5 sposobów na oparzenia słoneczne. Skorzystaj z nich, gdy przesadzisz z opalaniem
Podczas wakacji zdarza się, zastosować krem ze byt niskim filtrem lub zupełnie zapomnieć o posmarowaniu ciała tak, by zabezpieczyć je przed słońcem. Czerwona, rozgrzana do czerwoności skóra daje wtedy o sobie znać i trudno wytrzymać dyskomfort, który jest objawem oparzenia. Istnieją jednak domowe sposoby, by chociaż trochę ukoić ból, zwłaszcza jeśli na chwilę obecną nie można dostać medycznych środków, przeznaczonych do stosowania na oparzenia słoneczne.
Oparzenia słoneczne
Zbyt długa ekspozycja ciała, na które nie nałożono filtra, na słońcu lub za dużo spędzonego na nim czasu często prowadzi do powstania oparzeń. Czerwona, piecząca i nierzadko spuchnięta skóra skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a ból sprawia choćby jej kontakt z ubraniem.
Dzieje się to głównie poprzez promieniowanie UVB, które posiada właściwości rumieniotwórcze i wzmaga syntezę barwnika skóry, co w efekcie prowadzi do oparzenia. Natomiast promieniowanie UVA jest mniej rumienogenne, a bardziej barwnikotwórcze.
Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas każdego eksponowania skóry na słońce zastosować odpowiedni filtr, który zabezpieczy ją przed niechcianymi poparzeniami. Co zrobić, gdy jest już za późno? Pomóc sobie można nawet w domu.
Chrapiesz w nocy? To może być objaw poważnych problemów ze zdrowiem Tych ryb nie jedz nad polskim morzem. Są najgorszeDomowe sposoby na oparzenia słoneczne
Istnieje kilka sposobów na oparzenia słoneczne, które w domach są stosowane od lat. Gdy słońce za mocno spiecze skórę, a ta zrobi się czerwona i zaczyna piec, dobrze mieć pod ręką kefir lub maślankę. Dzięki zawartości białka i witamin A, D i E dochodzi do regeneracji naskórka. Warto jednak pamiętać, aby nie używać produktów zawierających cukier, ponieważ ten może zaostrzyć podrażnienie.
Kolejnym sposobem jest przygotowanie okładu z gazy nasączonej białkiem jaja kurzego. Ono z kolei jest bogate w cystatynę i lizozym. Wartości tego drugiego dadzą ukojenie jednak tylko wtedy, gdy do białka nie przedostanie się ani kropla żółtka.
Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z antyoksydantów i witaminy C, które zawiera ogórek. Dzięki nim nie tylko chroni, ale też odżywia spragnioną ukojenie skórę. W tej kwestii sprawdzą się zarówno plasterki warzywa, jak i wydobyty z niego sok.
Na poparzone słońcem ciało zadziała również sok z liści aloesu, który przyspieszy regenerację dzięki zawartym w nich enzymom, saponinie i działaniu przeciwzapalnym. Roślina ta ma również właściwości aktywujące firoblasty, które wspomagają gojenie się tkanki łącznej.
Ostatnim domowym sposobem na oparzenie słoneczne jest kąpiel w mące owsianej dodanej do wody. Dzięki zawartym w niej beta-glukanie poprawią się funkcje ochronne skóry i zahamuje się utrata wody z jej głębszych warstw.
Preparaty na oparzenia słoneczne z apteki
W przypadku jeśli oparzenie słoneczne jest na tyle poważne, że domowe sposoby nie działają na jego ukojenie, warto sięgnąć po środki z apteki lub wybrać się na wizytę do lekarza. Najczęściej zalecane przez specjalistów produkty medyczne ze wskazaniami do stosowania na zaczerwienionej, obolałej po eksponowaniu na słońcu skórze mają D-panthenol, alantoinę, masło Shea oraz witaminy A, E i F.
Gdy ciało piecze, a ból sprawia nawet najlżejszy kontakt z nią, najlepiej zdecydować się na produkt kojący w formie pianki lub sprayu. Gęste maści i kremy mogą w tym przypadku nie być komfortowe w stosowaniu.
Zobacz też:
Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga
Mnóstwo chorych w przychodniach. Laryngolog radzi, jak uniknąć anginy
Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy