Zaskakujący objaw raka płuc widoczny na stopach – co oznaczają "palce Hipokratesa”?
“Palce Hipokratesa” mogą świadczyć o raku płuc. Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, ale mogą wystąpić również na stopach. Bardzo często towarzyszą im “paznokcie zegarkowe”, czyli szerokie okrągłe paznokcie.
Z tego tekstu dowiesz się, jakie są objawy raka płuc na stopach, jak wyglądają “palce Hipokratesa”, czym charakteryzują się “paznokcie zegarkowe”, a także zobaczysz ich zdjęcia. Jeśli zauważysz u siebie takie zmiany, idź do lekarza, by wykluczyć najgorsze.
Wiele chorób poznasz po stopach
Wiele chorób objawia się na stopach. Mogą manifestować się w różny sposób: odbarwiając płytkę paznokcie, powodując nadmierne złuszczenie. Zanim jednak zdecydujesz się ukryć nieestetyczny problem pod pedicure albo krytymi butami, upewnij się, że jesteś zdrowy.
Oto, o czym mogą świadczyć poszczególne symptomy:
- ból stóp – choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, atak rwy kulszowej;
- suche łuszczące się stopy – zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy;
- łysienie palców u stóp – choroby naczyń krwionośnych;
- trudno gojące się skaleczenia i otarcia – tzw. stopa cukrzycowa;
- czerwone linie pod paznokciami stóp – toczeń;
- białe linie biegnące przez paznokieć – niedożywienie.
"Palce Hipokratesa" objawem raka
“Palce Hipokratesa” to inaczej palce pałeczkowate. Pierwsza nazwa pochodzi od "ojca medycyny", który opisał je jako pierwszy, druga wynika z ich kształtu. Palce Hipokratesa można poznać po zwiotczeniu łożysk paznokci i pogrubieniu paliczków . Ich najczęstszą przyczyną są choroby onkologiczne, w tym rak płuc i oskrzeli. Takie palce występują u ok. 35 proc. chorych.
"Paznokcie zegarkowe" w raku płuc
Z występowaniem palców Hipokratesa bardzo często wiążą się “paznokcie zegarkowe” nazwane tak z powodu ich kształtu. Paznokcie zegarkowe są wypukłe i okrągłe, przypominają tarczę zegarka . Powstają na skutek niedotleniania i nieprawidłowego wzrostu tkanki. Ten objaw obserwuje się u ponad 30 proc. chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc. Może pojawić się również u osób z innymi chorobami płuc, np. mukowiscydozą .
Inne objawy raka płuc:
- uporczywy kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- duszność,
- chrypka,
- krwioplucie,
- utrata masy ciała,
- zmęczenie,
- utrata apetytu,
- ból kości,
- bóle głowy,
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- obrzęk twarzy i szyi.
Zobacz też:
To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy
Pulmonolog o raku płuca: “Ten nowotwór to niechlubny lider”
Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy ułożyć dłonie w serce