Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zwichnięcia stawów palców ręki
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:28

Zwichnięcia stawów palców ręki

Zwichnięcia stawów palców ręki
pixabay.com

Czym różni się zwichnięcie stawów od skręcenia?

Wiele osób myli pojęcia zwichnięcia i skręcenia ze sobą. Jaka jest więc różnica? Zwichnięcie stawu to według definicji takie jego uszkodzenie, podczas którego dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw i połączonych torebką stawową, a struktury wewnątrz- i zewnątrz stawowe zostają uszkodzone. W trakcie takiego urazu może także dojść do całkowitego rozerwania torebki stawowej. Skręcenie stawu natomiast zachodzi, gdy w trakcie urazu dojdzie do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie i uszkodzone zostają struktury wewnątrz- oraz okołostawowe.

Przyczyny zwichnięcia stawów palców ręki

Stawy dłoni najczęściej ulegające zwichnięciom to stawy międzypaliczkowe bliższe. Zwichnięcia te są powodowane najczęściej poprzez urazy, podczas których do stawu przykładana jest duża i nagła siła, np. w koszykówce lub siatkówce.

Objawy zwichnięcia stawów palców ręki

Do objawów zwichnięcia palców ręki zaliczają się: silny ból, niestabilność stawu, zdeformowanie obszaru zwichniętego stawu, zmniejszenie siły mięśniowej w okolicach uszkodzonego stawu, krwiaki, trudność w poruszaniu zwichniętym palcem, sztywność.

Rozpoznanie zwichnięcia stawów palców ręki

Badanie rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem dotyczącego okoliczności, w jakich powstał uraz. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne, czasem konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych, np. RTG lub USG.

Tagi:
Polecane