Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie najądrza i jądra – objawy, diagnostyka i leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie najądrza i jądra – objawy, diagnostyka i leczenie

Zapalenie najądrza i jądra – objawy, diagnostyka i leczenie
pixabay.com

Zapalenie najądrza i jądra – przyczyny

Zapalenie najądrza i jądra – objawy

Zapalenie najądrza i jądra – leczenie

Zapalenie najądrza i jądra – przyczyny

Zanim pozna się przyczyny zapalenia najądrza i jądra, warto przybliżyć nieco anatomię tych części męskiego układu rozrodczego. Jądro to narząd wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Jądro znajduje się w mosznie wywodzącej się ze ściany brzucha. Zazwyczaj jedno jądro wisi niżej od drugiego, co jest spowodowane różnicami naczyniowymi lewej i prawej strony. Natomiast najądrze jest męskim wewnętrznym narządem płciowym, znajdującym się w mosznie i przylegającym do jądra od góry, z tyłu oraz boku. Najądrze składa się z kanalików, które odprowadzają z jądra nasienie i magazynują je. Najądrze składa się z głowy, trzonu oraz ogona. Narząd zaopatrzony jest w krew dzięki tętnicy jądrowej, która odpowiada za jej transport.

Główna, przyczyną zapalenia jądra i najądrza jest zakażenie bakteryjne. Bakteria, która najczęściej odpowiada za chorobę, to Chlamydia trachomatis, inne to Neisseria gonorrhoeae, rzadziej Mycoplasma genitalium i Ureaplasma urealyticum. Chlamydia trachomatis stanowi aż 50% przypadków zarażenia chorobą.

Przyczyną choroby może być także powikłanie po śwince lub zakażenie drobnoustrojami, które powodują zakażenie układu moczowego. Najczęściej są to bakterie E. coli lub Pseudomonas. Zapalenie jądra i najądrza ujawnia się także w przebiegu innych chorób. Mogą to być choroby takie jak guzkowe zapalenie tętnic, plamica Henocha-Schoenleina, układowe zapalenie naczyń, choroba Bechceta. U 3-11% przypadków choroba pojawia się po stosowaniu leku przeciwarytmicznego, tj. amiodaronu.

Zdarzają się także przypadki, w których zapalenie najądrza i jądra wywołane jest grzybami lub wirusami. Najczęściej dotyka to osób z obniżoną odpornością.

Zapalenie najądrza i jądra – objawy

Objawy zapalenia najądrza i jądra to przede wszystkim:

- obrzęk,

- ból jąder lub brzucha,

- powiększenie jąder,

- stwardnienie,

- gorączka nawet do 40 stopni Celsjusza,

- zaczerwienienie moszny,

- ból promieniujący do pachwiny i krocza,

- wydzielina z cewki moczowej,

- dreszcze,

- zapalenie cewki moczowej,

- rumień,

- odczynowy wodniak jądra,

- parcie naglące lub częstomocz,

- zapalenie gruczołu krokowego.

Zapalenie najądrza i jądra – leczenie

Diagnostykę zapalenia najądrza i jądra przeprowadza lekarz urolog. Kiedy główne objawy ustąpią, lekarz przepisuje właściwe leczenie. Następuje to zazwyczaj po 2 tygodniach choroby. Pierwsze objawy leczy się przede wszystkim antybiotykoterapią, lekami przeciwzapalnymi, lekami niesteroidowymi i przeciwbólowymi. Można także stosować okłady na bolące miejsca. Dobrym sposobem na ulgę w bólu jest uniesienie moszny. To z pewnością zmniejszy zastój krwi i ułatwi jej odpływ.

Lekarz indywidualnie dobiera antybiotyki do pacjenta. Wszystko zależy od charakterystyki przebiegu zapalenia najądrza i jądra. Najczęściej choremu podaje się fluorochinole, które z łatwością przenikają do układu, lub makrolidy.

Warto wiedzieć, że jeśli przyczyną zarażenia jest chlamydia, partnerka lub partner chorego także powinni podjąć się leczenia. Dolegliwość występująca u starszych mężczyzn objawia się gwałtownym rozwojem choroby i należy leczyć ją w warunkach szpitalnych. Leczenie w tym przypadku wykonywane jest za pośrednictwem zabiegu chirurgicznego. Podczas zabiegu lekarz nacina torebkę najądrza lub usuwa jądro i najądrze. Jednak operacja wykonywana jest w ciężkich przypadkach, które poza osobami starszymi, dotykają także mężczyzn z ciężkimi zakażeniami ogólnoustrojowymi.

Tagi:
Polecane