Zespół hemolityczno-mocznicowy - jak sobie z nim radzić?
Schorzenie to jest powiązane z przebiegiem hemolizy, czyli procesu rozpadania czerwonych krwinek. Na jej skutek dochodzi do niedokrwistości, czyli zmniejszenie liczby erytrocytów we krwi. Zespół hemolityczno-mocznicowy to jest schorzeniem wielonarządowym i rozpoznaje się go najczęściej w przypadku małych dzieci. Zależnie od przebiegu, może być łagodny jak i bardzo niebezpieczny, ponieważ prowadzi do ostrego uszkodzenia nerek. Istotną nieprawidłowością są także zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą powodować zmiany w sposobie ukrwienia narządów. Istotnymi kwestiami w zespole hemolityczno-mocznicowym są zmiany krzepnięcia oraz budowa naczyń krwionośnych. To właśnie przez nie dochodzi do uszkodzenia śródnabłonka naczyń, prowadzącego do zaburzeń ukrwienia.
Zespół hemolityczno-mocznicowy – informacje wstępne
Zespół hemolityczno – mocznicowy a jego objawy
90 % przypadku tego zespołu przebiega pod postacią typową. Wówczas zespół hemolityczno-mocznicowy jest wywołany przez toksyny wytwarzane przez bakterię. Do najczęstszych z nich należy bakteria Escherichia coli, które dostaje się do naszego organizm razem ze spożywanym pokarmem. Z tego powodu pierwsze objawy można zauważyć ze strony układu pokarmowej, należą do nich ból brzucha, wymioty, biegunka (niekiedy z krwią). Po czasie zauważa się również niedokrwistość, ostrą niewydolność nerek, małopłytkowość. Zespół hemolityczno-mocznicowy może jednak przebiegać pod postacią atypową, wówczas jego przyczyną jest nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. W tej sytuacji dochodzi do uszkodzenia komórek śródnabłonka, zakrzepów i – na skutek tego – uszkodzenia nerek. Objawy ze strony układu pokarmowego mogą nie występować lub nie być znacznie nasilone. Co ciekawe, atypową postać zespołu hemolityczno-mocznicowego często poprzedza zapalenie dróg oddechowych. Jeśli schorzenie to ma charakter nawracający należy rozważyć jego podłoże genetyczne.
Zespół hemolityczno-mocznicowy – leczenie
Współczesna medycyna leczy zespół hemolityczno-mocznicowy w sposób objawowy. Gdy niedokrwistość jest znacznie nasilona, może zdarzyć się potrzeba przetaczania koncentratu czerwonych krwinek lub płytek krwi. Jeśli doszło do niewydolności nerek, może być ona powodem do rozpoczęcia dializy czy też hemofiltracji. W przypadku atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego za wiodącą metodę uznaje się plazmaferezę, które polega na oczyszczaniu osocza z niektórych cząsteczek, które wytwarza układ immunologiczny. Niestety, zespół hemolityczno-mocznicowy często wiąże się z różnymi powikłaniami w postaci przewlekłej choroby nerek. Dopada ona aż połowę pacjentów, z powodu czego zespół ten powinien być rozpoznany przez zespół diagnostów jak najszybciej. Z powodu osłabienia funkcjonowania nerek, pacjent powinien być objęty regularnymi badaniami oraz konsultacjami lekarskimi.