Profilaktyka chorób to podejmowana przez wiele osób strategia i styl życia, których celem jest uniknięcie zachorowania na konkretną lub jakąkolwiek chorobę, a także unikanie wszelkiego typu urazów i gorszej formy. Jest to wielopłaszczyznowa taktyka, w ramach której nie tylko musimy starać się o wprowadzenie do swojej codzienności odpowiednich nawyków, ale również współpracować ze wszelkiego typu lekarzami.
Wbrew opinii niektórych nieprzekonanych osób, szeroko rozumiana profilaktyka chorób nie jest przesadą, ani tym bardziej symptomem hipochondrii. Dbanie o własne zdrowie jest w społeczeństwie coraz popularniejsze, a jeżeli mamy w tej mierze konkretny plan, to mamy również pewność, że będziemy działać dużo skuteczniej.
Skuteczna profilaktyka chorób musi za swój fundament obrać współpracę z lekarzami wszelkich dyscyplin. Kompleksowo dbając o swoje zdrowie chcemy przede wszystkim często się badać i to w taki sposób, który najskuteczniej oceni nasz bieżący stan zdrowia, obnażając wszelkie choroby atakujące nasz organizm.
Podstawę w tym zakresie stanowi oczywiście morfologia krwi – to z niej w pierwszej kolejności lekarz będzie w stanie odczytać pierwsze symptomy choroby, lub zauważyć alarmujący stan, wymagający dalszej diagnostyki. Przynajmniej raz w roku powinniśmy także wykonywać lipidogram i pozostałe badania krwi, a także badanie ogólne moczu. Istotne jest również RTG klatki piersiowej.
Zdrowy styl życia to zdecydowanie najskuteczniejsza profilaktyka chorób. Zawiera on w sobie kilka prostych zasad, do których stosowanie się znacząco wzmacnia naszą odporność. Chodzi przede wszystkim o dbałość o właściwą higienę snu, sporą dawkę aktywności fizycznej, ograniczenie stresu, a także unikanie alkoholu, papierosów czy innych używek.
Sama dieta powinna obfitować w jak największą ilość warzyw i owoców, a także jak najmniejszą liczbę wysokoprzetworzonych produktów. Warto również wspomagać swoją dietę odpowiednią suplementacją- chodzi tu zarówno o witaminy, jak i składniki mineralne, przy czym należy pamiętać, że suplementacja nie może zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety.
Pokaż więcej
Program "Profilaktyka 40 Plus" ma zakończyć swoją działalność 31 grudnia 2024 roku. Do tego momentu osoby powyżej 40. roku życia mogą korzystać z dostępnych bezpłatnych badań, obejmujących różne formy profilaktyki zdrowotnej, w tym mammografię dla kobiet.Wygaszenie programu może budzić obawy dotyczące dostępności badań profilaktycznych w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby zachorowań na nowotwory. Dlatego bardzo istotne jest to, aby pacjenci byli świadomi tej sytuacji i korzystali z przysługujących im badań przed zakończeniem programu. Ważne będzie również monitorowanie, co nastąpi po wygaszeniu programu "Profilaktyki 40 Plus", by zapewnić ciągłość w dostępie do niezbędnych badań dla populacji w wieku 40+.
Kiedy ma się 40 lat nie jest się już pierwszej młodości, ale nie jest się jeszcze starym. To szczególny wiek, w którym może ujawnić się wiele chorób, np. nowotwór czy miażdżyca. Na jakie objawy zwrócić uwagę, by wcześnie wykryć chorobę i mieć szansę wyzdrowieć?
Są puszyste, niezależne i kocha je cały internet. Istnieje szereg badań dowodzących, że mogą sprzyjać ludzkiemu zdrowiu. O kim mowa? O kotach. Okazuję się, że znacznie zmniejszają ryzyko zawału, udaru, nadciśnienia. Wpływają też na zdrowie psychiczne – redukują poziom stresu, a ich głaskanie zwiększa poziom endorfin. Oto 9 korzyści, które przynosi obcowanie z kotami.
Każdego roku diagnozowany jest u 3,5 tysięcy Polaków, z czego dla połowy z nich to wyrok śmierci. Jak wygląda czerniak i jak się przed nim chronić? To powinien wiedzieć każdy z nas!
Tarczyca jest bardzo ważnym narządem, ponieważ produkuje hormony, które wpływają na wiele kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Niestety hormony są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a każda zmiana w ich poziomie lub proporcji może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy, że dbając o tarczycę, dbamy o cały organizm! Warto wiedzieć, co prowadzi do jej destrukcji.