Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Złuszczenie głowy kości udowej (młodzieńcze biodro szpotawe)
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:32

Złuszczenie głowy kości udowej (młodzieńcze biodro szpotawe)

Złuszczenie głowy kości udowej (młodzieńcze biodro szpotawe)
pixabay.com

Złuszczenie głowy kości udowej – co to jest?

Najczęściej występującą chorobą stawu biodrowego u dzieci i nastolatków jest złuszczenie głowy kości udowej, inaczej młodzieńcze biodro szpotawe. Jest to schorzenie, w którym na skutek zaburzonej budowy chrząstek nasadowych kość udowa ześlizguje się względem jej szyjki. Złuszczenie głowy kości udowej następuje najczęściej w okresie intensywnego wzrostu, kiedy rośnie także chrząstka. Na wystąpienie schorzenia bardziej narażeni są chłopcy oraz dzieci otyłe.

Choroba ta może być przewlekła lub ostra. W tym pierwszym przypadku struktury chrząstki są uszkadzane stopniowo, a kość ześlizguje się z szyjki powoli. W drugim przypadku natomiast złuszczenie występuje na skutek urazu mechanicznego – kość nagle przemieszcza się i dochodzi do uszkodzenia błony maziowej i naczyń krwionośnych.

Objawy złuszczenia głowy kości udowej

Ból może występować jedno- lub dwustronnie (40% przypadków obejmuje poślizg kości po obu stronach ciała). Może on być odczuwalny w pachwinie, w udzie lub nawet w kolanie. Dodatkowymi objawami są: kaczy chód, zmniejszony zakres ruchu. Osoby ze złuszczoną głową kości udowej mogą utykać.

Ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia młodzieńczego biodra szpotawego, ponieważ nieleczone może prowadzić do szeregu powikłań.

Powikłania złuszczenia głowy kości udowej

Złuszczenie głowy kości udowej wiąże się z większym ryzykiem zapalenia stawów biodrowych. Brak odpowiedniego leczenia choroby może prowadzić do śmierci tkanki kostnej głowy kości udowej (martwica jałowa), choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i zaburzeń chodu oraz przewlekłego bólu.

Do martwicy kości prowadzi od 17 do 47% ostrych przypadków młodzieńczego biodra szpotawego.

Rozpoznanie złuszczenia głowy kości udowej

W przypadku złuszczenia głowy kości udowej lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obrazowania radiologicznego. Niestety pierwsza diagnoza często stawiana jest nieprawidłowo, ponieważ pacjenci zgłaszają ból kolana, które przy badaniu okazuje się być zdrowe.

Na obrazie RTG chorego stawu widoczne jest obniżenie i odwapnienie nasady kości udowej, a linia jej nasady jest asymetryczna.

Tagi:
Polecane