Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota
Są puszyste, niezależne i kocha je cały internet. Istnieje szereg badań dowodzących, że mogą sprzyjać ludzkiemu zdrowiu. O kim mowa? O kotach. Okazuję się, że znacznie zmniejszają ryzyko zawału, udaru, nadciśnienia.
Wpływają też na zdrowie psychiczne – redukują poziom stresu, a ich głaskanie zwiększa poziom endorfin. Oto 9 korzyści, które przynosi obcowanie z kotami.
1. Redukcja stresu
Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba mieć kota, żeby czerpać z niego korzyści. Badania przeprowadzone na Indiana University Bloomington w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że już samo oglądanie filmów z kotami zmniejsza u człowieka poziom stresu. Jeszcze lepiej jest z głaskaniem...
Kiedy głaszczemy kota, w naszym mózgu wyzwala się oksytocyna , hormon szczęścia. W USA koty są wykorzystywane w leczeniu PTSD .
Ważne! Kot nie jest lekarstwem, po które można iść do apteki i je kupić. To żywe stworzenie, wymagające opieki.
2. Zmniejszenie ryzyka zawału
Koty zmniejszają poziom stresu, który jest jedną z głównych przyczyn zawału serca. Naukowcy szacują, że kociarze są narażeni na przedwczesną śmierć w wyniku zawału o 30 proc. mniej niż osoby nieposiadające kotów. Ich zdaniem koty zmniejszają też ryzyko arytmii . Niektórzy specjaliści zalecają nawet, aby osoby z wysokich grup ryzyka, zaczęły przebywać z kotami.
3. Szybsze gojenie ran i urazów
Każdy, kto ma kota, wie, jak relaksujące jest jego mruczenie . Jednym z najnowszych odkryć naukowców jest to, że sprzyja ono gojeniu ludzkich kości, więzadeł i mięśni. Dzieje się tak, ponieważ kocie mruczenie wytwarza wibracje o częstotliwościach od 20 do 140 HZ , a częstotliwościom między 18 a 35 HZ przypisuje się działanie lecznicze – takie częstotliwości są wykorzystywane w wielu urządzeniach medycznych.
4. Poprawa jakości snu
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Mayo Clinic Center for Sleep Medicine w Stanach Zjednoczonych wykazało, że osoby śpiące ze swoimi pupilami w jednym łóżku, śpią głębiej i szybciej zasypiają , niż osoby, które śpią samotnie albo z inną osobą. Przypomnijmy, że wysoka jakość snu wspiera regenerację, poprawia krążenie, łagodzi stres, zmniejsza ryzyko wielu chorób.
5. Zapobieganie alergiom
Badania przeprowadzone w 2002 roku przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że niemowlęta, które miały kontakt z kotami, są o 30 proc. mniej narażone na występowanie alergii w dorosłym życiu, niż ich rówieśnicy, którzy w tym okresie nie mieli kontaktu z kotami. Co ważne, chodzi nie tylko o alergię na koty, a o wiele innych: na trawę, na drzewa, roztocza i różnego rodzaju alergeny.
6. Zmniejszenie ryzyka udaru
Stres jest jednym z czynników sprzyjających udarom. Nasila on agregację płytek krwi, co może prowadzić do powstawania skrzepów i zablokowania naczyń krwionośnych, a w efekcie do zatrzymania przepływu krwi i udaru . Badania naukowe dowodzą, że opiekunowie kotów – za sprawą niższego poziomu stresu – są narażeni na udar mózgu o ok. 30 proc. mniej, niż osoby nieposiadające kotów.
7. Obniżenie ciśnienia krwi
Mruczący kot obniża ciśnienie tętnicze
nie tylko u osób, którym siedzi na kolanach, ale również u tych, które go słyszą lub obserwują. Jak dowiodły badania naukowców z Uniwersytetu w Minessocie, mieszkanie z kotem i opieka nad nim może zmniejszyć ryzyko wystąpienia
nadciśnienia
nawet trzykrotnie – wszystko za sprawą zmniejszenia poziomu stresu i większej aktywności fizycznej niż ta u osób, które nie opiekują się kotami.
8. Działanie przeciwbólowe
Kocia sierść jest najonizowana ujemnie, a bolące miejsca w ciele człowieka dodatnie. Kiedy więc kot dotyka lub kładzie się na bolące miejsce, ból może się zmniejszyć . W takim momencie u człowieka wydzielają się też endorfiny , które wpływają na receptory opiatowe w mózgu, zmniejszając ból i poprawiając samopoczucie. Co ciekawe, koty najprawdopodobniej wyczuwają stany zapalne w ciele, ponieważ ich temperatura jest wyższa.
9. Poprawa pamięci
Badania przeprowadzone w 2016 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowiodły, że istnieje związek między poziomem funkcji poznawczych a posiadaniem kotów . Chodziło przede wszystkich o pamięć roboczą kontrolowaną przez korę przedczołową – jedną z najważniejszych części mózgu. Naukowcy odkryli, że kora przedczołowa aktywuje się, gdy głaszczemy lub słuchamy mruczenia kota.
Pamiętajmy jednak, że za kota kupionego w hodowli, jeśli wartość zakupu przekracza 1000 zł, należy zapłacić podatek . Jeżeli tego nie zrobimy, fiskus może nałożyć na nas grzywnę lub mandat, a od niezapłaconego podatku narosną odsetki. W przypadku kotów przygarniętych od znajomych, adoptowanych, znalezionych na ulicy, podatku nie trzeba płacić.