Zasiłek opiekuńczy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
![Zasiłek opiekuńczy](https://images.iberion.media/images/1920/zasilek_opiekunczy_Srdjan_Randjelovic_Shutterstock_d819f9761e.jpg)
Ktoś z twoich najbliższych choruje i potrzebuje opieki? Przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Masz nawet 60 dni na to, by pomóc członkowi rodziny w powrocie do zdrowia bez obaw o utratę dochodów. Wyjaśniamy, jak działa to świadczenie i co zrobić, żeby z niego skorzystać.
Grypa w szkole czy jelitówka w przedszkolu… Który rodzic tego nie zna? Chociaż z zasiłku opiekuńczego najczęściej korzystają rodzice małych dzieci, świadczenie przysługuje nie tylko im.
Jak długo można korzystać z zasiłku opiekuńczego?
Według ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na dzieci, ale także na innych członków rodziny. Niemniej właśnie na opiekę nad chorym dzieckiem mamy najwięcej czasu, bo aż 60 dni w ciągu roku kalendarzowego. Na opiekę nad dzieckiem można poświęcić aż 2 miesiące w roku w kilku przypadkach:
• opieki wymaga zdrowe dziecko do ukończenia 8 roku życia np. z powodu odwołania zajęć w szkole czy przedszkolu;
• opieki wymaga chore dziecko do ukończenia 14 roku życia np. z powodu niepełnosprawności.
Więcej o nowych zasadach wypłat na zwolnieniu chorobowym przeczytasz tutaj: Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach
Jeśli opieki potrzebuje osoba, która nie wpisuje się w powyższe kryteria, z zasiłku można skorzystać przez 14 dni w roku. Oznacza to, że mamy 2 tygodnie na opiekę nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub innym członkiem rodziny. Komu dokładnie przysługuje to świadczenie?
Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego?
Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym z ZUS z ubezpieczenia chorobowego. To znaczy, że mogą skorzystać z niego wszystkie osoby, które opłacają składki. W praktyce świadczenie przysługuje wszystkim osobom, które są objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i opłacają składki w tym:
• pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę,
• zatrudnieni na umowę zlecenie, na podstawie umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, jeśli opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe,
• samozatrudnieni i osoby prowadzące pozarolniczą działalność, a także osoby współpracujące z osobą, która prowadzi taką działalność,
• osoby współpracujące z osobą, która wykonuje pracę na umowie-zleceniu, na umowie agencyjnej lub na podstawie umowy uaktywniającej,
• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osoby wykonujące pracę nakładczą,
• osoby odbywające służbę zastępczą,
• duchowni.
![zasilek-kapif](https://images.iberion.media/images/origin/zasilek_kapif_12f4c70aa7.jpg)
O tym, kiedy możesz tracić prawo do świadczeń, dowiesz się z artykułu: Koniec darmowych świadczeń na NFZ. Wtedy zanika prawo do leczenia
Na kogo i kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Wspomniana wcześniej ustawa jasno precyzuje, kogo można objąć opieką w ramach zasiłku opiekuńczego. Do tej grupy zaliczają się: małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, dzieci powyżej 14. roku życia – pod warunkiem że mieszkają w jednym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.
W przypadku dziecka do ukończenia 8 roku życia rodzic może skorzystać z zasiłku, gdy wystąpiła jedna z poniższych sytuacji:
• nieprzewidziane zamknięcie placówki opiekuńczej lub edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko;
• konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia choroby zakaźnej,
• choroba opiekuna dziennego lub niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą,
• poród lub choroba małżonka lub drugiego rodzica, który stale opiekuje się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
• pobyt w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem.
![opieka-nad-dzieckiem](https://images.iberion.media/images/origin/opieka_nad_dzieckiem_8f26055ff3.jpg)
Nieco bardziej restrykcyjne są przepisy dotyczące niepełnosprawnych dzieci. Można ubiegać się o zasiłek pod warunkiem, że dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
• poród lub choroba małżonka lub drugiego rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia mu opiekę,
• pobyt w szpitalu małżonka lub drugiego rodzica dziecka ubezpieczonego, który stale opiekuje się dzieckiem;
• choroba dziecka;
• choroba innego niż dziecko członka rodziny.
Więcej o świadczeniach rodzinnych dowiesz się z artykułu: 1000 zł co miesiąc. I to bez względu na dochód
Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba dopełnić kilku formalności. Po pierwsze należy uzyskać zwolnienie lekarskie – jest to dokument potwierdzający konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny.
Następnie należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15B). Wniosek dostępny jest na platformie PUE ZUS. Na koniec trzeba przekazać dokumenty pracodawcy lub bezpośrednio do ZUS. Po poprawnym złożeniu dokumentacji ZUS rozpatruje wniosek i wypłaca zasiłek na konto ubezpieczonego. Ile dokładnie?
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych przed miesiącem, w którym nastąpiła konieczność sprawowania opieki.
![L4 a wyjazd na ferie z dzieckiem. Na takim zwolnieniu lekarskim jest to możliwe](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_61_802a9ab94c.png)
![Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Od 19 marca wchodzi nowy urlop](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_67_4851dd045f.png)
![Suplementy dla osób po czterdziestce](https://images.iberion.media/images/origin/Doucefleur_Shutterstock_73c4516ce8.jpg)
![kobieta, L4](https://images.iberion.media/images/origin/kobieta_L4_87ebeb21bc.jpg)
![L4 na weekend](https://images.iberion.media/images/origin/L4_na_weekend_H_Ko_Shutterstock_54a9e98e9c.jpg)
![pieniądze](https://images.iberion.media/images/origin/shutterstock_2061669083_4ede5c0276.jpg)
![ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych](https://images.iberion.media/images/origin/shutterstock_2256286005_7f7a759490.jpg)
![zakupy w sklepie](https://images.iberion.media/images/origin/zakupy_w_sklepie_1_d671c0a94b.jpg)
![Seniorzy otrzymają dodatkowe 300 zł. Ta decyzja jest automatyczna](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_73_440fe26ca8.png)
![OBPS - obturacyjne bezdechy podczas snu - wywiad](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Projekt_bez_nazwy_2_66be27d5f1.png)
![Nie każdy dostanie zwrot podatku](https://images.iberion.media/images/origin/Zasilek_Bartlomiej_Magierowski_shutterstock_3b3f205ace.jpg)
![dyżury farmaceutów, dyżury aptek](https://images.iberion.media/images/origin/apteka_canva_PIKSEL_Getty_Images_31b8c45d2a.jpg)
![Sine usta - przyczyny](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Projekt_bez_nazwy_2_e42ab90d2b.png)
![500 plus dla seniora](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Projekt_bez_nazwy_2_11c2f6d03c.png)
![Koniec wypłat L4 na starych zasadach](https://images.iberion.media/images/origin/Koniec_wyplat_L4_Natalya_Lys_Shutterstock_ba401ca98e.jpg)
![dofinansowanie wózków inwalidzkich](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Projekt_bez_nazwy_1_3ceaccf2e6.png)
![ulgi podatkowe 2025](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Kopia_Projekt_bez_nazwy_2_4e765a605b.png)
![dawcy narządów, dawcy tkanej, przywileje dawców](https://images.iberion.media/images/origin/operacja_canva_Anna_Shvets_Pexels_03b21a23db.jpg)
![Pranie](https://images.iberion.media/images/origin/pranie_14058d9ad8.jpg)
![Apogeum zimna](https://images.iberion.media/images/origin/zimno_Eugene_Edge_386704b9fb.jpg)
![MBA w ochronie zdrowia](https://images.iberion.media/images/origin/Materialy_klienta_8cd21bed3c.jpg)
![Zmiany w funkcjonowaniu aptek](https://images.iberion.media/images/origin/20240312_163705_ecfaa59702.jpg)
![GIS - ostrzeżenie ws żywności](https://images.iberion.media/images/origin/GIS_4156cd87da.jpg)
![emerytura, prognozy ZUS, waloryzacja emerytur](https://images.iberion.media/images/origin/emeryt_2c4fe3519d.jpg)
![800 plus, Program Rodzina 800 plus, zmiany w 800 plus](https://images.iberion.media/images/origin/matka_z_dziecmi_de87fdb26a.jpg)
![Zupa halaszle podana w misce](https://images.iberion.media/images/origin/Halasze_a6adce2e0c.jpg)
![Maciej Kurzajewski i mieszkanie](https://images.iberion.media/images/origin/Maciej_Kurzajewski_i_mieszkanie_eb7946c01e.png)
![Krzysztof Krawczyk](https://images.iberion.media/images/origin/Krzysztof_Krawczyk_10ed38f588.jpg)
![Bratki](https://images.iberion.media/images/origin/Bratki_4_23924e8bce.jpg)
![zabawki](https://images.iberion.media/images/origin/aa924e87ae81503e81c34fbce5767fda_5bdd852e3c.jpg)
![None](https://images.iberion.media/images/origin/dziecko_0727178c3f.jpg)
![sklep](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_47_c787452663.jpg)
![dominikana](https://images.iberion.media/images/origin/dominikana_4b4a5e0156.jpg)
![Wojciech Szczęsny, Marina](https://images.iberion.media/images/origin/Marina_Luczenko_Wojciech_Szczesny_fot_KA_Pi_F_357ffd159f.png)
![Pismo z ZUS](https://images.iberion.media/images/origin/Kopia_Szablony_Lelum_93_1209f70373.png)
![zielona herbata - kiedy pić](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_77_8dd15335d0.png)
![Przyprawa, jak tarcza na raka](https://images.iberion.media/images/origin/Przyprawa_jak_tarcza_na_raka_e3668303b0.png)