

- zaczerwienienie brzegów powieki,

- sklejone łojem rzęsy,

- wypadanie rzęs.

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenia brzegów powiek i gruczołów powiekowych przebiega w gabinecie okulistycznym. Rozpoznanie lekarskie wydawane jest po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz oglądzie brzegów powieki i badaniach wskazanych przez optyka. Po zbadaniu wewnętrznej strony powieki, rogówki i wymazu pobranego z brzegu powieki, lekarz może wydać diagnozę zapalenia brzegów powiek i gruczołów powiekowych. Wymaz badany w laboratorium, aby sprawdzić, czy są w nim obecne bakterie i ustalić przyczynę zakażenia. Wobec tego na wyniki badań zwykle czeka się kilka dni.

Leczenie zapalenia brzegów powiek i gruczołów powiekowych jest uzależnione od przyczyny pojawienia się choroby. Choroba o podłożu bakteryjnym powinna być leczona standardową antybiotykoterapią. Lekarz stosuje także leczenie objawowe, podając choremu nawilżające krople do oczy, które wspomagają regenerację oczu i przyspieszają pojawianie się naturalnego dla oczu filmu łzowego, które ma zadanie nawilżające i ochronne.

Tagi: