Wczesne objawy Alzheimera? Nie chodzi o pamięć
Charakterystycznym objawem choroby Alzheimera są problemy z pamięcią. Jednak jej wczesne symptomy często brane są za objawy zupełnie innych chorób, a nawet za zwykłą niezdarność. Bo nie tylko problemy z pamięcią, ale to, jak się poruszamy może zwiastować chorobę.
Nietypowy objaw choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera jest trudna do zdiagnozowania, w szczególności w pierwszym etapie. Jednak dzięki odkryciu naukowców z University College London być może się to zmieni. Naukowcy po przebadaniu 43 pacjentów, u których wykryto łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, 36 całkowicie zdrowych seniorów i 31 młodych doszli do ważnego wniosku. Okazało się, że osoby we wczesnym stadium choroby Alzheimera mają problemy z poruszaniem.
Na czym polega wspomniana nieprawidłowość? Otóż w odróżnieniu od osób zdrowych, chorzy na Alzheimera nieumiejętnie pokonują zakręty. Słabiej też wyczuwają kierunek, w jakim się poruszają. Nie wykryto tego natomiast u pozostałych uczestników badania.
Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu To objaw choroby mózgu, który mylimy z typowym objawem menopauzy! Naukowcy ostrzegająChorzy na Alzheimera mają problem z poruszaniem
Jedna z autorek badania stwierdziła, że osoby we wczesnym etapie alzheimera mają słabsze umiejętności nawigacyjne. Autorzy badania stwierdzili także, że problemy z chodzeniem są charakterystycznym objawem choroby. Widoczne jest to np. gdy robią zakupy – osoba chorująca na alzheimera będzie miała problem np. z płynnym manewrowaniem wózkiem na zakupy.
Badacze z University College London dodali jednak, że ich odkrycie wymaga dalszej weryfikacji.
Jak jeszcze rozpoznać wczesne symptomy Alzheimera?
Pierwszymi objawami choroby Alzheimera są:
• zanik pamięci,
• problemy z mówieniem,
• dezorientacja w czasie i w miejscu,
• problemy z koncentracją,
• obniżona zdolność oceny sytuacji,
• częste gubienie przedmiotów,
• zmiany nastroju,
• odkładanie rzeczy w niewłaściwe miejsca.
Jak choroby otępienne mają się do wieku? Jest on dużym czynnikiem ryzyka, zobaczcie sami:
- 65–69 lat – choruje tylko trzy procent osób,
- 70–74 lat – 6 proc. ludzi,
- 75–79 lat – 9 osób na sto,
- 80–84 lat – 23 proc., czyli już prawie co czwarta osoba,
- 85–89 lat – 40 proc. osób,
- powyżej 90 lat – aż 69 proc., czyli zdecydowana większość ludzi. W Polsce ¾ osób z chorobami otępiennymi ma Alzheimera. Niestety tylko 18-20 proc. z nich jest zdiagnozowanych i z pomocą bliskich i lekarzy próbuje spowolnić degradację mózgu.
Badania opublikował portal medicalnewstoday.com
Jeśli ktoś z Twoich bliskich choruje na Alzheimera, albo sam masz problemy z pamięcią i chcesz podzielić się z nami swoją historią, napisz: [email protected]