Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy ułożyć dłonie w serce
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.04.2024 10:11

Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy ułożyć dłonie w serce

Dłonie ułożone w serce
Fot. Freepik

Test okienkowy Schamrotha trwa kilka sekund i chociaż nie zastąpi badań diagnostycznych u lekarza, może zapalić "czerwoną lampkę", pomagając w diagnostyce wielu chorób, w tym raka płuca.

Test na objaw Schamrotha to narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie. W 1976 roku opracował opracował go profesor Abraham Leo Schamroth, kardiolog z Republiki Południowej Afryki, który zauważył, że u pacjentów chorych na serce, wątrobę lub płuca, zmieniają się palce. Jak go wykonać?

Test na objaw Schamrotha – jak zrobić?

Test na objaw Schamrotha nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy zetknąć ze sobą paznokcie palców wskazujących i sprawdzić, czy znajduje się między nimi małe okienko w kształcie rombu, tzw. okno Schamrotha. Jeżeli go nie ma, a palce do siebie przylegają, można mieć palce pałeczkowate, które mogą świadczyć o obecności wielu chorób.

Palce pałeczkowate są pogrubione na końcu, mają okrągłe paznokcie. Powstają, gdy pod łożyskami paznokci znajduje się za dużo tkanki miękkiej. Stan ten nie jest bolesny i nie wymaga leczenia, ale może wskazywać na wiele ciężkich chorób. Warto wiedzieć, że za 80 proc. przypadków palców pałeczkowatych odpowiada rak płuca.

ClubbingCF.jpg
Palce pałeczkowate Fot. Wikipedia / Jerry Nick
"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno Choroba płuc może być bardzo niebezpieczna. Jak jej zapobiegać?

Brak okienka Schamrotha – jakie choroby?

Chociaż kształt palców jest uwarunkowany genetycznie, niekiedy za ich nietypowym wyglądem mogą stać poważne choroby. Tak jest często w przypadku palców pałeczkowatych. Nie wiadomo dokładnie, jaki jest mechanizm ich powstania. Naukowcy sugerują, że chodzi o niedotlenie organizmu i zaburzenia krążenia.

Brak okienka Schamrotha / palce pałeczkowate– choroby:

  • rak płuc,
  • zwłóknienie płuc,
  • rozszerzenie oskrzeli,
  • sarkoidoza,
  • gruźlica,
  • zespół Fallota,
  • zapalenie wsierdzia,
  • tętniak aorty,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • nowotwory przewodu pokarmowego,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • zakażenie HIV.


Brak okienka Schamrotha najczęściej świadczy o chorobach płuca – ich nowotworze, zwłóknieniu, ropniom, rozszerzeniu oskrzeli. Nie towarzyszy jednak zapaleniu płuc czy astmie. Obecność palców pałeczkowatych potwierdzono też u wielu pacjentów zakażonych wirusem HIV i w przebiegu chorób wątroby. 

Palce pałeczkowate – co robić?

Jest wiele chorób, których objawem są pałeczkowate palce. Jeśli więc zauważymy je u siebie, powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego lub internistę. Lekarz powinien zapytać o inne objawy, np. problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, ból żołądka, wypadanie włosów itd. i na tej podstawie skierować na dalsze badania.

Diagnostyka może obejmować badania laboratoryjne i obrazowe. Niezbędne jest badanie krwi: morfologia i próby wątroby oraz badanie stężenia hormonów. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie markerów nowotworowych. Z badań obrazowych pomocne może być RTG płuc, tomografia lub rezonans. O postępowaniu decyduje lekarz.

Zobacz też:

Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze

To najgorszy rodzaj mięsa w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym